Kde sa stratil zdravý rozum?
Výzvy moderného života podľa toho ako ich pomenoval známy doktor Gabor Maté.
Typický život na západe v roku 2024 pravdepodobne zahŕňa 50 hodín týždenne strávených väčšinou osamote v boxe v open space kancelárii. Je to 50 hodín prežívaných prevažne v chronickom strese, ale zato s vidinou povýšenia. Večery trávime izolovaní v bytoch, kde je zabezpečené, aby sa nikto cudzí, ani susedia, nepribližovali. Pred spaním prechádzame Facebooky a Instagramy, zatiaľ čo na pozadí nám hrá Netflix. Všetko, iba aby sme nemuseli počúvať vlastné myšlienky.
Možno je to typické, ale nič z toho by sme nemali považovať za prirodzené, tvrdí doktor Gabor Maté vo svojej novej knihe „Mýtus normálnosti: Trauma, choroba a uzdravenie v toxickej kultúre.“ Náš kardiovaskulárny systém nebol stavaný na stres z práce a zodpovednosti osamote. Ľudia sa vyvinuli ako kolektívni lovci-zberači, ktorí žili v komunite, nie ako hyperindividualizovaní konkurenti zatvorení v oceľových mrakodrapoch. Psychika nebola navrhnutá tak, aby zvládla celý život a jeho nevyhnutné nedostatky v neustálej prítomnosti fotoshopovaných obrázkov iných ľudí, ktoré boli starostlivo vybrané, aby ukázali len tie najšťastnejšie a zväčša absolútne umelé momenty.
Tento stres a izolácia vedú k tomu, že mnohé deti vyrastajú v prostredí, ktoré ich núti emocionálne sa „vypínať“. Tento proces sa im vryje do mozgu a o pár rokov neskôr sa často prejavuje a diagnostikuje ako ADHD. Preto počet prípadov ADHD stále rastie. Musíme pochopiť, že tieto diagnózy sú výsledkom prispôsobenia sa detí na stresujúce podmienky. Deti potrebujú prostredie, kde môžu voľne prežívať svoje emócie, aby sa zdravšie vyvíjali. Ak im to neumožníme, následky vidíme v náraste duševných porúch. Podpora, pochopenie a prijatie sú kľúčom k zlepšeniu situácie.
Bývalý lekár, ktorý má takmer osemdesiat rokov, strávil desaťročia skúmaním súvislostí vplyvu spoločnosti na mentálne a fyzické zdravie. Od roku 1999 vydal štyri výnimočné knihy venujúce sa tejto téme. Jeho najnovšia kniha „Mýtus normálnosti“ je vyvrcholením jeho celoživotnej práce a prichádza v čase, keď ju naša kultúra nikdy nepotrebovala viac.
V spoločnosti existuje mnoho podmienok, ktoré sú úplne neprirodzené a nezdravé. Ale my si zamieňame normálne so zdravým a prirodzeným. Spôsob, akým žijeme, ako vychovávame deti, ako rodíme, ako chodíme do práce – to všetko považujeme za normálne, a teda prirodzené a zdravé. Je to však podobné ako študovať zebry v zoologickej záhrade. Môžete sa o nich dozvedieť rôzne veci, ale neučíte sa o nich tak, ako sú prirodzené v ich prirodzenom prostredí. Rovnako je to aj s ľuďmi. Predpokladať, že naša spoločnosť je prirodzená a zdravá len preto, že je normou, je falošný a nebezpečný predpoklad. To je jeda z vecí, o ktorých Gabor Maté hovorí v mýte normálnosti.
Druhou vecou, je že máme predstavu, že tí, ktorí sú chorí, sú nenormálni, a my ostatní sme normálni. On si však myslí, že v spoločnosti existuje spektrum pohody a choroby, kde neexistujú jasné hranice medzi normálnym a nenormálnym. A tretia vec z knihy je, že ľudia, ktorí sú chorí – duševne alebo fyzicky – nie sú nenormálni. To ale nie je pravda. Takmer všetky choroby sú normálne reakcie na nenormálne okolnosti.
Gabor Maté – odborník na traumu, stres a detský vývoj, prichádza prvýkrát do Bratislavy.
Máte možnosť vidieť ho na konferencii Mýtus Normálnosti: Trauma, choroby a liečenie v Toxickej Kultúre, ktorá sa uskutoční 14. septembra 2024 v A4 studio Film, TV studio & event house.
https://gabor.kompasregeneracie.sk/