Najčítanejšie

Život slovenskej opatrovateľky v Rakúsku

Každé tri týždne som cestovala vyše tisíc kilometrov až na švajčiarsko – rakúske hranice. Trvalo to 15 až 19 hodín a išli sme za každého počasia.

Opatrovala som 90 ročnú pani, ktorá bývala sama v dome na kopci. Asi 100 metrov od nás bola zjazdovka a lanovka. Prišla som k nej skoro 60 ročná s trojtýždňovým kurzom nemčiny.

Keďže pani bola z Južného Tyrolska, často používala  talianske výrazy a slovensko -nemecký slovník mi veľmi nepomohol. Aj rodina sa s ňou rozprávala nárečím Montafónu, ktorý má ďaleko od gramatickej nemčiny. No dôležité bolo, že sme sa po čase celkom dobre dohovorili. S prácou som problém nemala. Veď upratovať aj variť som vedela a pani nebola náročná. Mala som celkom šťastie aj na jej rodinu. Často chodili k mame, doniesli lieky, nákup, robili v záhradke, okolo domu. Pokiaľ bola pani ešte ako-tak pri zmysloch, dalo sa to vydržať. Horšie bolo, keď už začala byť dementná. Utekala z domu, nič si nepamätala a neskôr aj  prestala úplne chodiť. No, byť zatvorená 24 hodín s takýmto pacientom, to dá poriadne zabrať, hlavne na psychiku. To mi spolu s cestovaním asi najviac vadilo na tejto práci. A keď dvíhate skoro 100 kg pacienta, poriadne to pocíti aj vaše telo. Rodina mi dávala niekoľko krát do týždňa poobede voľno. Vtedy som išla dole do dediny.

 

V okolí pracovalo veľa Sloveniek a keď sme mohli, stretávali sme sa na jednom mieste, aby sme sa porozprávali o svojich rodinách, rozobrali prácu s pacientom, navzájom si poradili. Všetky sme mali podobné problémy a tieto stretnutia nám pomáhali. Stali sme sa priateľkami a aj keď sme sa skoro všetky porozchádzali do iných rodín, alebo už nepracujeme, stále sme v spojení aspoň cez FB, alebo telefón. Musím povedať, že mi bolo často veľmi smutno, keď som počúvala príbehy matiek, ktorým volali deti a ich problémy riešili cez telefón. Veru, niektoré sa museli aj vrátiť domov. Nezvládli  problémy s deťmi, s manželmi, s rodičmi. Každá sme mali iných pacientov a keď som počula, ako to funguje v iných rodinách, ako naše ženy šikanujú, ponižujú, nútia robiť práce, ktoré nemajú opatrovateľky v zmluve, ako poniektoré hladujú, nechcú im platiť, ako ich zdierajú agentúry, bola moja rodina a problémy v nej ešte znesiteľné. No, keď som skoro po 7 rokoch rodine oznámila, že sa mi narodí vnučka a budem robiť len do konca roka, hneď si našli náhradu, pravdaže lacnú z Rumunska. Jednoducho mi napísali mail, že už nemusím chodiť, žiadne ďakujem. Stará pani rumunskú opatrovateľku vôbec neprijala a do mesiaca aj zomrela.

 

Ja si teraz konečne užívam dôchodok, pomáham dcéram s vnúčatmi, chodím do kreatívnych kurzov, cvičím kalanetiku, cestujem a dúfam, že mi bude zdravie slúžiť čo najdlhšie, aby som si život mohla konečne užívať!

Text a foto Betka Janove

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Ak neviete, kde je epicentrum nášho zdravia, prečítajte si tento článok

Údajne sme tak zdraví, ako zdravé je naše črevo – počuli ste už túto múdrosť?…

18 hodín pred

Dopĺňanie vitamínu D počas jesene a zimy: Strava zabezpečí len 10 percent potrebného množstva

Dôležitým zdrojom vitamínu D je slnko. Počas zimných mesiacov, kedy je ho nedostatok, je preto…

18 hodín pred

Tapas je dobrá voľba, keď príde návšteva

Tapas je synonymom pre malé občerstvenie, degustačný tanierik, či jednohubky. Názov tapas pochádza zo Španielska,…

18 hodín pred

Tieto Vianoce si pamätám. Medzi darčekmi pozerala na mňa veľkými očami krásna vlasatá bábika a mrkala dlhými mihalnicami. Dostala meno Moja!

Tie Vianoce si pamätám ... ako otec priväzoval stromček o klinec, na ktorom predtým visel obraz…

1 deň pred

Vianočný pozdrav všetkým

To čo je za mnou, vôbec nie je dôležité, lež úsmev a milujuce srdce. Nie…

1 deň pred

Ako strávila vaša obľúbená hlásateľka Ada Straková Vianoce?

Ako každý rok. S manželom, dcérou a milovanou vnučkou. "My sme sa veľmi potešili týmto…

2 dni pred