Je jediná svojho druhu na Slovensku
Na Slovensku sa ročne narodí približne 200 detí s poruchou sluchu, až 90 % z nich počujúcim rodičom. Tí sa na novú situáciu často nevedia pripraviť a ostávajú zaskočení. Prvé mesiace sú pritom pre vývoj dieťatka mimoriadne dôležité. Preto na Slovensku vznikla unikátna dvojdielna kniha s názvom Máme dieťa s poruchou sluchu. Rodičom zásadne pomôže nielen s prvými krokmi, ale aj s množstvom ďalších otázok, ktoré ich sprevádzajú v prvých rokoch dieťatka.
Príklady, na aké otázky odpovedá kniha:
|
Dvojdielna kniha Máme dieťa s poruchou sluchu je jediná svojho druhu, ktorá bola na Slovensku vydaná za posledných 10 rokov. Jej unikátnosť spočíva najmä v tom, že spája odborný pohľad pedagógov či lekárov a reálne skúsenosti rodín s dieťaťom s poruchou sluchu.
Zúročili vlastné skúsenosti
Publikáciu zostavili 3 autorky, ktoré v nej zúročili dlhoročné skúsenosti z ich odbornej a teoretickej praxe, ako aj z programu Mobilný pedagóg (pozn. ide o program, v rámci ktorého špeciálna pedagogička navštevuje dieťatko s poruchou sluchu doma, a okrem iného dáva odporúčania rodičom, ako s ním správne pracovať). Silvia Hovorková, Martina Rzymanová a Darina Tarcsiová na nej pracovali viac ako 2 roky.
„Na Slovensku chýbala publikácia so zameraním na raný vek, ktorá by odpovedala na otázky rodičov, napríklad na koho sa obrátiť, ako nakontaktovať iné rodiny s podobným osudom či odborníkov,“ vysvetľuje Darina Tarcsiová, jedna z autoriek.
Obsahuje najmä praktické informácie
„V knižke sú hlavne informácie praktického charakteru. Rodičia sa dozvedia, ako rozvíjať komunikáciu s dieťaťom, ako rozvíjať jeho sluchové, rozumové schopnosti, či ako celkovo podporovať jeho vývin. Obsahuje aj kapitoly, v ktorých píšeme o rôznych možnostiach vzdelávania detí s poruchou sluchu,“ dodáva ďalšia autorka, Silvia Hovorková.
„Do knihy sme vyberali oblasti, o ktorých sa priamo s rodičmi počas poradenských stretnutí rozprávame. Čitatelia v nich nájdu aj konkrétne rady, ktoré dávajú rodičia rodičom,“ dopĺňa Martina Rzymanová.
Komplexná príručka, ktorá ponúka tipy, ako riešiť mnohé situácie
„Pôvodne malo ísť o jednu asi 200-stranovú knihu, ktorá by bola základným návodom, ako pracovať s dieťatkom po diagnostikovaní poruchy sluchu. Nakoniec sú knihy dve, každá má približne 400 strán,“ vysvetľuje Tatiana Švrčková, CSR senior špecialistka v spoločnosti Slovak Telekom, ktorá stojí za myšlienkou vydať takúto knihu. Zámerom je podať rodičom komplexnú príručku, vďaka ktorej jednoduchšie vyriešia mnoho situácií, s ktorými sa pri výchove dieťatka stretnú.
„Keby kniha vyšla skôr, bolo by to pre nás jednoduchšie“
„Keby takáto kniha vyšla skôr, v čase, keď bol náš Miško malý, bolo by to pre nás oveľa jednoduchšie,“ hovorí Eva Hypíková, matka malého Miška, ktorý má poruchu sluchu. Eva sa zároveň na vzniku knihy podieľala. „Keď ma oslovili, či by som chcela prispieť svojou troškou do knihy, veľmi rada som do toho išla. Pretože viem, aké je dôležité pomáhať rodičom v podobnej situácii,“ hovorí.
Krstným otcom bol známy moderátor Peter Pinďo Lengyel. Sám vychováva synčeka s viacerými postihnutiami, medzi ktorými je i porucha sluchu. Krstil pomocou vibrácií, ktoré vydáva hudobný nástroj s názvom kalimba. Práve aj vďaka vibráciám dokážu nepočujúci vnímať svet.
Údajne sme tak zdraví, ako zdravé je naše črevo – počuli ste už túto múdrosť?…
Dôležitým zdrojom vitamínu D je slnko. Počas zimných mesiacov, kedy je ho nedostatok, je preto…
Tapas je synonymom pre malé občerstvenie, degustačný tanierik, či jednohubky. Názov tapas pochádza zo Španielska,…
Tie Vianoce si pamätám ... ako otec priväzoval stromček o klinec, na ktorom predtým visel obraz…
To čo je za mnou, vôbec nie je dôležité, lež úsmev a milujuce srdce. Nie…
Ako každý rok. S manželom, dcérou a milovanou vnučkou. "My sme sa veľmi potešili týmto…
Leave a Comment