Práve manželovi rozprávam obsah jedného videa, ktoré ma dnes ráno zaujalo a on mi hovorí, že veď sme to pozerali spolu, ale už si nevedel spomenúť kedy. Minule som svojej priateľke rozprávala príhodu s našimi spoločnými známymi a obe sme si za živý svet nevedeli spomenúť, ako sa volajú, hoci sme presne vedeli, o kom hovoríme. Určite sa to stáva aj vám. Je to Alzheimer? Nebojte sa, nie je! Hovorí sa tomu vypadávanie slov. Niečo chceme povedať, vieme presne čo, ale v tej chvíli nie sme schopní nájsť to správne slovo. Obyčajne sa tento jav spája so starnutím, ale nie je to správne.
Keď si niekto vo vyššom veku ťažšie spomenie na výrazy, ktoré chce použiť, neznamená to, že hlúpne, že sa jeho myslenie spomaľuje, že to signalizuje zdravotné problémy. Profesorka Lorraine Tylerová, ktorá dlhodobo skúma, čo sa deje v mozgu v súvislosti so starnutím tvrdí, že starší ľudia naopak majú bohatší slovník, než mladšie ročníky. „Čím je mozog starší, tým viac sa v ňom nazhromaždí skúseností a informácií. Takže starší ľudia majú oveľa viac možností a schopností, ako sa vyjadrovať. Problém je v tom, že niekedy práve to veľké množstvo spôsobuje, že začínajú ťažšie hľadať slová, ktoré im pripadajú najsprávnejšie, najvýstižnejšie. Musia preto dlhšie premýšľať. Ale určite to nesúvisí so zhoršovaním funkcii mozgu,“ tvrdí profesorka.
Občasné vypadnutie slov nie je nič, čoho by sa ľudia mali báť. Podľa lekárov sa to začína prejavovať už okolo štyridsiatky. Veľmi často tým, že si nevieme spomenúť na mená. Pritom práve zabúdanie mien určite nesignalizuje blížiace zdravotné problémy, pretože veľa ľudí v tejto súvislosti hovorí: „A je to tu, už si nepamätám mená, pán Alzheimer už klope na dvere.
Občasná neschopnosť presne sa vyjadriť, nemusí byť dôvodom na paniku. Síce zo všetkých strán počúvame o zvyšujúcom sa počte ľudí trpiacich nejakou formou demencie, ale je zbytočné robiť paniku, ak si v šesťdesiatke neviete spomenúť na meno pani, ktorá s vami sedela pred rokom za stolom na dovolenke v Grécku.
Foto Depositphotos.com
Narodila sa v roku 1941. Martha Steward je americká podnikateľka, spisovateľka a moderátorka. Začínala organizovaním…
Nie vysnívanú, ale minimálnu, ktorú som si stanovila. Niekedy mám pocit, že to ide príliš…
Lieskové orechy priaznivým spôsobom ovplyvňujú zdravie ľudí už odpradávna – staroveký predpis miešania roztlčených lieskovcov…
Slovo dôchodca má v našich končinách pejoratívne zaťaženie a znamená stratu sily, chudobu a choroby.…
Vyskúšajte surovú pohanku s jogurtom na lačno. Je to veľmi zdravé jedlo, užitočné, lebo vyčistí…
Hosťom Martiny Valachovej v podcaste ODznova bola Doda Lednická, ktorá zabojovala s chorobami a dnes už…
Leave a Comment