250 g šampiňónov, 2 lyžice masla, 2 lyžice hladkej múky, 1/8 l smotany, 1/8 l bieleho vína, soľ, mleté biele korenie, 1 vajce, 8 plátkov varenej šunky, (asi 400 g), 2 malé paradajky, 75 g strúhaného ementálu, petržlen podľa chuti.
Šampiňóny nakrájané na plátky krátko opražíme na masle a vyberieme. Do rozohriateho tuku zamiešame múku, dolejeme biele víno a smotanu a uvaríme hustú omáčku. Odstavíme zo sporáka a ochutíme. Do hotovej omáčky vmiešame šampiňóny a rozhabarkujeme surové vajce. Plátky šunky položíme vedľa seba a rozdelíme na ne plnku. Zrolujeme do závitkov a vložíme do nádoby na zapekanie. Ozdobíme plátkami paradajok, mierne posolíme. Paradajky a šunkové závitky posypeme syrom. Celé vložíme na horný rošt prehriatej rúry a zapekáme, kým sa syr neroztečie.
500 g šampiňónov, 3 lyžice masla, štipka soli a mletého korenia, 1 pretlačený strúčik cesnaku, 30 g nadrobno nakrájanej šalotky, 4 lyžice nasekanej petržlenovej vňate, 2 lyžice múky, 1 l smotany, 1 l kuracieho vývaru, 1 lyžica sójovej omáčky, 4 vajcia, 4 krajce toastového chleba.
Huby očistíme, ak treba umyjeme v studenej vode, osušíme. Na troške masla ich opečieme rýchlo dohneda. Pečieme naraz len toľko hríbov, aby sa pražili vždy iba v jednej vrstve vedľa seba. Osolíme a okoreníme. Do rozpáleného tuku vložíme cesnak, šalotku a petržlenovú vňať, chvíľu miešame, kým je šalotka spenená do sklovita. Pridáme múku, smotanu a vývar, vyvaríme hustú omáčku. Vajcia uvaríme, vložíme do studenej vody, ošúpeme. Priečne pokrájané hrianky opečieme na masle dohneda. Hríby, nakrájané vajíčka a opečený chlieb naporcujeme do polievkových misiek. Šťavu zmiešame so sójovou omáčkou a šťavou z hríbov, dochutíme. Porcie v miskách touto omáčkou polejme.
6 krajcov chleba (rôzne druhy), 40 g natierkového masla, 100 g kreviet alebo údeného lososa, 100 g gorgonzoly, alebo iného syra, 200 g krájanej salámy. Na ozdobenie: čerstvé bylinky, hrozno, majonéza, remuláda, čerešne, kaviár, chrenová šľahačka, reďkovky, paradajky, jemná paštéta.
Chleby natrieme maslom, pokrájame na kúsky, alebo vykrojíme kolieska.. Podľa chuti obložíme. Na fotografii vidíme: čierny chlieb s krevetami, majonézou a roztlčeným korením, kolieska z bieleho chleba s vytlačeným krémom z jemnej pečeňovej paštéty, ušľahanej s troškou smotany a koňaku. Kolieska zdobíme krémom pomocou vytláčacieho vrecúška. Trojuholníčky z bieleho chleba s lososom a vetvičkami kôpru. Gazdovský chlieb so šunkovými závitkami a troškou remulády. Tmavý chlieb s rostbifom, chrenovou omáčkou a petržlenovou vňaťou.
125 g Hermelínu, 60 g zmäknutého masla, 4 lyžice smotany, 8 krajcov chleba, 1 zväzok reďkoviek, petržlenovú vňať, 30 g vlašských orechov, olivy podľa chuti.
Hermelín roztlačíme na doske vidličkou. Takto roztlačený ho v miske vymiešame s maslom a smotanou. Chlieb zbavíme kôrky, vykrojíme z neho kolieska, ktoré vždy po dvoch kúskoch zlepujeme syrovým krémom. Chuťovky ozdobíme plátkami reďkoviek a petržlenovou vňaťou. Podľa chuti ich môžeme posypať nahrubo nasekanými orechmi alebo obložiť plátkami olív.
750 g zmäknutého masla, 2 lyžičky soli, 1 lyžička korenia, 2 lyžice citrónovej šťavy, 1 strúčik cesnaku, Na dochutenie: 2 lyžice strúhaného chrenu, 1 lyžica karí, 2 lyžice pokrájanej pažítky, 75 g rozotrenej nivy, 2 lyžice strúhaných lieskovcov, 1 lyžičku worcestru, 50 g čerstvých paprík, 1 lyžica sladkej papriky, 50 g bylinkovej zmesi.
Maslo, ktoré má izbovú teplotu rozotrieme so soľou, korením, citrónovou šťavou a prípadne aj s cesnakom. Rozdelíme na 7 porcií. Vymiešaním prísad pripravíme chrenové maslo, s karí, pažítkové, alebo syrové, stačí len dochutiť. Pripravíme maslo s lieskovými orieškami a s worcesterskou omáčkou, paprikové maslo a s jemne pokrájanou paprikou, maslo bylinkové so zmesou byliniek.
Maslové nátierky dáme do hrnčekov a prikryjeme až kým neservírujeme. Priveľmi nevychladíme, aby sa maslo dalo ľahko natierať.
4 vajcia uvarené natvrdo, 4 menšie lístky hlávkového šalátu, 40 g zmäknutého masla, 50 g kaviáru, štipka soli, alebo 50 g gorgonzoly, 20 g zmäknutého masla, worcesterská omáčka, soľ, mleté čierne korenie, 4 plnené olivy, trochu petržlenovej vňate, alebo lyžica paradajkového pretlaku, 1 lyžica kyslej smotany, soľ, čierne korenie, 1 lyžica sójovej omáčky, 8 nožičiek špargle, trochu kôpru.
Vajcia desať minút varíme, ihneď ochladíme, ošúpeme a pozdĺžne prekrojíme na dve časti. Žĺtky prelisujeme, pridáme zvolené prísady, hmotu vymiešame do peny a ochutíme. Vreckom s ozdobnou rúrkou naplníme bielka. Vajcia ozdobíme.
Do jamky vaječného bielku vložíme trochu kaviáru, naň nastriekame krém z masla a žĺtkov. Zvyškom kaviáru ozdobíme.
Do krému z masla a žĺtkov vmiešame gorgonzolu, dochutíme worcestrom, soľou a korením. Touto zmesou naplníme bielka, zdobíme plátkami olív a petržlenovou vňaťou.
Roztlačené žĺtky vymiešame so smotanou, rajčinovým pretlakom a sójovou omáčkou. Okoreníme a osolíme. Naplníme prázdne vaječné bielka. Zdobíme špargľou a vetvičkou kôpru.
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…
Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…
Keď sme boli mladší, boli sme šťastnejší. Napadne vás niekedy táto veta? Ak áno, je…
Leave a Comment