Reklama

Aktuálne

Vedeli ste, že univerzálnym liekom pre srdce a cievy je kvalitná čokoláda a orechy?

Medzi najčastejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení patria sedavý spôsob života, fajčenie, stres, nadváha, poruchy metabolizmu tukov, inzulínová rezistencia, neliečený vysoký tlak, pohybová inaktivita či nadmerná konzumácia alkoholu. Najväčší vplyv na výskyt kardiovaskulárnych ochorení (KVO) má však životný štýl, t. j. výskyt modifikovateľných rizikových faktorov. Veľké epidemiologické štúdie ukazujú, že najčastejšími rizikovými faktormi ischemickej choroby srdca sú faktory – artériová hypertenzia, dyslipidémia a fajčenie. Aterosklerotický proces začína vo veľmi mladom veku. Jeho prevencia by sa mala začať tak skoro, ako je to len možné. V čím mladšom veku sa zistia rizikové faktory, tým intenzívnejšie musia byť terapeutické a preventívne postupy. „Ak sa vyššie riziko odhalí včas, pomocou intenzívnej úpravy životného štýlu je možné oddialiť alebo zabrániť vzniku KVO v neskoršom veku.

Jedným z najčastejších rizík kardiovaskulárnej morbidity, mortality a predčasnej smrti je dnes obezita. Pandémia obezity je zodpovedná nielen za zvýšené kardiovaskulárne riziko, stúpajúci výskyt cukrovky 2. typu, ale je aj významným rizikovým faktorom zhubných onkologických ochorení, ktoré sú na druhom mieste v úmrtnosti – hneď za kardiovaskulárnymi príčinami. Odmerať si obvod pása a vydeliť tento údaj výškou môže predstavovať jednoduchý stimul k absolvovaniu preventívnej prehliadky u všeobecného lekára pre dospelých.. Teší nás, že v súčasnej dobe sa mnoho ľudí začalo viac venovať svojmu srdcu, úprave životného štýlu, zmenou spôsobu stravovania a zaradením pohybu do každodenného života. Mnohí majú sedavé zamestnanie, posledné roky v dobe pandémie mnohí pracovali z domu, pohybu mali ešte menej ako predtým, počítače nás pripútali na stoličky, gauče, moderný trend a vedomosti, celosvetová a celonárodná osveta nás ale, našťastie, „núti“ športovať. Skutočne „IN“ je beh, jogging, bicyklovanie, plávanie, turistika – jednoducho, každý druh pohybu.

Poradíte nám zopár tipov na prevenciu, akým spôsobom si môžeme posilniť srdce a podporiť jeho zdravé fungovanie?

Každému z nás je jasné, že zdravý životný štýl, ktorého neodmysliteľnou súčasťou je pravidelná fyzická aktivita a zdravé stravovanie, neprejedanie sa, vyhýbanie sa sladeným nápojom a „fast foodom“, sa pozitívne podpíšu pod naše zdravie a ako prevencia srdcovocievnych chorôb. Myslieť treba aj na mnohé iné faktory, ktoré sa podpisujú na zdraví srdca, ako napríklad psychosociálne, preto sa nezabúdajme každý deň usmievať, byť spokojný, šťastný, obmedziť stres, dostatočne dlho spávať.

Existuje aj nejaká odporúčaná strava, vitamíny, ktoré ovplyvňujú činnosť srdca?

Dobrým pomocníkom pre naše zdravie je aj kúsok kvalitnej čokolády či káva. Ukázalo sa, že ľudia, ktorí pijú najmenej štyri šálky kávy denne, majú o 64 percent nižšie riziko úmrtia na akúkoľvek chorobu, vrátane kardiovaskulárnych, než tí, ktorí kávu nepijú. A s každou druhou šálkou kávy navyše tento priaznivý účinok silnie, zvlášť u tých osôb, ktoré prekročili 45. rok. Univerzálnym liekom pre srdce a cievy je kvalitná čokoláda, orechy, to má vplyv na pomalší vývoj aterosklerózy, ktorá je príčinou srdcovocievnych chorôb.

Obdobie nečakanej pandémie a obmedzenia s tým súvisiace nás na chvíľu donútili sa ešte viac zamyslieť nad našimi životmi, životným štýlom, mnohí práve v tomto období začali po rokoch opäť športovať, objavovať krásy prírody. Nenechávajme preto nič na náhodu, žime zdravo, pravidelne športujme a hlavne s úsmevom, starajme sa o seba, o svoje telo aj dušu, lebo to sú jediné veci, s ktorými musíme prežiť celý náš život.

Radí krásna mladá kardiologička MUDr. Natália Vaňová, EMBA

Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková

Hovorkyňa skupiny AGEL SK

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Presne pred 54 rokmi som bol s mojou budúcou manželkou prvý krát na rande, spomína Milan Antonič

Autor televíznych Retro novín má bohatý  nielen pracovný archív, ale aj súkromný. Tu je jeho…

7 hodín pred

Vedúca sestra Zuzana Krasnecová po 40. rokoch na „ARO“: ,,Už si ani neviem predstaviť, že by som robila niečo iné“

Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) pracuje dohromady už štyri desaťročia. Napriek tomu, že…

7 hodín pred

Vedeli ste, že najproduktívnejší vek človeka je od 60 do 70 rokov?

Najproduktívnejší vek človeka je od 60 do 70 rokov Druhou najproduktívnejšou ľudskou fázou je vek…

7 hodín pred

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov Medziročne stúpol počet škôd…

10 hodín pred

Monika Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu

Členstvo v EÚ je pre Slovensko nenahraditeľné. Príkladom je až 80 percent verejných investícií financovaných zo…

10 hodín pred

Teplé počasie prebúdza kliešte a zvyšuje riziko prenosu kliešťovej encefalitídy – viete, ako ju rozpoznať a ako sa chrániť?

Príjemné jarné počasie doplnené plusovými teplotami láka ľudí do prírody. Len málo z nich si…

14 hodín pred