Frekvencia kardiovaskulárnych ochorení sa v populácii zvyšuje s vekom. „Miera prevalencie hypertenzie, kongestívneho zlyhania srdca, ochorenia koronárnych artérií, arytmií, najmä fibrilácie predsiení, ochorenia periférnych artérií, ochorenia chlopní srdca a cievnej mozgovej príhody je približne 40 % u ľudí vo veku 40–59 rokov a 79–86 % u pacientov vo veku nad 80 rokov. Kardiovaskulárne ochorenia sú stále hlavnou príčinou úmrtí ľudí starších ako 65 rokov a sú zodpovedné aj za 82 % všetkých úmrtí u pacientov starších ako 65 rokov,“ hovorí MUDr. Miriam Šatalová.
Čím je pacient starší, tým sa jeho cievy stávajú menej pružnými a rigidnými, čo spôsobí zväčšenie rozdielu medzi systolickým a diastolickým tlakom. „Zhoršuje sa funkcia ľavej komory, predlžuje sa jej plnenie, degeneruje prevodový systém srdca, dochádza ku kalcifikáciám chlopní. V dôsledku týchto funkčných zmien sa kompenzačné odpovede zhoršujú a s pribúdajúcim vekom sa aj oprava poškodenia srdca stáva čoraz nedokonalejšou, čo vedie k jeho dysfunkcii,“ upozorňuje skúsená lekárka.
Medzi najčastejšie príznaky kardiovaskulárnych ochorení patrí sťažené dýchanie, spočiatku pri námahe, neskôr aj v pokoji, progresívna únava, búšenie srdca alebo veľmi pomalý tlkot srdca. Závraty, kolaps a opakované pády tiež môžu signalizovať ochorenie srdca. „Starší ľudia môžu často pociťovať len akýsi diskomfort na hrudníku, ide hlavne o pacientov s diabetom, u ktorých sa ischémia srdcovej cievy nemusí vždy prejaviť bolesťou. Bezpríznakové prejavy alebo ochorenie s diskrétnymi príznakmi sú u seniorov relatívne časté, ale klinické následky tichej príhody sú rovnaké ako pri koronárnej srdcovej príhode s alarmujúcimi príznakmi.“
Spoločnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení je ateroskleróza. Ateroskleróza je degeneratívne a zápalové ochorenie ciev, pri ktorom sa v porušenej cievnej stene ukladajú tukové látky, predovšetkým cholesterol. Pritom dochádza k postupnému zužovaniu alebo dokonca uzáveru postihnutých ciev. „Rozvoj aterosklerózy trvá desiatky rokov a jej počiatočné štádiá je možné preukázať dokonca už u detí. Rizikové faktory ovplyvňujúce vznik aterosklerózy môžeme rozdeliť na neovplyvniteľné, medzi ktoré patrí vek, pohlavie a genetická predispozícia, a ovplyvniteľné, teda životospráva, fajčenie, malá alebo žiadna fyzická aktivita, alkohol, hypertenzia, hyperglykémia, resp. diabetes mellitus, obezita, zvýšené hladiny cholesterolu v krvi a mnohé iné,“ vysvetľuje MUDr. Šatalová.
V prevencii a v liečbe kardiovaskulárnych ochorení hrá hlavnú úlohu odstránenie rizikových faktorov, až na druhom mieste je medikamentózna liečba a invazívne výkony. Ovplyvnením rizikových faktorov môžeme nielen oddialiť vznik kardiovaskulárneho ochorenia, ale taktiež spomaliť jeho progresiu. „Odporúča sa konzumácia rýb aspoň raz týždenne, v strave musí mať dostatočné zastúpenie ovocie, zelenina, hydina, naopak vylúčiť potraviny bohaté na cholesterol a nasýtené mastné kyseliny. Minimálnou fyzickou aktivitou u seniorov je chôdza stredným tempom aspoň po dobu 30 minút väčšinu dní v týždni. Samozrejmosťou je zanechanie fajčenia a obmedzenie alkoholu. Prevencia je veľmi dôležitá, pretože prognóza infarktu myokardu u starších ľudí je spojená so zlou prognózou. Podiel pacientov vo veku nad 70 rokov zomierajúcich do jedného roka po prvom infarkte myokardu je oveľa vyšší ako u pacientov vo veku 40–69 rokov,“ uzatvorila odborníčka.
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…
Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…
Leave a Comment