Dobré rady Najčítanejšie 

Ako si v zdraví užiť leto

Choroby nemajú dovolenku

Prežiť prázdninový čas medzi medzi štyrmi stenami ! Nič horšie si nevieme ani predstaviť. Nezvyčajná strava, nedostatočná hygiena, horúčava, zmena prostredia – to všetko sú faktory, s ktorými sa organizmus vyrovnáva iba s námahou. Buďme preto opatrní! Pripravme sa všetky možné nástrahy.

Salmonelóza

Príčinou býva obvykle infekcia z potravy, ktorá nebola dokonale upravená vyššou teplotou. Najčastejšie z mäkkých salám, za studena pripravovaných údenín a výrobkov z vajec – majonéz, nátierok a zmrzlín.

Trápi nás horúčka, vracanie , hnačky, kŕče lýtok . Ochorenie bez vážnejších komplikácií liečime predovšetkým prísunom tekutín, ktoré organizmus stratil hnačkami. Odporúčajú sa minerálky, ale aj čaje a slabšie vývary. Proti sprievodnej plynatosti pomáha živočíšne uhlie. V každom prípade však vyhľadajme lekára, ktorý nám predpíše potrebné lieky.

Uštipnutie hmyzom

Miesta po uštipnutí sčervenejú, svrbia a opuchnú. Postihnuté miesto upokojme studenými obkladmi, prikladaním ľadu alebo obkladmi z octanu hlinitého.

Po uštipnutí včelou alebo osou vyberme žihadlo. POZOR! Ak došlo k uštipnutiu v ústnej dutine a hrdle, čím sa ohrozí dýchanie.

Postihnutý by mal ihneď cmúľať kúsok ľadu alebo piť ľadovú tekutinu.

Pridajme mu na hrdlo studené obklady.

Pri prvých príznakoch sťaženého dýchania ihneď privolajme rýchlu záchrannú zdravotnícku službu.

Zápal oka i ucha

Dráždenie a pálenie, pocit cudzieho telieska v očiach bývajú častejšie prejavom zápalu spojiviek. Na svedomí ho má zväčša kúpanie v chlórovanej alebo termálnej vode, prípadne slnečné žiarenie.

Hoci zápal neohrozuje zrak pacienta, býva nepríjemný. Spojivka je prekrvená, niekedy opuchnutá, sprevádza ju slzenie oka. V každom prípade je dôležitá prevencia. Do dovolenkovej batožiny si pribaľme kvalitné ochranné okuliare proti UV žiareniu, potápačské okuliare, antiseptické kvapky a masť.

Pri kúpaní v chlórovanej vode môžeme dostať aj zápal vonkajšieho zvukovodu. Jeho príčinou býva porušenie tvorby ochranného ušného mazu, čo umožní baktériám preniknúť do zvukovodu. Bolesti zmiernia ušné kvapky. Aplikujeme ich 4 až 5- krát denne po tri kvapky. Niekedy postačí aj bórová masť s alkoholom.

Dehydratácia

V lete má náš organizmus podstatne vyššie nároky na tekutiny. Málokto si však uvedomuje, že ich nedostatok môže spôsobiť i vážne zdravotné ťažkosti – zlyhanie termoregulácie, ba až tepelný šok. Časť tekutín strácame odparovaním v podobe potu, ktorý ochladzuje pokožku. Za deň vypotíme asi liter, pri športových činnostiach viac. Na túry i na relax pri vode si preto vždy pribaľme minerálku, studené ovocné čaje, šťavnaté ovocie, prípadne čistú vodu. Denný príjem tekutín by nemal klesnúť po d 3 litre. Starší a chorí ľudia patria do rizikovej skupiny. Dehydratácia by u nich mohla spôsobiť nežiadúce komplikácie. Najmä pre nich platí, že tekutiny by si mali dopĺňať napriek chýbajúcemu pocitu smädu. Počas dovolenky nás môžu prekvapiť aj črevné ochorenia spôsobujúce nadmernú stratu tekutín. Dbajme na ich dopĺňanie.

Otravy detí

Najrizikovejším obdobím otráv sú práve letné prázdniny. Príčinou je zvyčajne nepozornosť rodičov či starých rodičov. Okrem nedbanlivosti – uloženie liekov na prístupnom mieste – v tomto čase vzrastá aj počet otráv hubami alebo lesnými plodmi.

Predvídajme. Nepúšťajme deti do prírody bez dozoru v predstave, že sa im nemôže nič stať.

Kinetóza (choroba z cestovania)

Ľudovo sa tomuto ochoreniu hovorí morská choroba. Možno ju však dostať nielen na lodi, ale aj v lietadle, aute, či autobuse. Vzniká pravdepodobne v dôsledku narušenia rovnováhy pod vplyvom zrakových vnemov a predráždením vegetatívneho nervového systému.

Prvým príznakom je časté zívanie a pocit nadmernej únavy. Neskôr sa dostaví silná nevoľnosť spojená s vracaním a návalmi potenia. Ak mávame pri cestovaní takéto ťažkosti, pozerajme sa do diaľky a zrak sústreďujme na vzdialený bod. Na lodi treba zostať na palube, v lietadle je najstabilnejšie sedadlo v strednej časti pri okne. V autobuse i vo vlaku sa vyhnime pohľadu na pohybujúcu sa krajinu.

Nenechávajme si cestovné prípravy na poslednú chvíľu, na cestu sa vydajme až po dostatočnom oddychu.

Snažme sa nemať prázdny žalúdok – jedzme radšej častejšie a málo.

Nekonzumujme alkohol ani pred cestou, ani počas nej.

Nezabudnime na vetranie.

Pravidelne a zhlboka dýchajme.

Ťažkostí nás zbavia lieky proti kinetóze.

Úpal

Pri dlhšom pobyte na slnku nám okrem spálenia hrozí aj úpal. O tom, že sme to na slnku skutočne prehnali, svedčí úporný smäd, mdloby, závraty, bolesti hlavy, neistý krok, malátny, ospalý, zmätený pohľad, sčervenanie pokožky i silné potenie.

V tomto prípade netreba hneď volať záchrannú službu, ale rýchlo sa schladiť : pomáhajú chladné nápoje, kúpele vo vlažnej vode alebo prikladanie studených obkladov priamo na telo.

Mokrú osušku si priložíme na popálené miesto a niekoľkokrát za deň ju vymeníme. Na slnko sa nevraciame, naopak, pár dní sa mu vyhýbame.

Ak sa vyskytnú kŕče svalstva, je potrebná okamžitá lekárska pomoc! Uložíme sa na chladné tiché miesto s vyššou polohou nôh. Veľmi dôležité je napiť sa slanej vody.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články