Zostať s nádchou pár dní doma je to najlepšie, čo môžete urobiť. V čakárni u lekára môžete chytiť ďalšie vírusy a lieky, ktoré vám predpíše, si môžete aj sami kúpiť v lekárni. Takéto samoliečenie sa lekárom páči, avšak nad niektorými spôsobmi varovne dvíhajú prst. Podľa toho, čo sa na potencionálnych pacientov valí z reklamných šotov a médií, by sme si totiž mohli vyliečiť všetko počnúc boľavými kĺbmi končiac rakovinou.
Kedy je vhodné samoliečenie:
-mierne zvýšená teplota (do 37,5 – 38 stupňov)
-bolesti v hrdle, chrapot, kašeľ či nádchu
-žalúdočné a žlčníkové ťažkosti
-poruchy trávenia, nadúvanie, zápcha, hnačka
-bolesť pri rozrezávaní zubov
-drobné poranenia kože
-prechodné bolesti svalov a hlavy
Kedy je návšteva lekára nevyhnutná:
-ak teplota nad 39 stupňov trvá viac ako tri dni
-zdravotný stav sa nezlepšuje, dokonca sa zhoršuje
-pridružia sa dýchacie problémy
-prejavia sa problémy so srdcom – búšenie, bolesti pri srdci
-rozbolia vás uši
-ochorenie sprevádzajú psychické problémy, úzkosti alebo depresie
Čo robiť, ak vás neznesiteľne bolí hlava
Ak vás bolí celá zadná časť hlavy, cítite tlak v očiach, môže to byť aj z krčnej chrbtice. Dlho sedíte za počítačom, či v práci v nemennej polohe a vaša krčná chrbtica to hneď pocíti. Syndróm krčnej chrbtice môže spôsobiť veľa ťažkostí: bolesti hlavy, bolesti vyžarujúce do pleca a rúk, ale aj závraty, poruchy sluchu, mihotanie pred očami, pocity mravenčenia, tŕpnutia v rukách, najmä v noci. Najlepší recept proti bolestiam hlavy a krčnej chrbtice sú cvičenia, ktoré zabraňujú skráteniu krčných svalov. Medzi najvhodnejšie patrí predklon, úklon hlavy, otáčanie, či gúľanie hlavy zo strany na stranu a pretiahnutie, ktoré pripraví krk k celodennému držaniu ťažkej hlavy. Vynechajte však záklon!
Náš tip: Každé ráno po zobudení otočte hlavou pomaly raz na jednu, raz na druhú stranu. Môžete to robiť aj po ležiačky, ak sedíte, je dôležité, aby ste pri tomto cviku otáčali len hlavu a nie hornú časť tela. Hlavu tiež nepredkláňajte ani nezakláňajte. Ľudia so stuhnutým krkom otáčajú celým trupom až po panvu, to je však nesprávne.
Čo robiť, ak vás sekne v krížoch?
Stačí nepatrný impulz, napríklad nesiete ťažké tašky s nákupom, dvíhate dieťa v nesprávnej polohe alebo sa ráno zobudíte s neznesiteľnou bolesťou v oblasti krížov, ktorá môže vyžarovať aj do dolných končatín.
Ako si pomôcť:
– Najúčinnejšou liečebnou metódou je aplikácia suchého tepla, postihnuté kríže si zabaľte do teplého šálu, deky, nájdite si polohu, v ktorej vás chrbtica najmenej bolí a ležte v pokoji.
– Bolesť možno tlmiť analgetikami ( Panadol, Ataralgin, Nurofen, Paralen).
– Pomáha aj krátkodobé nahrievanie soluxovou lampou alebo teplým vzduchom zo sušiča na vlasy.
– Z postele vstávajte pomaly, nesnažte sa rozhýbať bolesť.
– Pomôže kostihojová masť, alpa či iné hrejivé alebo chladivé analgetické masážne emulzie, kapsaicínová náplasť Capsicole.
– Ak bolesť neprejde do dvoch – troch dní, vyhľadajte lekára.
Rozbolel vás zub?
Liečiť si doma bolesti zubov lekári veľmi neodporúčajú. Ak sa vám neuľaví po jednom ibuprofene a ľadovom obklade, vyhľadajte lekára, môže ísť o zápal.
Ako pomôcť?
Ak nejde o zápal, skúste kloktať odvar zo šalvie, úľavu od bolesti prináša aj rozomletý klinček či slivovica.
Rozbolelo vás brucho?
Dôležité je odlíšiť bežné bolesti pri trávení, plynatosti či zápche od náhlej brušnej príhody. Dôležitá môže byť aj lokalizácia bolesti – vpravo, vľavo, v hornej alebo dolnej polovici. Príčin môžu byť desiatky – žalúdok, pečeň, žlčník, pankreas, črevo, slepé črevo, obličky, ale aj pľúca či ženské orgány.
Pri náhlom záchvate silnej bolesti brucha je potrebné ihneď ísť k lekárovi. Lekára ja potrebné vyhľadať vždy aj pri napnutí brušnej steny.
Bolesť v pravej dolnej štvrtine brucha
Môže byť zapríčinená aj zápalom slepého čreva. Ak bolesť v pravom podbruší sprevádza zvracanie či horúčka, nedávajte si v žiadnom prípade lieky na tlmenie bolesti, treba vyhľadať lekára.
Bolesť brucha pod pravým rebrovým oblúkom
Bolesť v pravej hornej štvrtine brucha môže byť prejavom zápalu alebo alkoholického postihnutia pečene, pankreasu, žlčníkovej koliky, zápalu alebo cirhózy pečene.
Na žlčníkovú koliku môžete použiť voľnopredajné lieky, napríklad cholagol, pite veľa tekutín, čaj zo zemežlče, ľubovníka bodkovaného, medovky, mäty priepornej. Ak sa bolesti nezlepšujú, či zhoršujú, vyhľadajte ihneď lekára.
Bolesť brucha pod ľavým rebrovým oblúkom
Bolesť v ľavej hornej štvrtine brucha môže byť prejavom bolesti žalúdka, sleziny, pankreasu alebo pľúc, vredová choroba, môže to byť však aj infarkt.
Bolesť brucha v strede nad pupkom
Najčastejšie je táto bolesť prejavom vredu žalúdka alebo dvanástnika, podráždenia sliznice liekmi alebo alkoholom, môže to byť aj vredová choroba, žlčové kamene, či pankreatitída.
Bolesť brucha v strede pod pupkom
Takéto bolesti poukazujú na ochorenie močových orgánov, hrubého čreva, konečníka alebo ženských orgánov, alebo na močové kamene.
Bolesť brucha v ľavom podbruší
V ľavom podbruší sa prejavuje hlavne zápcha, plynatosť, nadúvanie, žalúdočná nervozita, kŕče brucha, meteorizmus, choroba, ktoré je spôsobená nadmernou tvorbou plynov najčastejšie pri narušení rovnováhy črevnej flóry v čreve.
Ako si pomôcť: čaj z feniklu obyčajného, rumančeka kamilkového, mäty priepornej, paprika čili.
Ako spľasnúť nafúknuté brucho
Nafúknutie vzniká z nadmerného množstva plynov v črevách počas trávenia. Čo pomôže: Pite veľa tekutín, minimálne dva litre denne. Proti nadúvaniu pomáha rascový, feniklový a anízový čaj alebo masáž brucha v smere hodinových ručičiek. Ak naozaj nemusíte, nesiahajte po preháňadlách. Tieto odoberajú minerálne látky, sú návykové a navyše sval čreva po ich užívaní ešte viac ochabne. Ideálne je užívať ľanové semeno alebo pšeničné či ovsené vločky, ktoré postupne dostanú trávenie do potrebného tempa.
Ilustračné foto Depositphotos.com
Staré zažltnuté fotografie našich rodičov, starých rodičov a možno aj prarodičov. Niekoľko drobných predmetov, ktoré…
Čočina je prezývka odvodená od čokolády, ktorú pani Emília Bémová dostala keď mala 17 rokov.…
Tento zemiakový šalát ma naučila moja stará mama. Je vhodný aj pre deti, lebo namiesto…
Tieto dni predstavujú obdobie zvýšeného výskytu ochorení dýchacích ciest. Každý z nás má zaiste osvedčený…
Tak ako veľa starších ľudí, aj moja matka mala na poličkách v obývačke všeličo. Brúsené…
Dnes sme celá rodina sedeli pri obede a veľa sme sa rozprávali. Stará i mladá…
Leave a Comment