Kráľovná strukovín, či výživný disk na tanieri – toto sú novodobé pomenovania šošovice.
Už 3000 rokov pred Kristom bola nájdená v Sýrii v hroboch zosnulých, kde bola odkladaná ako ,,potrava pre večnosť“. Predpokladá sa, že egyptskí faraóni vďaka lacnej a dostupnej šošovici mohli nasýtiť tisícky robotníkov pri stavbe pyramíd. Ezau, syn Izáka, vymenil prvorodenstvo s Jakubom za misu šošovice. Šošovica je teplomilná strukovina o čom sa spieva i v českej ľudovej piesni, ,,na horách sejou hrach na doline čočku…“ V niektorých domácnostiach je povinnou súčasťou štedrovečerného stola, pretože jej peniaze pripomínajúci vzhľad pokladajú za symbol finančnej prosperity. Skúsme teda poukázať na jej výnimočné vlastnosti:
1. Zo všetkých strukovín je najbohatšia na bielkoviny. 100 g pokrýva dennú potrebu. V kombinácii s ryžou a celozrnným chlebom dodáva organizmu plnohodnotné bielkoviny a dokáže kvalitatívne plnohodnotne nahradiť mäso, pričom rýchlo zasýti a nie je príliš energetická.
2. Šošovica je bohatým zdrojom železa, čo ocenia hlavne chudokrvní ľudia a ženy počas ,,svojích“ dní. Je sedem krát bohatšia na železo ako špenát (100 g obsahuje 9mg).
3. Pol šálky šošovice dodá polovicu odporúčanej dávky kyseliny listovej a 7,8gr. diétnej vlákniny. 100 g dodá 5mg zinku, ktorý urýchľuje hojenie rán a 11ug selénu – stimulanta imunity.
4. Obsahuje nasledujúce fytochemické látky: inhibítory proteáz – brzdia rast nádorov, rastlinné steroly – regulujú hladinu cholesterolu v tele, saponíny – pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam , izoflavóny – zmierňujú niektoré príznaky menopauzy
5. Šošovica ukrýva tri krát viac vápnika ako obilniny. Naklíčené semená šošovice posilňujú imunitný systém, podporujú sekréciu a pohyblivosť čriev. Dr.Albert szent Gyorgyi – nositeľ Nobelovej ceny za objavenie vitamínu C – mal od detstva chabé zdravie a časté žalúdočné ťažkosti. Klíčky začal jesť vo veku 70 rokov a odvtedy sa stal ich nadšeným stúpencom. Spolu so šošovicou je dobré konzumovať potraviny obsahujúce vitamín C, aby sme zvýšili vstrebávanie železa. Strukoviny patria ku potravinám, ktoré bránia ukladaniu tuku v tele. Obsahujú totiž saponíny, zneškodňujúce cholesterol skôr ako sa dostane z čriev do krvi. Na dosiahnutie celkovej vyrovnanosti esenciálnych aminokyselín v potrave sa odporúča kombinovať ich prísun s obilninami. ,,Kto pojedá šošovicu, nemá iba čosi v žalúdku, ale aj v hlave“- vraví Dr.Schlett a dodáva: ,,Jej výživná rozmanitosť je takmer neobmedzená“.
PS: Vladimír Michajlovič Bechterev (1857 – 1927) bol vynikajúcim ruským neuropatológom a psychiatrom. Napriek tomu, že jeho klientelu tvorili prominentné osobnosti tohto obdobia – ruský cár, Lenin i Stalin – nemal problém ošetrovať i jednoduchých robotníkov. Dodnes je po ňom pomenovaná tzv. Bechterevova choroba – kostnatenie chrbtice. S humorom často hovorieval: ,,Pokiaľ sa chorému po stretnutí s lekárom neuľavilo, tak to nebol lekár.“ Dr. Ondrej Sitár, s ktorým sme rozlúčili sa vo veku 95 – tich rokov, svoj vzťah k pacientom vyjadril myšlienkou z knihy Prísloví: ,,Neodopieraj dobrodenie tomu, kto ho potrebuje, ak je v tvojej moci vykonať to“ – lebo ako hovorí príslovie:, ,Liek lieči chorobu, ale lekár lieči pacienta“.
Text MUDr. Michal Slivka
Foto Depositphotos.com,