Aktuálne Zaujímavosti 

Tak a máme tu prvý deň nového lunárneho roku Zajaca. Aký bude pre 12 zvieracích čínskych znamení?

Začal nám práve práve dnes o polnoci 22.1.2023. Vystriedal tak rok nebezpečného Tigra ,ktorý svoju vládu práve pred chvíľou ukončil. V našich zemepisných šírkach si striedanie 12 zvieracích čínskych znamení (potkan, vôl, tiger, králik, drak, had, kôň, koza, opica, kohút, pes a prasa) veľmi nevšímame. Málokto pozná svoje “zviera” resp. rok kedy sa narodil a aké zviera mu dominuje, resp. kraľuje. Horoskopy a predpovede sú vždy vyhľadávané, nakoľko nikto z nás netuší, čo ho čaká najbližší deň, mesiac, rok…A tak prognózy môžu ukázať smer… upozorniť na najrôznejšie nebezpečia a úskalia. Navigovať ako majáky na morskom pobreží.
Vesmíru, znamením, hviezdam sa venujem od detstva. Vždy ma fascinovalo to, čo bolo na prvý pohľad neviditeľné.. niečo čo je za druhou a treťou a štvrtou vrstvou…A robiť si skladačku z rôznych aspektov života ľudského, zvieracieho či vesmírneho je určitým spôsobom dobrodružná cesta.
Takže, ako som napísala začal sa nám rok Zajaca.  A nie hocijakého. Rok VODNÉHO ZAJACA. Zajaca, ktorému dominuje voda.  Voda ako každý živel má dve podoby. Tú pozitívnu, ale aj tú negatívnu. Môže mať plusový aj mínusový náboj.
V minulom roku mala voda  plusový náboj, a preto sa prejavovala jej forma, ktorá sa skôr demonštrovala dravo vo forme tsunami. Avšak na rozdiel od mierumilovného Zajaca voda tu všetko ničila. Vyháňala ľudí z domovov (susedná Ukrajina), ktorí utekali pred vojnou ako keď sa valí divoká rieka z roztrhnutej priehrady. Voda keď nemá hranice je nebezpečná. Valila sa v takej miere, že ľudia si zachraňovali len holé životy. Teda aj voda, ktorá dáva život na zemi, môže spôsobiť povodne, záplavy a pohromy.  Jej nedostatok sa vždy prejaví ako začiatok exodusu, umierania, začiatok konca života.
Voda, ktorá dominuje ZAJACU je ale tento rok v znamení  mínusu, čiže v jinovej polohe. A práve preto je zajac v znamení vody lepším signálom. Voda očisťuje, oživuje, ale dokáže aj zmiesť špinu. Voda je symbolom POKORY A EMPATIE. Voda je používaná na krstenie novonarodených detí.
Je dobré držať živly na uzde. A to je jedno, či je to voda, oheň, zem, vzduch, drevo.Voda ako jeden z piatich elementov čínskeho horoskopu sa vyznačuje kľudom, harmóniu a CHLADOM (už naznačená energetická kríza, ktorá sa rozbehla v roku vodného Tigra a tento rok bude kulminovať a bude v znamení chladu).
Darom vody je však aj INTUÍCIA a EMPATIA.
Voda je nenápadná a hlboká a tak patrí k živlom jingovým. VODA DOKÁŽE NENÁPADNE SPOJIŤ a preto sa tento rok bude dariť diplomacii, advokácii, ale aj umelcom, ktorí pracujú s hlbokým prvkom vody a to ponorom do viacerých vrstiev.
Keďže hovoríme o vodnom živle, nie veľmi sa bude dariť vášnivej láske. Skôr budú prevládať rozumové priateľstvá a zväzky. Oheň nedostane toľko príležitostí sa rozhorieť.
Celkove bude rok vodného Zajaca chladnejší resp. ROZUMOVEJŠÍ A PRAGMATICKEJŠÍ ako rok predchádzajúci. Voda si bude hľadať svoje “cestičky” už zmysluplnejšie a konštruktívnejšie než v minulom roku, kedy sa ľudia po Covide rozbehli a tzv. zbrklo “rozprchli” do všetkých kútov sveta. (Mám na mysli cesty a dovolenky, ktoré 2 roky čakali na svoj čas a realizáciu). Tento rok si každý uvedomí, že so svojou “vodou”, so svojou energiou musí šetriť. Nebude už bohapusté plýtvanie …nastane jasné ROZUMOVÉ ROZPOČTOVANIE.
No a čo náš Zajac?  Zajac je zo všetkých čínskych znamení jedno z najobľúbenejších  znamení. Je to v poradí štvrté zviera čínskeho zverokruhu a naposledy sme mali vodného Zajaca pred 60 rokmi, konkrétne v roku 1963.
Zajac je mierumilovné, pokojné a tiché zviera. Nehryzie, nešteká, nevrčí, a nešľahá ohňové plamene  ako napríklad drak. Ale na druhej strane je to plaché a v podstate bojazlivé domáce zvieratko. Ak cíti nebezpečenstvo tak uteká sa schovať. Treba si dávať pozor, aby sme neprehliadli tieto jeho vlastnosti. V tom tkvie nebezpečenstvo tohto znamenia. Zbabelosť, krotkosť, pokora.
Znamenie králika je v čínskej kultúre symbolom dlhovekosti, mieru a prosperity. Je preto predpoklad, že rok 2023 bude rokom prinajmenšom rokom nádeje.
Rok Tigra vystriedal rok Zajaca. Málokedy sa stane, že v čínskom zverokruhu sa vystriedajú tak protichodné znamenia. Krutý, silný a zákerný tiger s mierumilovným, slabým a pokojným nežným Zajacom. Turbulencia a dynamika typická pre rok Tigra sa vystrieda s pokojom až flegmatickosťou šedého Zajaca. Avšak zajace sú aj trpezlivé a ostražité.
Ak v roku Zajaca vytrváte dosiahnete mimoriadne výsledky. V roku Zajaca sa má obzvlášť dariť znameniam  Kôň, Prasa, Pes.
Na začiatok Nového čínskeho roka, čo je práve dnes v nedeľu 22.1.2023 by sme mali osláviť príchod nového znamenia viacerými obradmi. Treba si vyčistiť byt , aby mohla prísť nová energia a mohli vojsť do našich životov nové podnety, nová energia a noví ľudia. Treba celý deň jesť obľúbené jedlo a spomínať na svojich príbuzných a zosnulých a poslať im pozdrav a poďakovanie za všetko, čo pre nás v živote urobili. Treba sa obliecť a príbytok vyzdobiť červenou farbou , ktorá symbolizuje energiu a zároveň odháňa zlých duchov minulosti konkrétne obávaného démona Niana.
Jednoducho treba vykročiť do nového roka Zajaca rázne a avšak empaticky a s rozmyslom. Všímať si nielen okolie, ale aj svoje vlastné pocity, ktoré budú tento rok už poriadne na uzde. A budú hlboké ako voda. Aj keď budeme menej cestovať ako po minulé roky, každú cestu si budeme užívať oveľa viac .
Budeme si viac vážiť každú jednu minútu nášho života.
Text a foto Yvonne Vavrová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články