Ťažkosti týkajúce sa tráviacej sústavy nás vedia občas nemilo potrápiť. Ide o chúlostivý problém, o ktorom neradi rozprávame. Možno vás trochu upokojí skutočnosť, že až 50 % populácie trápia hemoroidy a v podobnej situácii nie ste sami. V záujme zachovania skvelého a dlhého zdravia je dobré vedieť potrebné informácie, ako s týmito ťažkosťami zatočiť a kedy je lepšie obrátiť sa na pomoc odborníkov.
Ako na nepríjemné hemoroidy
Hemoroidy, ktoré ľudovo voláme aj zlatá žila, patria k veľmi častým zdravotným komplikáciám, ktoré počas života postihnú značnú časť dospelej populácie. Najčastejšie sa prejavujú drobným krvácaním. Krv je jasnočervenej farby a často ju zbadáme po stolici na toaletnom papieri. Niekedy sa môžeme stretnúť aj s pocitom svrbenia, prípadne pálenia či bolesti v oblasti análneho otvoru. Príčinou ich vzniku môže byť dlhodobá zápcha alebo naopak, časté dráždenie konečníka opakovanou alebo dlhotrvajúcou hnačkou. K hemoroidom si však môžeme ,,dopomôcť“ nevedomky aj my sami, a to napríklad dlhodobým sedením, nesprávnou životosprávou, zadržiavaním stolice alebo obezitou.
Hemoroidy môžu podstatne znížiť kvalitu života, preto je dobré liečiť ich čo najskôr. Našťastie vám lekárnik môže poradiť hneď niekoľko prípravkov, ktoré vám v boji s hemoroidmi účinne pomôžu. Na trhu sú dostupné prípravky s obsahom liečiva, ktoré pomáha liečiť rozšírené a zapálené cievy a tiež s látkou, ktorá má miestne znecitlivujúci účinok. Pacient si môže vybrať medzi čapíkmi alebo rektálnou masťou. Liečbu podporuje aj sedavý kúpeľ z dubovej kôry, ktorá má sťahujúci účinok a pomáha hojiť drobné ranky a tým zabraňuje krvácaniu.
Na liečbu hemoroidov sú možné aj iné cesty, ako sú prípravky z lekárne, napríklad možnosť chirurgickej liečby. Pokiaľ si pacient nie je istý, ktorú cestu zvoliť, je lepšie, ak sa poradí so svojím ošetrujúcim lekárom a spoločne vyberú tú správnu liečbu.
Napriek všetkým dostupným liekom nemožno zabúdať ani na zmenu životného štýlu. Vhodné je do jedálnička zaradiť vlákninu, zvýšiť príjem tekutín a jesť veľa ovocia a zeleniny. Vlákninu nájdete aj v celozrnnom pečive, strukovinách a veľmi dobrým pomocníkom pri ťažkostiach tráviaceho traktu sú ľanové semiačka. Vyvarovať by ste sa mali potravín, ktoré naopak ,,zapekajú“ alebo črevo neprimerane dráždia – alkohol, káva, biele pečivo, čokoláda, fast food strava.
Krv v stolici, rakovina hrubého čreva a jej prevencia
Pri krvácaní z konečníka však okrem hemoroidov môže ísť aj o vážnejšie ochorenie, ak ste spozorovali krvavé kvapôčky častejšie a hemoroidy sú vylúčené. Jednou z nich je aj rakovina hrubého čreva alebo konečníka. Tento typ rakoviny patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce nádorové ochorenia a postihuje najmä osoby nad 50 rokov, pričom častejší výskyt je u mužov ako u žien. Hlavné rizikové faktory sú dedičnosť, chronické zápalové ochorenia, prítomnosť polypov a výrastkov v črevách a nemožno zabúdať ani na nesprávnu životosprávu. Príznakmi môžu byť náhly úbytok telesnej hmotnosti, únava a tráviaci diskomfort – nadúvanie, nevoľnosť, kŕče, hnačka, zápcha a aj spomínaná krv v stolici.
Do momentu, keď navštívite svojho lekára, si môžete spraviť aj domáci test na krv v stolici aj v pohodlí vášho domova. Stačí zájsť do najbližšej lekárne, kde vám lekárnik ochotne vysvetlí všetky podrobnosti a pomôže vám vybrať test na skryté krvácanie. Postup je potom veľmi jednoduchý a bezbolestný. Ide o jednokrokové testy, ktoré po vložení vhodného množstva tekutej stolice na podložku rýchlo zistia prítomnosť ľudského hemoglobínu čiže červeného krvného farbiva. NEBOJTE SA! Pozitívny výsledok nemusí vždy znamenať rakovinu. Je však potrebné, aby ste navštívili lekára a povedali mu o svojich ťažkostiach. Po starostlivej diagnostike lekár navrhne ďalšie vyšetrenia a prípadnú liečbu.
Mimoriadne dôležitá je najmä prevencia. Tá spočíva hlavne v zdravej strave. Ďalším dôležitým krokom v prevencii je pohyb a cvičenie. Stačí zaradiť aspoň jednu dlhšiu prechádzku do svojho denného programu.
Nezabúdajte, že tráviaca sústava je prirodzenou súčasťou nášho tela a nemusíme sa hanbiť rozprávať o tom, ak nás niečo trápi. Prevencia je veľmi dôležitá a pri akomkoľvek podozrení sa neváhajte zveriť odborníkovi.
TIP z lekárne:
Ak máte problém so zavedením potravín s vysokým obsahom vlákniny do bežnej stravy, v lekárňach je možné zakúpiť vlákninu v kapsulovej forme alebo Psyllium – prášok zo skorocelu indického, ktorý je bohatý na vlákninu a pridáva sa do nápojov či do jogurtu. Pri každej forme však treba mať na mysli, že vláknina si pre svoj správny účinok vyžaduje aj veľké množstvo tekutiny. Preto po každom jedle s vysokým obsahom vlákniny vypite aspoň dva poháre čistej vody.
Autor: Mgr. Viktor Čaniga, farmaceut z lekárne Dr.Max, Žiar nad Hronom
Ilustračná foto Pixabay.com
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…
Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…
Leave a Comment