Aktuálne Zdravie 

Obdivujem moju 84 ročnú mamu

A viete prečo? Je lekárka a a ešte aj v tomto veku pracuje. Je odborníčka na srdco-cievne choroby. Veľmi dobre vie, čo náš život ohrozuje a čo predlžuje. Nechcem vás zaťažovať jej odbornými prednáškami, ktoré vždy pritiahnu veľa poslucháčov, lebo to nie je len teória, ale predovšetkým prax. Chcem vám ponúknuť niečo z jej životného štýlu, vďaka ktorému sa dožila v plnej sile takéhoto krásneho veku. Začnem 22 hodinou, lebo to je čas, kedy si ide ľahnúť. Predtým vypije pohár vody a napustí si ďalší, ktorý vypije ráno pred raňajkami. Už roky rokúce raňajkuje čerstvé ovocie ( v lete sú to najmä  jahody, maliny, čerešne, marhule, či broskyne z vlastnej záhrady, v zime zmrazené), zmiešané s kvalitným smotanovým jogurtom, medom a s vlastnoručne upečenými  müsli. Tu je je recept:

  • 3 balenia ovsených vločiek
  • 10 dkg mandlí
  • 10 dkg vlašských orechov
  • 10 dkg lieskových orechov
  • 3 lyžice celozrnnej špaldovej múky
  • 3 kopcovité lyžice džemu (najradšej domáceho)
  • 3 lyžice medu

Vločky vysype do veľkej misy a pridá všetky suché prísady. Dobre lyžicou premieša. Potom pridá „mokré“ prísady – med a džem. To už musí dobre premiešať rukou, aby sa suroviny rovnomerne  premiešali. Toto množstvo rozdelí na tri plechy, ktoré som vyložila papierom na pečenie. Teplovzdušnú rúru zohreje na 160 stupňov a naraz zasunie všetky tri plechy. Po dvadsiatich minútach vyberie spodný plech a na jeho miesto presunie ten zo stredu. Na vybratom plechu müsli dobre premieša, lebo pri okrajoch sú tmavšie a aj sú trochu zlepené. Asi po 3 minútach vyberie druhý plech a na spodok presunie ten, čo bol najvyššie. Opäť premieša a nechá dobre vychladnúť. Aj dve hodiny.

 

Potom odchádza do ambulancie. Nikdy si neodpustí veľkú šálku dobrej kávy. Dopoludnia vypije najmenej 1,5 litra vody. Obeduje vždy doma, to čo si sama uvarí a čo má najradšej. Medzi jej najobľúbenejšie jedlá patrí karfiolová polievka s množstvom inej, hlavne koreňovej zeleniny. Do práce i z práce chodí zásadne peši, teda pol hodinku chôdze tam a polhodinku chôdze naspäť. Poobede si trošku zdriemne. Stačí jej 10 minút a potom už myslí na ďalšiu pohybovú aktivitu. Záhrada, domácnosť a keď je všetko, ako má byť, vyberie sa na ďalšiu prechádzku. Hovorí, že keď chodí, tak telo nemá kedy starnúť. že proces starnutia organizmu je možné oddialiť za predpokladu, že človek strávi veľa času vo zvislej polohe. Čo to znamená konkrétne? Človek by mal čo najmenej sedieť, ale stále chodiť.  Významnú úlohu totiž zohrávajú  tzv. teleméry, čo sú dôležité fragmenty DNA. Počas života majú určitú dĺžku a v istom veku sa začínajú skracovať. Tým, že sa skracujú, telo rýchlejšie starne. Preto je dôležité, aby si zachovávali svoju dĺžku a tú neovplyvňuje ani pravidelné cvičenie, ale len to, či človek dlho sedí, alebo je častejšie vo zvislej polohe. Páči sa mi to a určite sa toho budem držať, lebo chcem v 84 rokoch vyzerať ako moja mama!

Vaša Soňa

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články