Aktuálne Dobré rady 

Pestujte bylinky doma, v byte. Môžu vyliečiť aj zápal v tele!

Včera som dostala otázku v rozhovore od jednej pani, či je vôbec možné pestovať v našich končinách v zimnom období v bežnej domácnosti, bylinky. Ako vidíte na fotke z dnešného dňa, dá sa, i keď úroda je už vyjedená a utrpela na kvalite. Lepšie však niečo ako nič, venujem im trocha viac mediálneho priestoru, veď ide o moje kuchynské bylinkové stálice, slamihu taliansku alias smil /helychrisum italicum, tú som Vám predstavila v niekoľkých článkoch, ktoré nájdete na blogu.. no a tie tmavšie zelené podlhovasté lístky, to je absolútne nenahraditeľný, v niektorých jedlách, tzv. vietnamský koriander. Vietnamský koriander podľa taxonomickej hierarchie, nemá toho veľa spoločného s u nás známejším koriandrom siatym/ Coriandrum Sativum/ z čeľade mrkvovité ale skôr sa podobá vzhľadom napríklad na stavikrv vtačí /Polygonum Avicculare/, ktorý tiež pridávam najmä do polievok. Aj Vietnamský koriander patrí do čeľade Polygonaceae, rod Persicaria, jeden z jeho oficiálnych názvov je Persicaria Odorata alebo Polygonum Odoratum.
Vietnamský koriander je užitočnou bylinkou, listovým korením, nesmierne populárnym v tropických a subtropických oblastiach juhovýchodnej Ázie, ako napríklad vo Vietname, Thajsku, Malajzii a Singapure, atď. Používa sa počas celého roka, jeho lístky sú najchutnejšie mladé čiže najviac ho nájdeme ako súčasť jedál v letnej sezóne.


V severovýchodných štátoch sa rastlina pestuje v záhradách a listy sa používajú do rôznych špecialít miestnej kuchyne, ako je varené kuracie mäso, bravčové mäso a ryby a do rôznych zeleninových zmesí. V rastline sa nachádzajú flavonoidy, steroidy, alkaloidy, taníny,saponíny, atď. Nutrične sú listy bohaté na aromatické aldehydové a terpénové zlúčeniny, ako je dodekanal, dekant, caryophyllene, eremophillene a alfa-curcumene, ktoré majú antibakteriálne vlastnosti. Listy majú širšie využitie v tradičnej medicíne a bežne sa používajú na liečbu tráviacich problémov, ako je plynatosť, kŕče žalúdka a iné zažívacie ťažkosti. Nielen tradičná medicína využíva liečivé vlastnosti tejto rastlinky aj veda a výskum potvrdzujú, že je možné považovať jej farmakologické vlastnosti za prínosné pre zdravie človeka a hodné ďalšieho výskumu. Vietnamský koriander /ďalej VK/ obsahuje širokú škálu bioaktívnych látok s farmakologickým účinkom a niektoré z nich sú mimoriadne prospešné ako antioxidanty, antibakteriálne látky, protizápalové a protirakovinové. Cieľom je aby bola táto bylinka bezpečná v klinickom prostredí a využívaná v rámci komplementárnej, doplnkovej medicíny.

V skratke zhrniem príklad mechanizmu t.j. ako môžu pôsobiť bylinky pri zápale. Nadprodukcia prozápalových cytokínov vedie k systémovej zápalovej reakcii a závažnému poškodeniu tkaniva až septickému šoku. Rastliny s protizápalovými vlastnosťami môžu znižovať sekréciu prozápalových cytokínov, ako sú IL-6 a TNFalfa alebo naopak dokážu zvýšiť protizápalový cytokín interleukín IL-10. Podľa štúdií, antibakteriálne vlastnosti sa uplatňujú napríklad pri infekcii gram pozitívnymi baktériami napr. Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella typhi a Escherichia coli.
Čo je zaujímavé,tak antibakteriálna aktivita v kombinácii metanolový exktrakt z VK + štandartné antibiotiká, vykazovala významné aditívne synergické účinky. O možných protirakovinových účinkoch pri onkologických ochoreniach prsníka si prečítajte tu
https://www.spandidos-publications.com/10.3892/etm.2016.3630

Ešte mojich zopár rád z vlastného ,,výskumu“ dávajte voňavé koriandrové listy ak sú mladé, do všetkých zeleninových šalátov listových, kalerábového, avokádových dresingov. Ak je koriander ,,zazimovaný“ ako môj na fotke a lístky sú tvrdšie, odstrihnite celú stonku a dajte ju vyvariť do polievok, vývarov a k dusenému mäsu. V lete ak varím konfitúru s morušami alebo čučoriedkami, pridávam tiež pár lístkov koriandru, je to veľmi dobrá kombináciu na prevenciu pred oxidačným stresom. VK taktiež pomáha pri IBD ochoreniach, pri SIBO a HITe.
Toľko z možností na tému, čo sa dá pestovať aj v zime z byliniek, okrem pažítky, bazalky na parapete.. ja už som zasadila do hrantíka perillu, už nech je tu jar!

https://journals.sagepub.com/…/p…/10.1177/1934578X1601101107
https://medwinpublishers.com/JONAM/JONAM16000174.pdf

Text a foto Silvia Horecká Plešková, autorka projektu Terapia jedlom

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články