Krása Najčítanejšie 

Jamky na lícach sú pôvabné, ale na stehnách ich netúži mať nik

Na celulitídu neexistuje liek. Pomôže len prísna diéta, pohyb a dostatok tekutín.

Celulitída je strašiakom všetkých žien. Nezáleží na tom, či sú mladé či staršie. Napriek tomu, že väčšina žien, ktoré trpia na pomarančovú kožu ( názov vymysleli Francúzi, lebo jamky v koži pripomínajú pomarančovú kôru) má nadváhu, hmotnosť napodiv nie je jej hlavnou príčinou. Neraz sa stáva , že sa s ňou stretávame aj u celkom štíhlych žien.

Problém tkvie v zlom ukladaní tuku., ktorý je nepružnými zväzočkami väzivového tkaniva pevne zakotvený v koži. Priberaním na váhe dochádza k zväčšovaniu tukových buniek, väzivové zväzočky však zostávajú stále rovnako dlhé. Zhluky tukových buniek sa teda rovnako vykláňajú jediným možným smerom – hore proti koži. Väzivové zväzočky potom sťahujú časti kože, ku ktorej sú ukotvené a vytvárajú tak typický bodkovaný efekt.

Za jamky v koži často môže aj zadržovanie tekutín v tele

K vývoju celulitídy môže vo veľkej miere prispievať aj nedostatočný lymfatický obeh. Tým sa dá vysvetliť, prečo ňou bývajú postihnuté aj ženy, ktoré s nadváhou problémy nemajú. Lymfa je mliečne zafarbená tekutina, ktorá spoločne s odpadovými látkami a toxínmi odvádza rozvetvenými cievami do krvi aj nadbytočnú tekutinu z tkanív a medzibunkových priestorov. Ak však tento obeh nefunguje tak, ako by mal, tekutina sa ukladá do tkanív. Výsledkom je celulitída.

Pomôže len zmena stravy, pohyb, masáže a krémy

Špeciálna anticelulitická diéta neexistuje. Najúčinnejšia je celková zmena stravovacieho režimu. Vynechajte tučné mäso a biele pečivo. Jedzte ryby, hydinu a celozrné pekárenské výrobky. Obmedzte soľ ( zadržuje v tkanivách vodu). Pridajte ovocie a zeleninu.

Okrem stravy je jedným z najdôležitejších liekov na celulitídu pohyb. V miestach, kde sa vďaka fyzickej námahe zväčšujú svaly, je tuk potlačovaný. Pokožka sa vypne a stáva sa pružnejšia. Ideálny je beh, plávanie, jazda na bicykli, tanec alebo skákanie cez švihadlo.

Pomôže aj sprchovanie striedavo teplým a studeným prúdom vody na nohy a masáže. Na celulitídu sa predávajú špeciálne malé valčeky z umelej hmoty alebo tvrdenej gumy. Obmedzte pitie alkoholu a nápojov obsahujúcich kofeín, zato pite veľa vody a na spevnenie tkaniva napríklad prasličkový čaj.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články