10 najväčších mýtov o spánku – čo je na nich pravdy?

Kvalitný spánok je pre naše telo skutočne dôležitý.  Počas tejto činnosti prebiehajú zložité procesy obnovy a regenerácie, ktoré majú vplyv na našu energiu, kreativitu, schopnosť učiť sa a dokonca aj na našu odolnosť voči chorobám. Preto sa problematike okolo nej venuje mnoho výskumov a s nimi sa spája aj množstvo mýtov, na ktoré sa v dnešnom článku pozrieme detailnejšie.

  1. Každý človek potrebuje spať 8 hodín denne

Dôležité faktory, ovplyvňujúce potrebu spánku, sú genetika, vek, životný štýl, zdravotný stav a ďalšie okolnosti. Niektorí ľudia môžu byť vyspatí a funkční napríklad aj po 6 hodinách spánku, kým iní potrebujú pokojne aj viac ako 8 hodín na to, aby sa cítili dobre. Z toho teda vyplýva, že každý človek má iné potreby – vrátane toho, ako dlho potrebuje spať.

  1. Nespavosť nie je nebezpečná

Nespavosť, známa aj ako insomnia, je, naopak, veľmi závažný problém. Dlhodobo môže mať negatívny vplyv na naše zdravie. Špeciálne ide o zvýšené riziko srdcových chorôb, depresií a únavy.

  1. Nedostatok spánku môžeme nahradiť kofeínom

Káva alebo iný kofeínový nápoj naozaj dokáže v krátkodobom horizonte potlačiť ospalosť. Nie je však pravda, že nahradí regeneračný zdravý spánok. A po nejakej dobe začneme opäť pociťovať pocit únavy.

  1. Nespavosť je problém len u starších ľudí

Vek a spánok idú samozrejme ruka v ruke. Avšak tento problém sa môže dotknúť každého, a to bez ohľadu na vek. Pokojne aj u tých najmladších detí.

  1. Alkohol vám pomôže lepšie zaspať

Tento mýtus je z polovice pravdivý. Alkohol skutočne môže uľahčiť zaspávanie, ale za istú cenu. Výrazne totiž zhoršuje kvalitu a vás tak môže čakať nepokojný spánok a časté prebúdzanie počas noci. Takže pre vás robí takú medvediu službu a pokiaľ sa chcete dobre vyspať, potom by ste ho mali vynechať.

  1. Svetlo počas spánku neovplyvní kvalitu spánku

Svetlo, predovšetkým to modré, ktoré vyžarujú elektronické zariadenia, môže narušiť hladinu spánkového hormónu melatonínu, čo môže v niektorých prípadoch viesť k zníženiu kvality spánku a problémom so zaspávaním. Pre naše telo a kvalitný spánok je teda dôležité mať tmavý a pokojný priestor.

  1. Najtvrdší matrac je vždy lepší pre váš chrbát a spánok

Každý má iné potreby a pohodlie, čo zahŕňa aj preferencie pre tvrdosť matraca. Niekomu môže vyhovovať viac poddajnejší matrac z pamäťovej peny, iný preferuje tvrdší. Avšak nezabúdajte, že by malo ísť o vysoký matrac (minimálne 18 cm), akými sú napríklad obľúbené matrace Super Fox.

  1. Nočné mory sú len nepodstatné a neškodné sny a nemajú vplyv na spánok

Často ich sprevádzajú intenzívne emócie, ako je strach, úzkosť a stres, čo môže spôsobovať prerušovaný spánok a časté budenie. Z toho teda vyplýva, že na spánok vplyv majú, a to veľmi negatívny.

Zdroj obrázka: amenic181 / Shutterstock.com

  1. Sny sa vyskytujú len počas fázy REM spánku

Aj keď sú sny bežné počas fázy REM spánku, kde dochádza k rýchlym očným pohybom a intenzívnej mozgovej aktivite, sny sa taktiež vyskytujú počas iných fáz. Počas celého spánku prebieha niekoľko cyklov, ktoré zahŕňajú fázy REM a ne-REM. Väčšina snov, ktoré si pamätáme, sa väčšinou vyskytuje v poslednej fáze REM.

  1. Keď budete vstávať skôr, budete produktívnejší

Hovorí sa, že ranné vtáča ďalej doskáče, no v tomto prípade to úplne neplatí. Ako skoro vstaneme, totiž nemá na produktivitu taký vplyv, než to, ako kvalitne sme spali. Kvalita spánku je závislá od našich individuálnych potrieb a preferencií. Podporiť ju môžeme napríklad dobrým matracom. Najlepšie je v tomto prípade siahnuť po zdravotnom matraci, ktorý je stvorený priamo pre tieto účely.

Toto bolo desať najčastejšie sa opakujúcich mýtov ohľadom spánku. Pokiaľ ste došli až sem, tak teraz už viete, čo je na nich pravdy.

Ilustračná foto:

Zdroj obrázka: fizkes / Shutterstock.com

Reklmný článok Futuino Office

š

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články