Aj život s chorobou stojí za to žiť
Viac ako polovica ľudí starších ako 65 rokov má aspoň jedno chronické ochorenie – diabetes, reumatizmus, hypertenziu… Každý z nás, keď sa dozvie, že má určitú chronickú diagnózu, zostane v šoku i keď z medicínskeho hľadiska samozrejme nie sú rovnako závažné, prípadne život ohrozujúce. Jediná vec, ktorá pomôže je dobrý lekár, ktorý spoľahlivo chorobu kontroluje, ale veľmi dôležitý je aj samotný prístup postihnutého. Existujú určité stratégie, ktoré môžu každému pomôcť.
Buďte dobre informovaní
Je dobré poznať všetky rizikové faktory, užívať spoľahlivé lieky a mať dobrého doktora, ktorému veríte, aby ste nepodľahli rôznym desivým informáciám o možných komplikáciách, o ktorých sa môžete dočítať aj na internete.
Relax
Je veľmi dôležité udržať úroveň stresu čo najnižšie. Tu pomáha joga, alebo meditácia. Každý si musí sám vyskúšať, čo mu najlepšie vyhovuje.
Užívajte si život
Vnímajte všetku krásu okolo seba, tešte sa z každého záblesku slnka, stretávajte sa s veselými priateľmi, spomínajte na krásne chvíle, ktoré ste v živote prežili.
Verte si
V živote ste už určite úspešne zvládli nejednu krízu. Spomeňte si, ako ste to zvládli a premietnite do dnešnej situácie.
Hovorte otvorene o svojich problémoch
Najmä s blízkymi ľuďmi. Mali by vedieť, prečo ste viac unavení, alebo depresívni.
„Odhoďte“ dotieravé myšlienky
Nie je dobré, ak stále premýšľate, čo s vami bude. To z vás vysáva energiu, pokúste sa zablokovať stresujúce myšlienky.
Buďte pripravení aj na zhoršenie stavu
Naučte sa so svojou chorobou žiť. Nesnažte sa pracovať toľko, ako pred ochorením, ale ani sa chorobe nepoddávajte.
Naplánujte si všetky možné scenáre života
Zabezpečte si niekoho, kto sa postará o vášho psíka, poleje kvety, ak by ste museli ísť do nemocnice.