Najčítanejšie Zdravie 

Nordic walking a zdravie, radí Mária Klingová

Pri Nordic Walking ľudia vo všeobecnosti zapájajú vyše deväťdesiat percent svalov tela (650). Paličky váhu tela odľahčujú, telo podopierajú, stabilizujú a napomáhajú v držaní aktívneho postoja. Zlepšuje sa stabilita, citlivosť, motorika aj pohyblivosť tela. Zvyšuje sa výkonnosť, vytrvalosť, dynamika i kondícia. Podľa štúdie J. Wilsona z roku 2001, použitie paličiek umožňuje pacientom kráčať vyššou rýchlosťou s odľahčením kĺbov dolných končatín. Paličky vám slúžia ako podpora a istota. Nebojte sa po konzultácii s lekárom vymeniť barle za paličky. V praxi sme sa stretli s mnohými prípadmi, keď pacient prišiel s francúzskymi barlami a po lekcii odchádzal s NW paličkami. Podľa štúdie Wilson z roku 2001, použitie paličiek umožňuje človeku kráčať vyššou rýchlosťou s odľahčením kolenného kĺbu.

Pri artróze Nordic Walking napomáha s posilnením svalových obalov okolo kolenných a bedrových kĺbov a vylepšuje ich hybnosť, čo výrazne prospieva k celkovej úľave. Vďaka tzv. proprioceptivným cvičeniam sa môže jednoducho prispieť k tomu, že svaly okolo kĺbov začnú pracovať s väčšou silou a tým kĺb zastabilizujú a zbavia ho záťaže. S týmito cvičeniami sa reflexívne zapája viac svalových vlákien a napomáha sa centrálnemu nervovému systému nájsť optimálny program na ochranu kĺbov.

Prevencia osteoporózy je zabezpečená s metódu „Sixty Impacts“ (60 úderov). Dr Pusch, profesor na univerzite v Grazi viedol štúdiu na stanovenie účinkov Nordic Walking pre ženy s osteoporózou. Pravidelnou chôdzou s palicami si účastníčky zvýšili hustotu kostí bedrových kĺbov a hustotu kostí chrbtice. Dr Pusch prišiel k záveru, že Nordic Walking je cennou súčasťou prevencie a liečby osteoporózy.

Mária Klingová, inštruktorka nordic walking

www.snwa.sk

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články