Najčítanejšie Pre zábavu 

Vraj šťastie máme uložené v génoch

Vyplýva to z  najnovšej štúdie.Vedci vypracovali zoznam desiatich faktorov, ktoré ovplyvňujú náš pocit šťastia a zistili, že najvyššie miesto patrí genetickým danostiam. Druhým najvýznamnejším faktorom ovplyvňujúcim pocit šťastia je manželstvo a tretím je okruh blízkych priateľov. Na štvrtom mieste sa umiestnil prístup k životu – pozitívny najmä taký, v ktorom človek neočakáva príliš veľa a ani po príliš mnohom netúži. Preukazovanie láskavosti iným je piatym ukazovateľom šťastia, zatiaľ čo na šiestom mieste je podľa vedcov viera.

Ďalším kľúčom, ktorý môže otvoriť brány k šťastiu je prestať porovnávať svoj výzor s inými, zarábať viac peňazí a v neskoršom veku dôstojne starnúť. O tom, či šťastie súvisí s inteligenciou, našli vedci len minimum dôkazov.

Podľa psychológov však pocit šťastia vyplýva aj z nasledujúcich troch základných faktorov, ktoré môžeme sami výrazne ovplyvniť:

1. Sebahodnotenie je obraz, ktorý si človek o sebe vytvára sám. Či už je pozitívny, alebo negatívny, v prehnanej miere môže byť problémom. Ak si o sebe myslíte, že nie ste dosť šikovní, múdri, pekní či sympatickí, pravdepodobne sa veľmi šťastne necítite.

2. Prijatie seba samého vyplýva zo sebahodnotenia. Na jeho základe sa človek buď prijme ako jedinec, alebo nie. Podľa psychológov je dôležitý mať rád sám seba a rešpektovať sa aj s chybami. Netreba si však zamieňať sebaprijatie so zmierením sa so skutočnosťou – ak napríklad každému rozprávate, že vám vaše nadbytočné kilá neprekážajú, ale tajne držíte diéty, zrejme ste sa ako človek s nadváhou neprijali.

3. Sebavedomie stojí na oboch uvedených veličinách a navyše ho ovplyvňuje skúsenosť, ktorú človek čerpá zo spätnej väzby na svoju osobu a to od raného detstva. Nízke sebavedomie sa prejavuje prehnanou úzkostlivosťou. Kým introverti sa obávajú prejaviť svoj názor, extroverti maskujú svoju neistotu extrémne sebavedomím správaním.

Začnite od seba

Máte pocit, že život vám na plecia naložil priveľký náklad, pre ktorý sa stále neviete pohnúť z miesta, zdá sa vám, že všetci okolo vás sú šťastní a iba vám sa nedarí. Premýšľate nad tým, prečo práve vy stále prešľapujete a nedokážete rozťať bludný kruh? Nuž niečo robíte zle. Aby ste to dokázali zmeniť, mali by ste vedieť, do ktorej skupiny adeptov na zmenu patríte.

1. V prvej skupine sú tí, ktorí aspoň tušia, čo im prekáža. Chcú odísť z nevyhovujúceho zamestnania, skončiť ubíjajúci vzťah, našetriť so na nový byt. Títo ľudia však váhajú, zbierajú odvahu a čakajú na posledné „postrčenie,“ aby plánované zmeny začali realizovať. Ak patríte do tejto kategórie, mali by ste dosiahnutie svojej méty rozporciovať na niekoľko malých konkrétnych krokov. Pri pomalom postupovaní sa totiž vytýčený vrchol nejaví taký vysoký a nedostupný.

2. Na ľudí z druhej kategórie platí príslovie „komu niet rady, tomu niet pomoci.“ Nevedia totiž, čo chcú, no zároveň sa cítia nespokojní. Tu je základom presná definícia, čo vlastne od života očakávajú. Potom už nebude také zložité utvrdiť sa v tom, čo je prekážkou na ceste k cieľu.

Vysnívajte si muža!

Muži snov naozaj existujú – samozrejme v našich snoch.

Výskumy amerických vedcov ukázali, že ľudia hľadajúci partnera majú častejšie a živšie sny než tí, ktorým samota vyhovuje. Podvedomie sa rovnako ako s úzkosťou vyrovnáva aj so želaniami a túžbami. Ak sa vám sníva, všímajte si, čo sa vo vašich snoch odohráva. Ak sa v nich opakuje rovnaká, či podobná situácia, možno vás sen upozorňuje, kde v prístupe k opačnému pohlaviu robíte chybu.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články