Tmavé bobuľoviny, medzi ktoré patria aj černice, sa považujú za potraviny dlhovekosti
Hovorí sa, že život sa začína po štyridsiatke, ale takisto sa začínajú bolesti v krížoch, slabne zrak, nastupuje artróza a zvyk rozprávať tú istú historku trikrát tomu istému človeku. Blíži sa obdobie zberu černíc. Niektorí výživoví experti ich hodnotu pre telo prirovnávajú k čučoriedkam. V zrelých plodoch sa nachádzajú potrebné vitamíny, minerály, hlavne horčík a železo, vláknina, farbivá s protizápalovým a protisklerotickým účinkom. Výskumy preukázali, že černice obsahujú jednu z najvyšších hodnôt antokyanátov. Vedci v Amerike určili jednotku miery pre liečivý účinok potravín a nazvali ju ORAC (Oxygen Radical Absorbancia Capacity) – kapacita absorbancie oxygénových radikálov. Čím má plodina vyššiu hodnotu ORAC, tým má väčšiu schopnosť neutralizovať z potravín agresívne voľné radikály. Ak sú totiž pri procese látkovej výmeny v prevahe, narúšajú a poškodzujú bunkovú štruktúru a urýchľujú starnutie.
Práve pri černiciach vedci zaznamenali jednu z najvyšších hodnôt ORAC – vyše 2 000 na 100g ovocia, zatiaľ čo napríklad k jablkám sa pripisujú hodnoty okolo 340. Odporúčaná denná „dávka“ jednotiek ORAC sa pohybuje okolo hodnoty 3 000. Vysoké hodnoty ORAC sú bohatstvom mnohých tmavých bobuľovín, ktoré sa pokladajú za potraviny dlhovekosti. Jedného dňa prišiel mladík za mudrcom a pýta sa: „V čom je tajomstvo tvojho dlhého života?“ „Nikdy nikomu neprotirečím“ – odpovedá starec. Mladík sa na neho neveriacky zahľadel: „To predsa nemôže byť celé tvoje tajomstvo.“ „Máš pravdu, to nemôže byť celé moje tajomstvo“ – odvetil s úsmevom starec a v jeho hlase nebol ani náznak odporu. Podľa záverov psychológov dlhovekosť zvyšuje usporiadanosť života, pevné rodinné vzťahy, stabilita, mimoriadna schopnosť sociálnej adaptácie, zmysel pre harmóniu, nefrustrovanosť, psychická odolnosť, schopnosť udržať si zmysel života a túžba pracovať. Istá známa herečka sa po dlhej prestávke rozhodla vrátiť k herectvu. Reportér, ktorý s ňou robil rozhovor, sa opýtal: „Mimochodom, koľko máte rokov?“ „Šesťdesiatjeden“ – znela odpoveď. „To je zvláštne“ – čuduje sa reportér. „Včera som hovoril s vašim synom a on povedal, že má päťdesiatdva.“ Herečka pokrčila plecami a hovorí: „Viete, on má svoj život a ja zasa svoj.“ Černice zvyšujú v organizme imunitu, posilňujú väzivo a cievy, bránia rozvoju žilových ochorení vrátane hemoroidov a priaznivo vplývajú na štítnu žľazu. Zlepšujú fungovanie kardiovaskulárneho systému a pomáhajú udržať pamäť v lepšej kondícii. Dokonca i jadierka sú pre telo užitočné.
Obsahujú éterické oleje a salicyláty, ktoré pomáhajú pri liečbe reumy, zápalov a nachladenia. V ľudovom liečiteľstve sa obzvlášť cenili listy, ktoré je vhodné zbierať pred rozkvitnutím kríkov. Sušené listy dodnes využíva farmakológia ako zložku čajov na podporu liečby močových a žlčových ciest, cukrovky i proti hnačke. Tmavé bobule sú dobrým prírodným liekom na zapálené sliznice a ošetrujú boľavé hrdlo pri angínach. Černicová šťava znižuje horúčku a pôsobí liečivo pri zachrípnutí. Z černíc sa vyrábajú aj výborné džúsy, mušty, sirupy, džemy a černicové víno. Dozretá černica je mäkká a ľahko sa dá s kríka odtrhnúť. Pri oberaní černíc si treba dať pozor aj na tŕne. Mali by na to myslieť rodičia, keď k tejto zábave pustia menšie deti. Okrem priamej konzumácie sa toto ovocie používa aj na ozdobu jogurtových a pudingových dezertov…
Text MUDr. Michal Slivka
Foto Pixabay