Aktuálne Rozhovory 

Viete kto je táto opálená dáma s krásnou vyšportovanou postavou? Z nášho rozhovoru sa dozviete

Od detstva som telom i dušou športovkyňa. Vyskúšala som veľa športov, niektoré aj aktívne, až kým nenastala dlhšia pauza okolo tridsiatky. Občas som sa prinútila ísť na hodinu cvičenia, ani neviem, ako ho nazvať, ale aerobik to nebol. Poklus, rozcvičenie rukami, nohami a zopár cvikov na zemi. Tak ma to nebavilo! Ale cvičiť som chcela. Vtedy sa na televíznych obrazovkách začala objavovať Zorka Czoborová. Boli to deväťdesiate roky. Zorka vyhrávala jednu svetovú súťaž vo fitness za druhou. Pútavo o tom rozprávala a začala radiť,  ako správne cvičiť. Rozhodla som sa ísť na jej hodinu aerobiku do jej prvého fitness centra v Bajkali.  Zorka pustila hudbu na plné „pecky“ a začala nás učiť zostavu. Svojim prejavom vedela tak strhnúť, že ste aj zabudli, že cvičíte. Vnímali ste len hudbu a radosť z pohybu. Ešte viac ma chytilo cvičenie na steperoch, na tých bola Zorka neprekonateľná. Pri posilňovacích cvikoch vás prinútila správne robiť každý, aj ten najmenší pohyb.

Ja osobne považujem Zorku Czoborovú za nestorku aerobiku na Slovensku, hoci je na tento prívlastok ešte mladá.  Má obrovskú zásluhu na tom, že dnes sa cvičí skoro v každej dedine.

Vie poradiť každému, ako začať, čo cvičiť, ako sa stravovať. Požiadala som ju, aby poradila aj vám, milé naše čitateľky.

Starším ženám odporúčam, aby sa kvôli srdcocievnemu systému a dýchaciemu aparátu pravidelne venovali  cardio cvičeniu. Musia však zvážiť svoje zdravotné možnosti, teda nakoľko majú zdravé kĺby a chrbticu a tiež či nemajú vyššiu nadváhu. Jednoznačne za najzdravšie cardio považujem stredne rýchlu a podľa možností až rýchlu chôdzu, aspoň 3-4 krát do týždňa minimálne 30 minút. Okrem plávania, alebo aqua aerobiku odporúčam vo fitness centre aj bicyklovanie, chôdzu na páse, rotoped…. Pozor, neprehnať tempo!

Zorka, aj vám roky pribúdajú, nemuseli ste už aj vy trošku ubrať?

Ja som musela ubrať len cvičenia, ktoré nie sú vhodné na moje kolená, pretože vďaka úrazu z mladosti mám popretrhané všetky väzy, nemám ani jeden meniskus a osteoporózu vysokého stupňa. Asi pred siedmymi rokmi som žiaľ musela prestať behať, ale beh som nahradila pravidelným cvičením 3 – 4 krát do týždňa na rotopede a vo fitku sa snažím cvičiť cviky na spevnenie kolenných šliach a väzov a tak isto posilňovať stehná a sedacie svalstvo.

Keď vás človek vidí v plavkách, nemáte  na sebe ani gram tuku, určite ste na seba prísna aj čo sa týka stravovania….

Nie som asket, dám si všetko, na čo mám chuť. Ale preferujem steaky, kuracie a morčacie mäso, morské plody, sem – tam rybku so zeleninou. Ak to niekedy v jedle preženiem, tak na druhý deň si dám zabrať 30 minút cardio, plus očistu. Tá spočíva v tom, že minimálne do 14 hodiny len pijem vodu, čaj, prípadne jednu – dve kávičky. To mi naštartuje metabolizmus, rýchlo sa mi vylučuje hlavne voda z tela a samozrejme potom už jem len zdravé jedlo.

Momentálne ste už dlhší čas v Thajsku. Neznášate zimu?

Už veľa rokov pravidelne vymieňam pobyt na Slovensku za pobyt v exotike a v teplúčku. V posledných rokoch je to Thajsko, kde chodíme s manželom podľa časových možnosti na 1 – 3 mesiace. Okrem  oddychu tu organizujem aj fitpobyty. Momentálne nakrúcam cvičebné DVD zamerané na strečing –  ZORALATES 2 pre pokročilých a špeciálne zdravotné cvičenia na odstránenie bolesti chrbta. Pravidelne cvičím, jem veľmi chutné a zdravé thajské jedlá a relaxujem na slniečku, ktoré ma neskutočne dobíja energiou a uvoľňuje svaly zaťažené tréningom.

Vy ste veľká milovníčka psov, kde máte tých svojich?

Doma mám dve fenky anglických staffordou. Mama Aprilka má 10 rokov a jej dcéra Agatka 5. Starajú sa o ne moji úžasní rodičia. Mamina (77) ich rozmaznáva, kŕmi a tatino (84) má na starosti ich pohyb. Je v super forme! Ráno,keď sa zobudí, cvičí 20 minút s činkami, ktoré mi potajomky potiahol a potom  ide so psíkmi na 10 km rýchlu prechádzku. Milujem všetky zvieratká  a aj tu v Thajsku sa snažím pomáhať najmä opusteným psíkom.

Stále nosím pri sebe psie pamlsky a kŕmim všetky na kosť vychudnuté chúďatká…Strašne si užívajú hladkanie, škrabkanie a lásku, pretože to im chýba najviac. Pred tromi rokmi sa mi podarilo zachrániť psíka, ktorého zrazilo auto a chceli ho utratiť, lebo sa len plazil, plakal od bolesti a nemohol chodiť. Mal úplne rozmliaždený kĺbik na pravej zadnej labke. Vypiplali sme ho a dnes je z neho fešák podobný televíznemu Rexovi v menšom vydaní…. Síce trošku pajdá, ale je to veselý psík, ktorému som našla majiteľku, takže je milovaný a má veľa lásky. Vždy sa teším, keď ho idem pozrieť a on vie kto som. Ide sa zblázniť, keď ma zbadá!

Aké darčeky si s manželom dávate na Vianoce?

My veľmi ani nie sme na hmatateľné darčeky. Aj tento rok je to vlastne náš pobyt tu v Thajsku. Radšej si ušetríme peniažky a užívame si  plným priehrštím, cestujeme po ostrovoch, nechávame sa rozmaznávať nádhernou plážou a romantickou večerou, masážami a pocitmi, ktoré spolu prežívame…To je pre nás NAJ ….

Ak vaše dámy hľadajú typy pre seba a svojich blízkych, môžu sa inšpirovať na www.zoracentrum.sk. Nájdu tam všetky moje cvičebné DVD. Ja osobne im odporúčam cvičenie s fitloptami pre zdravý chrbát, ale sú tam aj ďalšie dobré rady, napríklad informácie na fitpobyty. Aktuálne máme novinku – VÍKEND ZDRAVÝ CHRBÁT v krásnom historickom Grand hoteli Praha. Celý víkend je venovaný len zdravotnému cvičeniu na chrbát. Budeme klientov učiť, ako predchádzať bolestiam z následkov poškodenia platničiek. Nič náročné, len zdravotné cvičenie.

Milé naše čitateľky. Spolu so Zorkou Czoborovou sme pre vás pripravili súťaž. Napíšte nám na adresu súťaž@superbabky.sk, vaše skúsenosti, čo vám pri bolestiach chrbta najviac pomohlo. Tri z vás odmeníme DVD  s návodom Zorky Czoborovej, ako sa cvičením zbaviť bolesti chrbta.

Pripravila Libuša Sabová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články