Najčítanejšie Vzťahy 

Sú ešte dnešní muži gentlemani?

Je slovo gentleman archetyp, je to minulosť, ktorá už do nášho života nepatrí? Opýtali sme sa odborníka na modernú etiketu Martina Chovanca.

Možno si myslíte, že v dnešnej dobe je téma gentlemanstva už prežitá a nikdy ju nebudete potrebovať. Opak je pravdou – práve v súčasnosti, kedy všetci chodia s nosom vnoreným do mobilov a počítačov, by sme mali základy spoločenského chovania ovládať. Správať sa ako gentleman nie je vôbec ťažké. Či už ide o obchodné stretnutie alebo rande, ak prejavíte aspoň kúsok gentlemanstva, získate si sympatie nielen ženskej spoločnosti.

A sú ešte vôbec takí muži? Nosí sa to?

Určite! Len niekto to má v sebe, niekto na to príde postupne so skúsenosťami, iného to treba naučiť. Hovoríme o základoch moderného gentlemanstva.

Čo sa vlastne oproti minulosti zmenilo?

Nemyslím si, že by sa niečo podstatné zmenilo, zmenilo sa len naše vnímanie sveta, prišli nové technológie a to všetko by malo moderného gentlemana ovplyvniť. Hovorím napríklad o sociálnych sieťach, o telefonovaní.

A to je práve zaujímavé, aké chyby robia páni pri telefonovaní?     

Najčastejší nedostatok je, že neodpovedajú na zmeškané hovory. Keď mi niekto zavolá, vidím to na obrazovke a nezavolám naspäť, to nie je hodné gentlemana.

Aké sú pravidlá moderného gentlemana v mailovej komunikácii?

Prostredníctvom mailu komunikujeme nielen s priateľmi, ale aj s klientmi a tu je veľmi dôležité oslovenie. Gentleman nemá začať písať pozdravom Dobrý deň a podobne, ale oslovením : Vážená (milá) pani Krátka…

Ako je to s facebookom, dá sa z profilu rozpoznať moderný gentleman?

Určite nie. Moderná technológia dokáže dokonale vyladiť profil. Vidíte krásnu fotografiu, ale tá nie je dôležitá. Treba sledovať hlavne jeho komentáre na sporné, kontroverzné témy, čo zdieľa na svojom profile. Osobné urážky naozaj nie sú hodné gentlemana.

A čo sa zmenilo v osobnom styku z hľadiska etikety?

Aj dnes, podobne ako v minulosti platí, že určitá úcta je založená na báze spoločenskej významnosti. Z hľadiska Ústavy sme si všetci rovní, ale zo spoločenského hľadiska je niekto významnejší. Žena je významnejšia ako muž, starší je významnejší ako mladší. Stále platí, že rukú podáva prvá žena. Gentleman sa vhodne oblieka podľa príležitosti. Neznamená to, že musí stále chodiť  v obleku, samozrejme, že si môže vyraziť aj v tričku, ale ak je niekde predpísaný dress code, tak sa musí dodržať. Ak muž pozve ženu na večeru, taktiež nemôže ísť v tričku. Musí aj takýmto spôsobom prejaviť úctu.

A čo moderný gentleman a emancipovaná žena?

Veľmi záleží na osobnosti muža. Ak je muž sebavedomý, tak vie ako sa má správať k sebavedomej žene.

Má jej podržať dvere, pustiť ju dnu prvú?  

Ak si to žena želá tak áno. Ak si to neželá, tak by to mal rešpektovať.

Takže si to zhrňme:

Gentleman je muž vyberaných spôsobov. Je vždy čistý, upravený s príjemným výzorom a zdvorilým správaním. Samozrejme, dnes sa už radikálna verzia gentlemana nenosí – v dnešnej spoločnosti by si asi ťukali na čelo, keby ste začali dáme recitovať zamilované sonety alebo pobozkali ruku mladému dievčaťu v hipsterskej kaviarni. Ale ktovie…

Na plese alebo spoločensky významnejšej udalosti však základné pravidlá etiky a správania určite oceníte. Nielenže tým stúpnete v očiach prítomnej dámy, ale budete mať zo seba lepší pocit. Byť gentlemanom vás urobí výnimočným, nakoľko existuje veľmi malá vzorka mužov, ktorí kódex gentlemanstva vyznávajú a skutočne sa ním aj riadia. Nedajte sa zmiasť – nejde o to, premávať sa v najnovšom BMW, fajčiť cigary a tváriť sa ako alfa samec. Ak sa tak cítite dobre, nech sa páči, ale pridajte k tomu štipku gentlemanskej charizmy a ľudia vás začnú brať vážne. Je to možno staromódne, ale práve v tom spočíva sila vyberaných spôsobov. Ak chcete imponovať, buďte gentleman.

Libuša Sabová

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články