Dobrý zrak aj bez okuliarov – sen alebo realita silnej vôle?

Indické metódy zlepšovania zraku – cvičením očí, aplikovali už v minulom storočí lekári v Anglicku a USA. Autor pôvodnej príručky E. Banjamín, trpel od detstva stále sa zhoršujúcou krátkozrakosťou a vo svojich 27 rokoch sa musel vzdať práce, keď mu už ani najsilnejšie okuliare s 20,5 dioptriami nestačili. Uvádzané cviky robil spolu s dodržiavaním životosprávy tak, že po dva a pol roku mal zrak takmer normálny a prestal nosiť okuliare.

Zameranie na stred (centrálna fixácia)

Centrálna fixácia znamená vidieť jasne to, kam sa pozeráte. Bude to znieť síce absurdne, ale ľudia s chybami zraku nevidia nikdy najlepšie tam, kam sa pozerajú. Vzhľadom ku kontrastnému zaťažovaniu zraku okuliarmi, stáva sa centrálna časť očnej sietnice menej schopnou k preberaniu obrazu, než ostatné partie. Príčina je v tom, že s pomocou okuliarov, akýchsi umelých pomôcok, sa dá  využiť len centrálna časť sietnice. Následkom toho, keď sa pokúsite pozerať bez okuliarov, ľudia s chybami zraku zisťujú, že vidia stranami svojho oka lepšie, než jeho stredom. Jedine (keď sa pokúsite dívať bez okuliarov) vizuálna sila centrálnej polohy sietnice privedie k normálnemu videniu ( to je vtedy, keď je dosiahnutá centrálna fixácia), len vtedy je možné normálne videnie. Všetky doteraz uvedené metódy napomáhajú k tomu, aby sa zlepšil zrak, ale vedľa toho je ešte rad ďalších. Napríklad – pozerajte sa na tlačený riadok v knihe, skoncentrujte sa na jedno slovo uprostred riadku. Potom zavrite oči a predstavujte si, že vidíte riadok s príslušným slovom oveľa jasnejšie, s definovaným a ostrejším obrysom ako ostatné slová v riadku. Ostatné slová v riadku si v predstavách vymažte ako najviac je to možné. Potom otvorte oči, pozrite sa na dané slovo a postup niekoľkokrát opakujte. Cvičenie robte asi 5 minút. Čoskoro zistíte, že zaostrované slovo v riadku sa stáva zreteľnejšie, čo je prvý dôkaz prínosu cvičenia. Ako sa bude postupne zlepšovať videnie slova v riadku – zraku, zamerajte sa namiesto jedného slova na časť slov v riadku. Druhá možnosť je zamerať sa na časť slova, až prídete na hlásky, jednotlivé písmená.

Pamäť a predstavivosť

Zmysel zraku je vnútorne spojený s pamäťou a predstavivosťou a obidva tieto faktory hrajú v súčasnom procese videnia oveľa dôležitejšiu úlohu, ako si myslíme. Obraz objektu je do našej mysle vtlačený následkom skoršej asociácie a pamäť s týmito asociáciami, plus svetelné impulzy zo zameraného obrazu, nám umožňujú poznať daný obraz ľahšie, než je to u prvého videnia. Sme schopní, napríklad v skupine ľudí ľahšie rozoznať svojich priateľov – známych, než cudzích ľudí. Tí, ktorí trpia chybou zraku, mali by si kultivovať svoju silu pamäte a predstavivosti.

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Musíme si sami seba vážiť, mať sa radi a je jedno, koľko máme rokov, hovorí Anna Hogenová

Musíme si sebe vážiť a mať sa radi. A je jedno, koľko máme rokov. Staroba nesie v…

4 hodiny pred

Na zdraví musíme pracovať každý deň sami, nikto to neurobí za nás. Len tak sa dostaví výsledok. To je môj názor.

Zúfalí utekáme do nemocnice, aby nám lekári vrátili zdravie. Ale tam nám ho nevrátia. Prečo?…

8 hodín pred

Môj deň sa začína slovami: Dobré ráno Alicka! Dnes bude krásny deň!

Najviac zmien v mojom živote sa udialo v decembri. Pred 32 rokmi som priletela do…

8 hodín pred

Je úbytok svalovej hmoty vo vyššom veku nevyhnutný?

Úbytok svalovej hmoty vo vyššom veku, známy ako sarkopénia, je bežný, ale rozhodne nie nevyhnutný!…

11 hodín pred

Alchemilka je veľkým darom pre všetky ženy, v každom veku!

Istá pani zaslala do redakcie časopisu so zdravotnou tematikou nasledujúci odkaz: „Rada by som sa…

18 hodín pred

Kde sa podeli pekní muži?

Prerastené bábätká. Tuleni. Zženštelí chlapčekovia. Tak označujú ženy nad päťdesiat rokov súčasných mladých mužov. Všimli…

1 deň pred