Soľ, látka, s ktorou sa denne stretávame zámerne, alebo aj bez toho, aby sme o tom vedeli. Je životne dôležitá na udržiavanie nervovej činnosti a látkovej výmeny. Kedysi bola naozaj vzácna a slúžila dokonca i ako platidlo. Vtedy bola naozaj nad zlato!
Na čo soľ vlastne potrebujeme?
Okrem základných živín, bielkovín, tukov a sacharidov, ktoré sú stavebnými látkami a dávajú nám energiu, potrebujeme aj ďalšie minerálne látky. Tie sa podieľajú na rôznych procesoch v organizme, napríklad urýchľujú metabolické procesy, udržujú Ph v krvi. Také najdôležitejšie sú vápnik, draslík, horčík, fosfor a patrí tam aj soľ, teda chlorid sodný (NaCl).
Z chemického hľadiska je jedlá soľ vždy zlúčeninou sodíka (Na) a chlóru (Cl), tj. chlorid sodný. Každá soľ, ktorá je potravinou, je minimálne z 95% chlorid sodný. Získava sa z rôznych prírodných zdrojov, ktorými sú hlavne more alebo geologické usadeniny. Rozdiel medzi nimi je v čistote jednotlivých zdrojov soli. Len najčistejšia soľ je určená na konzumáciu. Do nej sa pridávajú rôzne zdraviu prospešné látky. A tak poznáme soľ jódovanú a soľ s fluórom.
A čím sa líši morská soľ od tej spod zeme?
Treba povedať, že v mori je rozpustených veľa látok, nielen chlorid sodný, takže soľ, ktorá sa získa z mora odparením vody, niekedy ju nazývame aj slnečná, obsahuje viaceré prímesi. Ide o to, či chceme takúto mnohotvárnu soľ, alebo či chceme používať čistý chlorid sodný. Podzemná soľ je čistejšia, hlavne neobsahuje mikroplasty.
Koľko soli potrebujeme?
Odborníci hovoria, že za normálnych okolností potrebuje 3-5 gramov soli denne. Malým deťom do jedného roka vôbec nesolíme, od jedného roka zvyšujeme od 0,25 až 2 g. Ale u nás je priemerná denná spotreba soli prekračuje 10 gramov. Je to preto, lebo konzumujeme veľa potravín, ktoré obsahujú tzv. skrytú soľ. V dávnej minulosti bola spotreba soli minimálna, človek ju vlastne ani nevyhľadával. Soliť sa začalo až vtedy, keď ľudstvo objavilo soľ ako konzervačný prípravok. Konzervovanie sa potom rozšírilo po celom svete a tým aj spotreba soli.
Za soľ môžeme platiť rádovo v centoch eurách, alebo aj desiatkach eur. K tým luxusnejším, drahším soliam patrí tzv. himalájska soľ. Je naozaj taká výnimočná? Píšu, že je nerafinovaná, bio a lieči veľa zdravotných problémov. Čo na to hovoria odborníci geológovia?
V soli prakticky nie sú rozdiely. Každá soľ je pôvodom morská soľ. Soľ je chemická zmes, v ktorej prevláda chlorid sodný a v zemskej kôre sa vyskytuje bežne. Aj tá bežná, kuchynská soľ je vlastne morská, lebo sa ťaží v baniach z morských sedimentov, lebo kedysi bolo more aj na našom území. Himalájska soľ, to je len marketingový ťah. Pochádza z Pakistanu, a tam kde sa ťaží, zo soľnej oblasti, ktorá je známa ložiskami kamennej soli ktoré sa ťahá cez celú oblasť stovky kilometrov a od Himalájí je ešte poriadne vzdialená. Čiže je to obyčajná kamenná soľ, ktorá je možno farebnejšia, lebo obsahuje stopové prímesi iných anorganických solí, prípadne aj kovov.
Možno si myslíte, že práve o to ide, že to je to zdravšie a lepšie?
Podľa geológov to môžu byť aj ťažké kovy, ktoré nie sú pre náš organizmus príjemné a je otázne, či nám to môže pomáhať, lebo vieme, že ťažké kovy sú pre náš organizmus škodlivé. Ostatné minerály sú obsiahnuté v zanedbateľnom množstve.
Ako chutí najdrahšia soľ na svete?
V kanadskej provincii Ontario vedci objavili najstaršiu fosílnu vodu na svete a tým pádom aj najstaršiu soľ, uväznenú v sedimentoch dve miliardy rokov! Ide naozaj o najdrahšiu soľ na svete? A ako asi chutí? Objavitelia ju ochutnali a nechutila im, lebo bola extrémne slaná, horká a obsahovala aj prímesi iných kovov, čiže bola nestráviteľná.
Ale soľ je predsa len nosičom niečoho, čo je pre náš organizmus nevyhnutné. Reč je o jóde.
Jód je stopovým prvok, ktorý sa v organizme nachádza v malom množstve a má kľúčový význam, lebo je súčasťou hormónov štítnej žľazy. Tieto hormóny regulujú celkový metabolizmus, látkovú výmenu, a tým ovplyvňujú činnosť všetkých orgánov. Strava, ktorá pochádza z našich končín, má v sebe málo jódu, lebo my žijeme vo vnútrozemí. Dobrým zdrojom sú morské živočíchy. U nás väčšina ľudí získava jód z kuchynskej soli, do ktorej sa pridáva. Tým je zabezpečené, že naša populácia ako celok má dostatok jódu, a tak sa vyriešili aj zdravotné problémy vznikajúce z nedostatku jódu. Nie všetky druhy soli na pultoch obsahujú jód. Len varená soľ je povinne jódovaná a kontrolovaná na obsah jódu. Kupovaním Himalájskej soli a nejódovaných kamenných a morských solí sa spotrebiteľ ochudobňuje o jód v strave, čo môže spôsobiť zdravotné problémy.
Dnes už druhé mrazivé ráno. Inovatka všade. Zalial som si kávu a vybehol von len…
Pre blond farbu som sa odhodlávala veľmi dlho. Viedlo ma k tomu zúfalstvo keď som…
Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Leave a Comment