Najčítanejšie Zdravie 

Ako z pasce úzkosti?

Existuje veľa možností, ktoré vedú k zmierneniu, či odstráneniu psychického napätia a k preladeniu do životnej pohody. Jedným z overených spôsobov, ktorým možno takýto stav dosiahnuť je technika zvaná autogénny tréning.Spôsob života veľkej časti ľudí dnešnej doby rozhodne nemožno považovať za harmonický a pokojný. V živote mnohých z nás chýbajú psychohygienicky veľmi dôležité chvíle zastavenia sa, ktoré by nás ochraňovali pred preťažením zo záplavy podnetov a informácií dnešného sveta. Poradí nám Jana, lektorka jogy.

Autogénny tréning

Pripravíme sa na autogénny tréning (voľne sa posadíme), myšlienky necháme doznieť a sústredíme sa len na túto činnosť. Okolité zvuky nebudeme vnímať, nevadia nám, počúvame len hlas, ktorý nám navodzuje autogénny tréning.

Sme pokojní, uvoľnení po celom tele sa nám postupne rozlieva príjemné uvoľnenie, napätia zo svalov sa nám postupne vytráca, sme úplne uvoľnení.

Sústredíme sa na tiaž v pravej ruke…pravá ruka je ťažká, ťažká…ťažká pravá ruka…ťažké rameno…ťažké predlaktie…ťažká ruka, spočíva bezvládne na podložke…cítime tiaž v celej pravej ruke.

Tiaž prechádza i do ľavej ruky …ľavá ruka nám postupne oťažieva od ramena až po končeky prstov.

Obe ruky máme ťažké… uvedomujeme si, ako nám bezvládne spočívajú na podložketiaž v oboch rukách

Tiaž z oboch rúk prechádza postupne do nôh … ťažké obe nohy, nohy nám tlačia na podložku…uvedomujeme si ich váhu…nohy máme ťažké…bezvládne ťažké ako z olova.

Tiaž prechádza do celého nášho tela …telo je ťažké…príjemné uvoľnené, …cítime príjemné uvoľnenie celého tela… uvoľnenie ako pred spánkom.

 

Do pravej ruky nám vchádza teplo …sústreďujeme sa na teplo v pravej ruke, …cítime ako sa nám cievy rozširujú, cítime ako nám prúdi teplo do ramena až po končeky prstov…

Teplo sa prelieva i do ľavej ruky …teplo v ľavej ruke…obe ruky sú teplé…teplé… príjemné prehriate cítime teplo v oboch rukách.

Teplo sa rozlieva i do oboch našich nôh, …nohy sa nám prehrievajú..sú teplé, cítime teplo … teplo v nohách…teplo v rukách…teplo v celom tele…

Cítime teplo v celom svojom tele…máme pocit akoby sme boli na lúke zaliatej slnkom…

Je nám dobre…máme príjemný pocit uvoľnenia…prehriatia..

 

Máme pokojný uvoľnený dych ...dych mám kľudný…pravidelný…vnímame a uvedomujeme si, ako sa nám pravidelne dýcha, svoj dych sa nesnažíme ničím ovplyvniť, len kľudne dýchame… vnímame svoj pravidelný a pokojný dych…dýchame hlboko, pravidelne…

Pri výdychu nám do oblasti brucha prúdi teplo … príjemné teplo sa nám rozlieva v dutine brušnej príjemné teplo v oblasti brucha…celá brušná dutina je príjemne prehriata…teplo, príjemné teplo v bruchu …

 

Čelo máme chladné …chladné čelo…akoby sa nám ho dotkol príjemný vánok…chladné čelo… okolo čela nám povieva vánok…príjemne nás ofukuje…

Sme úplne uvoľnení, celým telom vnímame príjemné uvoľnenie….vnímame tiaž…vnímame teplo, uvoľnenie … sme uvoľnení….kľudní…..pokojní….dýcha sa nám kľudne..

Badateľne vnímame kľud…vnímame pokoj….pokoj….pohodu celého tela..

 

Kto má svoju individuálnu formulku niekoľkokrát si ju v duchu zopakuje, zostávame  kľudní, príjemne uvoľnení …

A pripravíme sa k ukončeniu autogénneho tréningu, zhlboka sa nadýchneme, vydýchneme.

Otvoríme oči a prudko si zacvičíme.

Zdroj Liga za duševné zdravie

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články