Najčítanejšie 

Svetová dizajnérka Gabriela Giotto je talentom zo Slovenska

Originálna slovenská módna dizajnérka GABRIELA GIOTTO, ktorú zvyknú nazývať slovenský „Versace“. Jej tvorba dýcha orientálnou farebnosťou, podčiarkuje senzualitu a ženskosť. Tohtoročná kolekcia pre Jar/Leto 2019 nesie názov WOMAN TO LOVE (žena je určená na milovanie). Slovami autorky: Za túžbou každej ženy byť krásna sa skrýva jej hlbšia túžba po láske. Preto sú jej modely energetizujúce, elegantné, veľmi ženské a pútajúce pozornosť v zmysle lahodiace oku. Nájdete tam celé spektrum šiat od výraznej elegancie až po elegantno-športovú praktickú módu. Do tvorby tohtoročných originálnych dizajnov a farebnej škály sa určite premietol aj dlhší pobyt Gabriely Giotto v Juhoafrickej republike. Všetky látky použité v kolekcii si táto výnimočná umelkyňa vytvára sama. V tom už tradične spočíva jedinečnosť jej dizajn značky. Okrem šiat však dnes uvidíte aj jej vlastné dizajn kabelky, tenisky a šatky. Má za sebou úspešné výstavy a módne prehliadky vo viacerých krajinách sveta: spomeňme  Beirut v Libanone ( nazývaný Parížom východu) či Hollywood v USA. V roku 2017 reprezentovala Slovenskú republiku na Svetovej výstave EXPO v Kazachstane (pripravuje sa na blížiace sa Expo v Dubaji 2020), už dvakrát sme mali možnosť vidieť jej tvorbu na Czech Fashion Weeku  v Tepliciach (aj v Karlových Varoch).

Nedávno ste sa vrátili z prestížneho Czech Fashion Weeku 2019, kde ste ako jediná reprezentovali Slovensko medzi 11 renomovanými českými a zahraničnými návrhármi. Ako hodnotíte tento ročník?

Czech Fashion Week je moja srdcová záležitosť, top módna udalosť roka v strednej Európe. Zúčastnila som ho už tretíkrát, čiže som bola hosťujúcim návrhárom od začiatku existencie projektu. Ide o najprofesionálnejšiu akciu, akú som kedy zažila a to som už precestovala kus sveta. Riaditeľ Czech Fashion Weeku Jiří Morstadt je vizionár a úžasný producent, ktorý premyslí event do posledných logistických detailov. V jeho tíme vládne vždy hlboko ľudská prajná atmosféra, čo je v tejto brandži skôr ojedinelým úkazom. Vždy je o nás fantasticky postarané počnúc ubytovaním až po asistenciu pri nakladaní a vykladaní puzdier so šatami pred a po akcii. Najpodstatnejšia je však samotná produkcia: top technicky vybavený stage s veľkými LCD obrazovkami, úžasným svetelným parkom, ozvučenie, rôzne vizuálne efekty, 50 m dlhá runway, krásna sklenená presvetlená Kolonáda, to všetko prispieva k veľkolepému zážitku nielen pre návštevníkov dní módy, ale aj pre nás samotných tvorcov. Podujatie fotia a nakrúcajú desiatky špičkových fotografov a kameramanov, takže z Czech Fashion Weeku mám vždy najkrajšie najprofesionálnejšie fotografie a početné mediálne výstupy. Toho roku bol aj life stream prehliadok online na idnes.cz vrátane rozhovorov s nami hneď po prehliadke, ešte pred fotením na červenom koberci pred hlavným logostenou podujatia.

Foto: Arthur Koff

Keďže sme portál venovaný ženám v zrelom veku, hneď ako som videla fotografie Vašej mamičky, mi bolo jasné, že by bolo skvelé nafotiť ju a jej rovesníčky vo Vašom jedinečnom dizajn oblečení. Teším sa, že ste s mojím nápadom nielen súhlasili, ale aj zrealizovali toto fotenie. Naše čitateľky teraz môžu porovnať tie isté šaty z Vašej najnovšej kolekcie na modelkách a Vašej maminke.

Váš nápad mi bol od prvej chvíle veľmi sympatický. Veď ide tiež aj o aktuálny svetový trend v modelingu rúcať bariéry vekovej diskriminácie. Treba posúvať hranice vnútornej slobody aj vo sfére obliekania. Podľa mňa obidve nafotené dámy vyzerajú úžasne a sami boli prekvapené, ako ich moje oblečenie a styling nielen omladil, ale aj rozžiaril a dodal im sebavedomie. Verím, že tieto zábery budú silnou inšpiráciou aj ostatným ženám, ktoré sa stále nechajú limitovať zaužívanými spoločenskými predsudkami, čo sa v ktorom veku hodí nosiť a čo už nie. A čo na to povedia ľudia?

Modelka: Adriena Horváthová (73 r.)

Foto Gabriela Giotto

Modelka Viera Vajaji (69 r.)

Foto Alfréd  Vajaji

Viem, že ste so svojou módou precestovali kus sveta. Odkiaľ máte najkrajšie zážitky?

Za tých 7 rokov, čo si plním svoj dizajn sen, som veru zažila nesmierne množstvo úžasných zážitkov. Minulý rok, keď mi zavolali a ponúkli fotenie mojej letnej kolekcie na slnečnej Ibize spolu s Tommy Hilfiger značkou plaviek, som bola nadšená. Fotilo sa v prekrásnom prostredí prístavu, na luxusnej jachte a sú z toho prenádherné fotografie. Alebo keď som stála pred slovenským pavilónom na Expo2017 v Kazachstane a videla svoj veľkorozmerný dizajn na hlavnej stene. Témou výstavy bola totiž energia budúcnosti a architekt Ing. Jozef Danák si ma vybral ako dizajnérku, ktorá tvorí energetizujúce umenie. To sú nezabudnuteľné okamihy!

Foto Petr Zapletal

Viem, že okrem módneho oblečenia tvoríte aj rôzne doplnky ako kabelky, šatky. Čo všetko môžu ľudia nájsť v rámci Vašej tvorby?

V portfóliu mojej dizajn značky Gabriela Giotto Fashion je možné nájsť od plaviek, cez minišaty, sukne (dlhé, krátke), letné plážové či top elegantné spoločenské šaty až po prechodné/zimné kabáty asi všetko. Moje šaty či doplnky (kabelky, tenisky, šatky, atď.) dajú každej žene možnosť vyniknúť a oživiť si svoj šatník o štýlový kúsok. Ak ste skôr milovníkom interiérového dizajnu, tak si môžete vybrať z krásnych dizajn vankúšov, závesov, ale aj originálnych dizajn pohárov či šálok. Stačí si kliknúť na môj online shop: www.gabrielagiotto.com

 

Text a foto Gabriela Gioto a Alfréd Vajaji

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články