Najčítanejšie Vaše príbehy 

Novinárka Eva žije vďaka inovatívnej, no stále nedostupnej onkologickej liečbe

Toto je svedectvo o nezlomnom boji s rakovinou a boji za moderné lieky, ktoré menia životy pacientov. Eva  vďaka pokroku v medicíne a svojej vnútornej sile dostala pod kontrolu veľmi nebezpečný typ rakoviny pľúc. Stále pracuje, športuje, plnohodnotne žije – nie napriek – ale vďaka inovatívnej onkologickej liečbe, u nás STÁLE NEDOSTUPNEJ. Motivuje a prináša svedectvo pre iných onkologických pacientov. Svetový deň boja proti rakovine dnes znie v duchu ODSTRÁŇME ROZDIELY V PRÍSTUPE K STAROSTLIVOSTI O ONKOLOGICKÉHO PACIENTA no žiaľ, na Slovensku je stále NEDOSTUPNÝCH vyše 65%. inovatívnych onkologických liekov!

Na našu pacientsku organizáciu NIE RAKOVINE sa denne obracajú zúfalí pacienti, že sa nevedia dostať k onko diagnostike, že im neuhradili inovatívne lieky zo zdravotného poistenia – a tak nemôžeme mlčať, hovorí Jana Pifflová Španková.

Aj napriek deklaráciám rôznych inštitúcií o pripravovanej zmene stále je tu veľa bariér, brániacich v prístupe život zachraňujúcich preventívnym službám, diagnostike, liečbe a starostlivosti. Voláme po rýchlych riešeniach!

Dnes je 4. február – Svetový deň boja proti rakovine
Budú znieť heslá typu „ODSTRÁŇME ROZDIELY V PRÍSTUPE K STAROSTLIVOSTI O ONKOLOGICKÉHO PACIENTA“ – aj to treba.
Dnes už to však nestačí – je čas na činy. Čas na rozhodnutia tých najvyšších, cas na reálnu pomoc našim diskriminovaným onkologickým pacientom, u nás trpiacich najväčšou onkologickou úmrtnosťou už na svete – odsúdenými byť pacientmi druhej kategórie s najhoršími možnosťami v celej Európe:
Bez dostupnej, ale všade legálnej liečby – okrem nás, bez dostatočnej empatie k ich potrebám, bez slušnej sociálnej a psychickej podpory, možností dôstojného odchadzania, až po rehabilitáciu a návrat do života po rakovine. Toto bude možné v blízkej dobe zmeniť novými zákonmi a zmenou v službe štátu. Dosť sme kričali, publikovali, prosili a teraz aj intenzívne na nich spolupracovali.
V NIE RAKOVINE sme pri tom, pomáhame a veľa vidíme. TERAZ HLAVNE ĎAKUJEME KAŽDÉMU, KTO UZ ZAČAL. Kto robí zmysluplne veci, kto už prichádza na správne postoje. Istý posun už cítime, ale PACIENTI EŠTE NIE. Nižšie a stredné manažmenty v našom zlom systéme pomaly odhadzujú šupiny z oči, vyťahujú voskové zátky z uší. Musí však nadísť čas spájania a dobrej vôle aj úplne hore najvyššie vo vedení a spravovaní štátu.
Peniaze, ktoré mohli zachrániť mnoho onkologických sa hajdákali kade – tade, až srdce plakalo a mozog stál. No už v najbližších dňoch bude môcť naša NR SR, páni poslanci, ukázať svoju vôľu, či chcú zachrániť celé rodiny, mladé ženy, matky, otcov, starých rodičov trpiacich rakovinou, ktorí majú pravo na kvalitný život napriek chorobe. Rozhoduje sa o zákonoch, na ktoré čakajú tisíce onkologických pacientov, na ktoré už roky tlačíme.
Preto prosím už teraz 4.februára – nastavte svoje možnosti z nevýkonných deklarácií motivovaných osobne či politicky, na činy a pomoc motivovanú ľudsky – v zmysle vyššieho princípu, z lásky k životu a človeku.
V mene našej pacietskej organizacie NIE RAKOVINE a EUROPACOLON SLOVENSKO Ďakujem všetkým lekárom, sestrám, sanitárom, vedcom, výskumníkom, politikom, úradníkom a ľuďom z pacientskej advokácie, ktorí robia svoju prácu a rozhodujú o onkologických pacientoch s láskou a ohľadom k človeku. Onkologickým pacientom prajeme veľa zdravia a síl,sme tu pre Vás.
Všetkým prajeme, aby svoje vzácne sily nemuseli strácať na boj so systémom.
Text a foto Jana Pifflová Španková

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články