Tehuľky, chráňte seba i bábätko

Tehotenstvo je pravdepodobne jedno z najdôležitejších období vášho života, ktoré prežijete. Dar, ktorý nosíte pod srdcom vám bude o niekoľko mesiacov cupitať po byte a vnášať radosť do každého dňa. Od okamihu pôrodu sa váš svet od základov zmení a už navždy bude jeho súčasťou nový človiečik, ktorý si vás získa od prvého momentu. Nosaté, uplakané, bucľaté, strapaté – najdôležitejšie je, aby bolo zdravé. Na to však treba myslieť najmä  v období pred pôrodom.

 

Nepodceňujte starostlivosť o samé seba

Cítite sa dobre, vaše bruško rastie a máte pocit, že vám nič nechýba. Ste si isté? Vaše pocity môžu byť v danom momente naozaj správne, pretože situácia týkajúca sa vášho aktuálneho stavu je zatiaľ na prvý pohľad v norme. Necítite žiadne príznaky naznačujúce, že by niečo s vami alebo s vašim dieťatkom nebolo v poriadku. Počiatočné štádia výkyvov v rámci organizmu však nie sú viditeľné hneď. Začínajúci problém sa pomaly ale isto nabaľuje a prejaví sa, keď je už v pokročilejšom štádiu ako by ste si mysleli. A práve v období tehotenstva je potrebné o seba dbať výraznejšie. Nejde totiž len o vás. Teraz ste dvaja a tomu musíte prispôsobiť všetko podstatné. Obzvlášť, keď sa v ženskom tele odohrávajú zmeny a výkyvy hormónov. V tomto stave je potrebné zbystriť pozornosť a venovať nejaký čas starostlivosti o seba a svoje zdravie.

 

Ani veľa, ani málo

To ako o seba budúce mamičky dbajú, môže veľmi veľa naznačiť, ovplyvniť a takisto zlepšiť. Je potrebné nájsť vo všetkom správny pomer a harmóniu. Nič netreba zanedbávať, ale ani preháňať. Častokrát totiž býva omnoho horšia snaha urobiť a dopriať si zo všetkého čo najviac a to v zmysle motta „radšej viac, ako menej“. Nie vždy to však platí, aspoň v prípade tehotenstva môžeme s určitosťou povedať, že to tak nie je. Výraznú dôležitosť v starostlivosti o ženský organizmus ako aj o plod má energia a dostatočný príjem potravy. Jedno s druhým samozrejme úzko súvisí. Vďaka zložkám potravín, ktoré prijímame, sa nám postupne dopĺňa aj energia. Sprievodným znakom tehotenstva je však nechuť do jedla alebo naopak nadmerná konzumácia rôznych dobrôt. Ani jeden z týchto dvoch stavov však nie je na úžitok. Nechuť do jedla, ktorá môže viesť k podvýžive, sa prejavuje predovšetkým v 1. trimestri tehotenstva. Je vám nevoľno a na jedlo nemôžete ani len pomyslieť. Pokiaľ však váš stav obmedzeného príjmu potravín pretrváva, je možné, že so sebou prinesie aj neželané následky. V počiatočných fázach tehotenstva totiž môže dôjsť ku kongenitálnej malformácii plodu, k predčasnému pôrodu a veľkej perinatálnej morbidite a mortalite. V neskorších štádiách tehotenstva (2. a 3. trimester) môže podvýživa matky spôsobiť nízku pôrodnú hmotnosť plodu, jeho nedostatočný vývin alebo zvýšenú mortalitu. Na druhej strane, mamičkám a ich očakávaným detičkám neprospieva ani enormne zvýšený príjem potravín a rôznych “vylepšovákov“. Je pravdepodobné, že by to v takomto prípade viedlo k opaku podvýživy, teda k nadváhe až k obezite. Na základe toho   sa môže u mamičiek veľmi ľahko vyvinúť diabetes, tromboembolické choroby alebo znížená produkcia mlieka, čo v konečnom dôsledku môže veľmi nepriaznivo pôsobiť na plod. Vhodným riešením na zabezpečenie čo najlepšieho stavu je pozorne sledovať svoj jedálniček a prijímať vyváženú stravu. Dnešná medicína však myslí na všetky situácie, v ktorých by sa mohli ženy v období tehotenstva ocitnúť. Tak ako si môžete potrebné látky doplniť vybranými potravinami, môžete to skúsiť aj prostredníctvom výživových doplnkov, ktoré sú založené na prírodnej báze a postupne pomôžu upraviť váš problém. Títo malí pomocníci sú starostlivo vyvinutí tak, aby boli v súlade s vašim stavom a momentálnymi potrebami.

 

Povolený doping

V tele prebieha nespočetné množstvo procesov, ktoré navzájom súvisia a zabezpečujú plynulý metabolizmus a správne fungovanie celého organizmu. V prípade niektorých nedostatkov si však vieme pomôcť k udržiavaniu rovnováhy, ak hrozí jej narušenie. Jedným z kľúčových procesov je výživa prostredníctvom potravín a nápojov, ktoré prijímame. Vďaka jej dodržiavaniu dostane naše telo zdroj látok potrebných k rastu a obnove tkanív a orgánov. Predstavuje zdroj energie pre svalovú činnosť a vďaka nej sme schopní zabezpečiť si výborné výsledky fungovania našich orgánov. Zázračnou skupinkou prvkov, ktoré nám pomáhajú vyhnúť sa závažným infekčným ochoreniam a znižujú riziko chorôb sú minerálne látky. Táto skladačka je viac než dôležitá nielen v bežnom fungovaní, ale hlavne v tehotenstve. Podľa výšky hladiny jednotlivých minerálov v tele presne vieme určiť, v čom telesná schránka človeka prekvitá a kde by sa mohli objaviť problémy. Ak neprijímame dostatočné množstvo chýbajúcej látky prirodzeným spôsobom, existujú dostupné doplnkové prípravky, ktoré sú bežne vyhľadávané.

 

Horčík náš každodenný

Magnézium predstavuje jednu z veľmi dôležitých minerálnych látok, ktorá vplýva hneď na niekoľko procesov v ľudskom tele. Ide o stopový prvok, ktorý okrem iného zohráva významnú úlohu v prípade metabolizmu. Horčík sa v ľudskom tele vstrebáva prostredníctvom tenkého čreva v objeme 30% z dodaného množstva. Aj v takomto prípade však môže dochádzať k nedostatku horčíka v organizme a to obzvlášť u tehotných žien.  Tento nedostatok môže byť spôsobený tromi mechanizmami – nízkym príjmom, vysokými stratami alebo zvýšenou spotrebou. Práve posledný spomínaný mechanizmus sa veľmi často vyskytuje u žien, ktoré čakajú bábätko. Tento deficit môže mať za následok viaceré nepriaznivé situácie, ktorým by sa každá tehotná žena rada vyhla. V prípade zníženého množstva horčíka dochádza napríklad k zvýšenej únave, tlakovým bolestiam hlavy, závratom, halucináciám a depresiám, k zvýšenému riziku potratu, predčasnému pôrodu alebo dokonca k poruche vo výmene látok medzi matkou a plodom. Takýmto komplikáciám sa dá, samozrejme, veľmi jednoducho vyhnúť. Stačí si zabezpečiť pravidelný prísun požadovaného množstva horčíka a sledovať, ako sa veci vracajú do normálu. Odporúčané množstvo magnézia, ktoré by sa malo v prípade tehotných žien denne prijať je 365 mg. V prírodnej forme môžete nájsť magnézium hneď v niekoľkých potravinách ako strukoviny, orechy, rôzne semienka alebo zelené potraviny. V dnešnej dobe však existuje aj viacero možností stanovených práve na spomínané prípady, po ktorých môžete ako budúce mamičky k siahnuť, ak si to váš stav vyžaduje. Hlavne netreba zúfať, pretože odborníci v oblasti medicíny vám kedykoľvek radi poradia a pomôžu, ak máte čo i len minimálne podozrenie, že by vám látka ako horčík mohla chýbať. V prípade potreby a ďalších konzultácií kontaktujte vášho lekára.

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia
Značky: detitehotenstvo

Nedávne články

Existuje optimálne množstvo vody, ktoré by sme mali denne vypiť?

Slovensko má po Rakúsku druhé najväčšie zásoby spodnej vody na svete. Japonský bádateľ Masumu Emoto…

8 hodín pred

Prečo potrebujeme magnézium? Tu je 6 dôvodov:

Únava, vyčerpanosť a migrénu má mnoho ľudí takmer na dennom poriadku. Dôvod týchto ťažkostí môže…

11 hodín pred

Nie je nič lepšie, ako dobre sa najesť a súčasne sa liečiť. Jedlá s makom sú chutné i zdravé

„Ku nám, do dediny, prichádza raz v týždni pojazdná pekáreň“ - vytešuje sa obyvateľ malej…

11 hodín pred

Liečme živé živým, hovorí jedna z najlepších a najskúsenejších bylinkárok

Populárna bylinkárka Elena Fedorovna Zajceva (zomrela v roku 2016) poznala vyše tisíc bylín a ich…

12 hodín pred

Život mi síce pridal vrásky, ale moje srdce nezostarlo, hovorí Meryl Streep

Najväčší dojem u mnohých zanechala Meryl Streep vo filme Kramerová versus Kramer. Svoje filmové úlohy…

20 hodín pred

„Žime v láske priatelia!“ Klára Silva, svetobežníčka, ktorá sa v roku 1950 narodila v Bratislave

Ahojte priatelia! Pozrite sa na mňa. Volám sa Klára Silva. Prečo túto fotografiu zverejňujem? Chcem…

20 hodín pred