Aktuálne Zdravie 

Senovka patrí medzi najdôležitejšie bylinky

Zima a klíčky patria k sebe! To čo vidíte na fotke je senovka grécka, Trigonella foenum-graecum, vo forme klíčkov. Senovka je jedna z mojich najpoužívanejších a najdôležitejších korenín, pretože ochraňuje centrálny nervový systém, je vhodná pri dyslipidémii, diabete a disponuje ešte mnohými benefitmi, popíšem neskôr. Pestujem ju v lete na balkóne, v záhrade a zo semienok si robievam v zime klíčky, ktoré sú za 3-4 dni hotové – naklíčené a jedia sa celé. Takéto klíčky môžete použiť na záver do polievky/nevaria sa/ alebo nimi posypať listový šalát, poliaty sezamovým olejom, posypať nimi bryndzový chlebík či zeleninové pyré. Majú lahodnú orieškovú chuť tak ako pôvodné semienko, ktoré používam takmer do všetkých polievok pre jeho vysokú protizápalovú aktivitu. Senovku mám doma drvenú, vo forme celého semienka, je súčasťou rôznych zmesí, ktoré si vyrábam dopredu alebo v mažiari na počkanie. Senovka nie je u nás až taká neznáma, mnohí čo cestujete na Balkán ju odtiaľ iste poznáte, je súčasťou ich známeho korenia-zmesi čubrica, ktoré obsahuje tiež významnú bylinku na trávenie saturejku. Senovka je mimoriadne obľúbená a používaná v celom Oriente a taktiež v Ázii. Najlepšia biologická dostupnosť účinných látok zo senovky je práve z klíčkov, varených semienok vo vode, bez kontaktu s mliečnou bielkovinou.

Ďalšie biologické účinky senovky:
Senovka obsahuje saponín, sekundárny metabolit rastlín, zlepšujúci stav dyslipidémie, súvisiaci s urýchlením metabolizmu cholesterolu. Saponíny inhibujú syntézu cholesterolu a uľahčujú transport reverzného cholesterolu, ale nie jeho absorpciu. Saponíny kontrolujú zrážanlivosť krvi a sú prevenciou pred vznikom obličkových kameňov. Trigonelín, ďalšia fytolátka senovky, má antibakteriálne a antivírusové účinky. Znižuje glykémiu a chráni CNS pred neurodegeneratívnymi zmenami / Alzheimerom, Parkinsonom/. Semienka senovky obsahujú veľa polynenasýtených mastných kyselín, chránia srdcový sval pred oxidačným stresom.

Senovka rozbieha laktáciu a je taktiež prostriedkom na udržanie hladiny testosteronu, a sexuálnej výkonnosti. Senovka má gastroprotektívny účinok a napríklad aj takýmito klíčkami si môžete pomôcť pri liečbe žalúdočných vredov.
Jednoznačne doporučujem pridávať do jedál každému, kto má metabolický syndróm, t.j. diabetes, inzulínoú rezistenciu, vysoký LDL, PCOS a pod. Senovka vďaka saponínu, diosgenínu a iným fytolátkam, pomáha pri prevencii onkologických ochorení a vie pomôcť i pri prepuknutí onkologického ochorenia. Týka sa to onkologických ochorení hrubého čreva, prostaty, leukémie, rakoviny kostí-osteosarkomu. Pri tejto príležitosti spomeniem predchádzajúci status o inhibítoroch COX2 a potlačovaní zápalovej aktivity v tele. Senovka patrí medzi tie najdôležitejšie bylinky!

Senovku je najlepšie používať v bežných, kuchynských dávkach ako preventívny prostriedok pred ochoreniami, do jedla. Terapeutické dávky by som tu nerada paušalizovala, je to individuálne. Maximálny denný príjem pred dospelého človeka je 25gr. Senovka sa nedoporučuje vo vyšších dávkach v tehotenstve, /naopak kojenie podporuje/, pri hypertyreoze, pri užívaní warfarinu a pri alergii na cícer a bôb.

Text a foto Silvia Horecká Plešková

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články