Ako sa o ne starať a aké sú príčiny ich vypadávania?
Vlasy – koruna krásy aj zdravia
Pokiaľ ide o vzhľad, ženy a muži si rovnako potrpia na jedinú vec – vlasy. Obe pohlavia však rovnako tak trápia aj problémy s nimi: vlasy vypadávajú, nerastú, lámu sa alebo im chýba život a lesk. Príčin je viacero.
Umývate si vlasy a niekoľko z nich skončí vo vani. Češete si vlasy a niekoľko z nich skončí na hrebeni či v kefe. Alebo si len tak chodíte po svete a za sebou nechávate stopy DNA v podobe vypadaných vlasov. Je to normálne? Je, ale len do istej miery.
To, koľko vlasov máme a akej sú farby, je dané geneticky. Pritom platí, že čo odtieň, to iná hustota vlasov. Zistilo sa, že blondiaci ich majú 120- až 130-tisíc, tmavovlasí okolo 100-tisíc a ryšaví približne 80-tisíc. Normálna hustota sa pritom pohybuje od 100- do 150-tisíc vlasov.
Zbohom, hriva!
Vlasy riešia všetci bez ohľadu na pohlavie a vek. Mládež si potrpí najmä na trendy strih a na atraktívnu farbu. Dnes už nie je nič nezvyčajné vidieť aj dospievajúcich chalanov s prefarbenými vlasmi. Možno keby vedeli, čo tým vlasom spôsobia do budúcnosti, boli by trocha opatrnejší. Ale iba možno, pretože dôvodov a spôsobov, prečo nám vlasy začnú vypadávať vo väčšom množstve, je viac.
„Vlasy nám môžu vypadávať difúzne alebo ložiskovito,“ hovorí
MUDr. Jana Chudíková, dermatovenerologička z NU´CLINIC. „V prípade ložiskovitého padania vznikajú na hlave ostro ohraničené lysiny rôznej veľkosti. Pri difúznom padaní sa znižuje hustota vlasov plošne, až začne presvitať pokožka hlavy. Najčastejším typom difúzneho padania vlasov je androgenetická alopécia, ktorá postihuje mužov aj ženy. Vzniká obyčajne v dôsledku geneticky danej zvýšenej citlivosti vlasových folikulov na mužské pohlavné hormóny –androgény, ktoré sa bežne vylučujú pohlavnými žľazami do krvi.“
Prečo sa to deje?
Na to, aby sa padanie vlasov zastavilo a obnovil sa ich rast, treba v prvom rade poznať príčinu padania. „Trichogram je mikroskopické vyšetrenie koreňovej časti vlasov. Informuje nás o tom, koľko percent vlasov je v rastovej fáze a koľko vo fáze pokojovej, nazývanej telogén, v ktorej sú vlasy pripravené na vypadnutie. V zdravom trichograme je 90 až 95 % vlasov v rastovej fáze a 5 až
10 % vlasov vo fáze telogénu,“ vysvetľuje odborníčka. „Zdravý vlas je pevný, pružný, lesklý a má hrúbku 50 až 120 mikrometrov. Ak v trichograme nájdeme väčší počet vlasov s priemerom menším ako
50 µm, znamená to poruchu rastu vlasov.“ Porucha môže byť podmienená hormonálne, ale môže ju spôsobiť aj stres, infekcie, horúčky, onkologické ochorenia, ochorenia štítnej žľazy či nadobličiek. Ďalej sa stretávame s padaním vlasov podmieneným užívaním niektorých liekov (cytostatiká, retinoidy, antibiotiká) alebo pri hladovaní, nedostatku železa a pod. Padanie vlasov sa môže vyskytovať aj pri ťažkej potravinovej intolerancii alebo pri používaní nevhodných stylingových procedúr.
Vlasy volajú SOS
Až keď je známa skutočná príčina padania vlasov, môže sa stanoviť vhodná liečba. Šampóny, toniká či iné vodičky sú samy osebe absolútne nedostatočné. Keď je narušený vlasový cyklus, problém treba riešiť doslova pri koreni a potrvá to aj niekoľko mesiacov. Sú to však dobré správy, pretože znamenajú, že pomoc existuje.
„Pri probléme s krehkými a lámavými vlasmi, prípadne pri výskyte začínajúceho mierneho padania vlasov odporúčam liečbu špeciálnymi injekciami, ktoré obsahujú zmes účinných látok na báze vitamínov najmä zo skupiny B, ktoré neaplikujeme do pokožky hlavy, ale injekčne do svalu. Ide o vitamíny, ktoré intenzívne podporujú metabolizmus vlasových buniek, čím zamedzujú padaniu vlasov,“ hovorí MUDr. Chudíková. Pri dlhotrvajúcom, prípadne masívnom vypadávaní vlasov existujú aj iné riešenia, ako napríklad vlasová mezoterapia alebo vlasový plazmolifting.
Pri vlasovej mezoterapii sa kokteil vitamínov, stopových prvkov, aminokyselín, antioxidantov, antiandrogénnov a hyperemizujúcich látok aplikuje injekčne do okolia vlasových cibuliek. „Túto liečbu môžeme smelo prirovnať k zalievaniu trávnika, kedy steblá trávy z intenzívnej závlahy nasávajú živiny a rastú,“ približuje procedúru dermatovenerologička. Pri androgénnom padaní vlasov je vhodný vlasový plazmolifting. Pacientovi sa odoberá krv, ktorá sa dáva v špeciálne upravenej skúmavke do centrifúgy, kde sa odseparuje plazma s trombocytmi od ostatných buniek. Plazmu s trombocytmi potom injekčne aplikujeme do pokožky hlavy. Z trombocytov sa uvoľňujú rastové faktory, ktoré nasmerujú premenu kmeňových buniek na nové vlasové a cievne bunky. Takto sa stimuluje rast nových vlasov.
Strapaté mýty
Ak teraz rozmýšľate, či absolvujete vyšetrenie hustoty a hrúbky vlasov na stanovenie vhodnej liečby alebo radšej zájdete ku kaderníčke, nech vás ostrihá, aby vlasy zhustli, zadržte! Nič také ako zhustnutie vlasov strihaním nefunguje. Ako by aj mohlo, veď nožničky nedokážu ovplyvniť počet a stav vlasových korienkov! Účes môže iba pôsobiť hustejšie, ale vlasy ostanú také isté.
Mýtus je aj to, že keď sa vlasy príliš mastia, treba ich menej umývať. „Opak je pravda, vlasy a pokožku hlavy treba zbavovať nánosu mazu, lupín a nečistôt tak často, ako to vlasy žiadajú. Keď treba, tak aj na dennej báze, ale s prípravkami určenými na každodenné umývanie,“ radí odborníčka na estetickú medicínu z NU´CLINIC.
Špeciálne šampóny treba používať aj pri tvorbe lupín. Dôležité je aplikovať ich dlhodobejšie, štyri až šesť týždňov. Ak sa po čase lupiny znovu objavia, procedúru treba zopakovať.
Dámy zrejme nepoteší, že lekári na zachovanie zdravia vlasov neodporúčajú ich kulmovanie, žehlenie či fénovanie. V tomto prípade aj zlatá stredná cesta, teda nechať si vlasy voľne vysušiť a inokedy zase upraviť teplom, je lepšia ako nič.
Vlasová kozmetika by nemala obsahovať silikóny a keďže ide leto, netreba zabúdať, že aj vlasy potrebujú ochrániť pred UV žiarením. Klobúkom, šatkou alebo sprejmi na vlasy s UV protektorom.
„K tomu by som ešte dodala, že treba prijímať vyváženú stravu a v žiadnom prípade nehladovať. Na rast a kvalitu vlasov má vplyv aj vylúčenie alebo obmedzenie mäsa v strave. Mäso je zdrojom živočíšnych aminokyselín, teda základných stavebných látok pre vlasy, bez ktorých nemôžu dobre rásť ani byť kvalitné,“ uzatvára MUDr. Chudíková.
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…
Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…
Keď sme boli mladší, boli sme šťastnejší. Napadne vás niekedy táto veta? Ak áno, je…
Leave a Comment