Aktuálne

„Ráno vstávam o piatej hodine. Prvé čo urobím, uvarím si kávu. Bez nej si neviem predstaviť nový deň“ – vyznáva pani v strednom veku.

Pár slov o káve… „Ráno vstávam o piatej hodine. Prvé čo urobím, uvarím si kávu. Bez nej si neviem predstaviť nový deň“ – vyznáva pani v strednom veku. Prvé spoľahlivé záznamy o káve existujú z 10. storočia. Rozšírila sa z Afriky do Arábie. Neskôr ju údajne v roku 1615 do Európy priniesli benátsky kupci. Keď jeden britský cestovateľ koncom 16. storočia pil svoju prvú kávu v arabskom prístave Mocha , napísal si do denníka: „Domorodci mi ponúkli nápoj, ktorý vyzeral ako decht a smrdel tak isto.“ Dnes je káva vo všeobecnosti vnímaná ako osviežujúci a povzbudzujúci nápoj, ktorý zdraviu neškodí. Podľa štatistík iba 9% dospelých ľudí nepije kávu. Káva však nedodá človeku energiu, ale oddiali pocit únavy a prinúti organizmus siahnuť na skryté rezervy. Darmo, spánok je ťažké niečím nahradiť. V knihách zaoberajúcich sa otázkami správnej výživy sa o pôsobení kávy môžeme dočítať nasledovné informácie:
1. Pitie kávy spôsobuje prechodné zvýšenie tlaku krvi – 4 šálky denne spôsobia zvýšenie hladiny adrenalínu v krvi o 32 % a TK o 4 mm Hg . „Pijem kávu preto, lebo mám nízky tlak“ – tento argument má toľko múdrosti ako konštatovanie že fajčím preto, lebo chcem schudnúť, alebo pijem preto, lebo mi alkohol rozširuje cievy .
2. Podľa švajčiarskych štúdií z roku 2003 káva počas fyzickej aktivity obmedzuje prietok krvi srdcom – 2 šálky kávy až o 36% – to je veľmi nežiadúci účinok najmä pre ľudí chorých na srdce, alebo užívajúcich lieky na cholesterol. Ak sa liečite na ischemickú chorobu srdca, mali by ste pravidelne športovať. Ak však nechcete dostať srdcový infarkt mali by ste minimálne 6 hodín pred cvičením vyhýbať sa káve.
3. Kofeín v káve má močopudné účinky. Asi preto v lepších reštauráciách podávajú ku káve i vodu. Kto pije kávu, nemal by zabúdať na pitný režim.
4. Denná konzumácia kávy v dávkach 2 a viac šálok zvyšuje v krvi hodnoty ukazovateľov chronického zápalu (CRP , interleukín 6)
5. Pravidelná konzumácia kávy vyvoláva poruchy spánku. Nedostatok spánku je rizikovým faktorom, ktorý podporuje vznik hypertenzie, obezity, cukrovky, aterosklerózy a oslabuje imunitu.
6. Káva zhoršuje vstrebávanie železa a zinku v črevách a zvyšuje hladinu homocysteínu v krvi – látky, ktorá sa považuje za rizikový faktor vzniku aterosklerózy a Alzhaimerovej choroby .
Myslím, že nie je potrebné vymenovať ďalšie dôvody, prečo je vhodné pitie kávy obmedziť. Káva sa z medicínskeho hľadiska neodporúča ako súčasť zdravého spôsobu života. „Dokedy chceš žiť, keď už ani kávu nepiješ?“ – aj takýmito slovami sa dajú znechutiť snahy nahradiť kofeín prechádzkou, krátkym strečingom, pohárom studenej vody alebo pomarančového džúsu .
PS : obsah kofeínu v niektorých nápojoch a potravinách – Coca – cola (300ml) – 65mg , Pepsi – 43mg , káva instantná (l šálka) – 60mg , káva presso – 120 mg, káva prekvapkávaná – 95mg , čierny čaj – 40 mg.
MUDr. Michal Slivka
Foto Pexels

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Tak som sa konečne odhodlala. Áno, dala som si vytetovať obočie.

Trvalo mi to niekoľko rokov. Občas som zašla ku kozmetičke "na obočie," ale čo tam…

8 minút pred

Dlho som si nevedela poradiť s častou únavou, zápchou, ale aj bolesťami hlavy. Moja lekárka mi povedala, že môj organizmus potrebuje očistu

Ako sa zbaviť odpadu v tele? Hladovkou – je najrýchlejší, ale najdrastickejší spôsob odstraňovania toxicity…

5 hodín pred

Vedeli ste, že univerzálnym liekom pre srdce a cievy je kvalitná čokoláda a orechy?

Medzi najčastejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení patria sedavý spôsob života, fajčenie, stres, nadváha, poruchy metabolizmu…

5 hodín pred

Magda Brellošová vyhrávala so svojimi modelmi súťaže na najvýznamnejších veľtrhoch módy

Byť  25 rokov vdovou a sama na všetko, tak dnes nechápem, ako som to mohla…

1 deň pred

Čo som nechcela robiť ako moja mama a predsa to robím!

Moja mama bola pekná žena (v strede, vľavo je moja sestra). Mala kvalitné čierne vlasy,…

1 deň pred

Výroba pacientov je pre farmaceutický priemysel veľmi dôležitá!

Aj zvieracích pacientov, musím dodať. Máme fenku jazvečíka. Má osem rokov a už niečo vyše…

1 deň pred