Ako si vybrať sedaciu súpravu, ktorá šetrí vaše telo?
Na sedaciu súpravu nazeráme ako na obývací prvok pohodlia a funkčnosti. Podporuje spoločenskosť a oddych pre všetkých členov rodiny. Vo vyššom veku už prihliadame, aby bola šetrnou voči chrbtici a končatinám. Okrem sedenia sa na nej chceme niekoľkokrát natiahnuť a poležať, no aj bezstarostne vstať. Ako si teda vybrať vhodnú sedačku?
Sedacia súprava ergonomických kvalít
Sú to tie sedacie súpravy, čo spĺňajú nároky bezbolestného sedenia. Nezaťažujú kostrové svalstvo, resp. ho regenerujú a podporujú efektívne si oddýchnuť. Takáto sedacia súprava môže disponovať sektorovým vybavením, pričom sa na každú časť vzťahujú rovnaké nároky.
Hlavnou zásadou je odpružiť, ale zároveň spevniť v najčastejšie zaťažovaných miestach pri sedení. Je to napr. oblasť, kde hraničí chrbtové s bedrovým svalstvom, ktoré najviac zapierame do sedačky. Na týchto miestach nám pocit komfortu vytvárajú či už pevné vankúše zvonku, alebo špeciálna konštrukcia zvnútra. Môže ísť o vlnité pružiny alebo o taštičkové odpruženie a kvalitnú HR penu. Vítané sú zaoblené a jemné hrany, poprípade systém polohovania rúk, chrbtice a nôh.
Skvelým tipom je usporiadaný systém nových sedacích súprav
Viete, že sedacie súpravy šetria naše telo aj vďaka plnohodnotnému úložnému priestoru, ktorý najviac oceníte najmä v malých bytoch? Ten nesúvisí len s vnútornou časťou napr. na uloženie posteľného, ale aj s vonkajším usporiadaním políc a regálov.
Nachádzajú sa na pevnej konštrukcii z dreva, kde sú praktické police priamo v boku sedačky. V prípade, že sa po niektorej zo strán vytvorí voľný priestor, odporúčame ho vyplniť vitrínou so základnou výbavou pre posedenie v obývačke. Ideálne, keď si vyberieme jednosektorové, rohové s uzatvoreným policovým systémom. Pri kombinovaných už treba rátať s jednou presklenou časťou a niekoľkými spodnými šuplíkmi. Ešte viac sa nám tak otvára priestor na uloženie vecí.
Zdroj obrázku: Saaras / Shutterstock.com