Aktuálne Dobré rady 

Ako schudnúť v zrelom veku, keď bolestivé kĺby sťažujú fyzickú aktivitu?

Áno, po 60 -tke je chudnutie oveľa ťažšie ako kedykoľvek predtým. Bolestivé kĺby v mnohých prípadoch sťažujú aktivitu. Aj kardiovaskulárne ochorenia obmedzujú  podávať určité výkony, človek nestačí s dychom. To sú vážne faktory, ktoré obmedzujú cvičenie. Mnohí ľudia sa obávajú, že stratou hmotnosti im ubudne aj kostná hmota. Iní sa boja, že schudnutím stratia  svalovú hmotu. Lekári sú však presvedčení o opaku. Chudnutie a cvičenie znižujú riziko zdravotných problémov u starších ľudí. Ako  teda schudnúť v staršom veku?

Tu je niekoľko tipov:

Pite vodu

Mnohí starší ľudia sa vyhýbajú pitiu vody, lebo budú musieť častejšie chodiť na záchod. Ak však chcete schudnúť, musíte veľa piť. Voda pomáha pri správnom trávení.

Posilňujte

Po päťdesiatke stráca telo približne 20% celkovej svalovej hmoty. Pretože svaly spaľujú energiu a tuk, ich strata vedie k nárastu hmotnosti. Dobrá správa je, že aj po 60 – tke sa dá získať svalová hmota, len je na to potrebná práca v posilňovni. Staršie ľudia musia dvíhať ťažšie závažia, aby si vybudovali svalovú hmotu.

Zamerajte sa na stratu tuku

Najlepší spôsob ako stratiť tuk je vyhnúť sa konzumácii cukru, znížiť príjem sacharidov a konzumovať viac bielkovín.

Konzumujte viac bielkovín

Odborníci radia, že ľudia po šesťdesiatke  by sa mali zamerať na konzumáciu viacerých proteínov. Zvýšený príjem bielkovín pomáha starším ľuďom naberať svalovú hmotu. Preto konzumujte proteínové kokteily a smoothies.

Buďte flexibilní

Ak zvýšite svoju ohybnosť, budete mať menšie šance na zranenie pri cvičení. Pridajte do svojho programu aj cvičenie jogy. Je to skvelý spôsob, ako byť ohybnejší.

Myslite pozitívne

Jedným z prekvapujúcich spôsobov ako schudnúť je udržanie  si pozitívneho myslenia. To zvyšuje imunitu a znižuje riziko ochorenia na kardiovaskulárne choroby.

Buďte trpezliví

Vo veku nad 60 rokov nie je nemožné schudnúť. Je to však ťažšie a môže to trvať dlhšie. Treba byť trpezlivý. Nesmiete sa vzdať, keď neschudnete hneď.

Na záver, ak potrebujete a chcete schudnúť, poraďte sa so svojim lekárom!

Zdroj PositiveMed Libuša Sabová

Ilustračná foto Pexels

Foto Pinterest.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články