Výchova detí

Ťažký život slovenskej opatrovateľky v Rakúsku

Každé tri týždne som cestovala vyše tisíc kilometrov až na švajčiarsko – rakúske hranice. Trvalo to 15 až 19 hodín a išli sme za každého počasia.

Opatrovala som 90 ročnú pani, ktorá bývala sama v dome na kopci. Asi 100 metrov od nás bola zjazdovka a lanovka. Prišla som k nej skoro 60 ročná s trojtýždňovým kurzom nemčiny.

Keďže pani bola z Južného Tyrolska, často používala  talianske výrazy a slovensko -nemecký slovník mi veľmi nepomohol. Aj rodina sa s ňou rozprávala nárečím Montafónu, ktorý má ďaleko od gramatickej nemčiny. No dôležité bolo, že sme sa po čase celkom dobre dohovorili. S prácou som problém nemala. Veď upratovať aj variť som vedela a pani nebola náročná. Mala som celkom šťastie aj na jej rodinu. Často chodili k mame, doniesli lieky, nákup, robili v záhradke, okolo domu. Pokiaľ bola pani ešte ako-tak pri zmysloch, dalo sa to vydržať. Horšie bolo, keď už začala byť dementná. Utekala z domu, nič si nepamätala a neskôr aj  prestala úplne chodiť. No, byť zatvorená 24 hodín s takýmto pacientom, to dá poriadne zabrať, hlavne na psychiku. To mi spolu s cestovaním asi najviac vadilo na tejto práci. A keď dvíhate skoro 100 kg pacienta, poriadne to pocíti aj vaše telo. Rodina mi dávala niekoľko krát do týždňa poobede voľno. Vtedy som išla dole do dediny.

 

V okolí pracovalo veľa Sloveniek a keď sme mohli, stretávali sme sa na jednom mieste, aby sme sa porozprávali o svojich rodinách, rozobrali prácu s pacientom, navzájom si poradili. Všetky sme mali podobné problémy a tieto stretnutia nám pomáhali. Stali sme sa priateľkami a aj keď sme sa skoro všetky porozchádzali do iných rodín, alebo už nepracujeme, stále sme v spojení aspoň cez FB, alebo telefón. Musím povedať, že mi bolo často veľmi smutno, keď som počúvala príbehy matiek, ktorým volali deti a ich problémy riešili cez telefón. Veru, niektoré sa museli aj vrátiť domov. Nezvládli  problémy s deťmi, s manželmi, s rodičmi. Každá sme mali iných pacientov a keď som počula, ako to funguje v iných rodinách, ako naše ženy šikanujú, ponižujú, nútia robiť práce, ktoré nemajú opatrovateľky v zmluve, ako poniektoré hladujú, nechcú im platiť, ako ich zdierajú agentúry, bola moja rodina a problémy v nej ešte znesiteľné. No, keď som skoro po 7 rokoch rodine oznámila, že sa mi narodí vnučka a budem robiť len do konca roka, hneď si našli náhradu, pravdaže lacnú z Rumunska. Jednoducho mi napísali mail, že už nemusím chodiť, žiadne ďakujem. Stará pani rumunskú opatrovateľku vôbec neprijala a do mesiaca aj zomrela.

 

Ja si teraz konečne užívam dôchodok, pomáham dcéram s vnučkami, chodím do kreatívnych kurzov, cvičím kalanetiku, cestujem a dúfam, že mi bude zdravie slúžiť čo najdlhšie, aby som si život mohla konečne užívať!

Text a foto Betka Janove

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Máte radi ostrokyslú polievku? Tak tu je recept podľa Karola Hrčku

Karol Hrčka je vychýrený kuchár. Pracoval v známych zahraničných reštauráciách a tak jeho recept na…

6 minút pred

Ženy moje krásne! Nebojím sa veľkých vzorov aj na jeseň a nebojím sa ani svetlých farieb

Nehovorím, že som vždy oblečená na jednotku s hviezdičkou, ale veď viete... skúšam, testujem, a…

3 hodiny pred

Segedínsky guláš podľa Jarky Zacher Pajpachovej uvarený dnes už o šiestej.

Najstaršia slovenská kamionistka je ranostaj. Už o štvrtej ráno začala variť. O piatej bola knedľa…

6 hodín pred

Len som požiadal svokru, aby bola s vnukom! A to je všetko! Nikdy nezabudnem na to, ako mi odpovedala.

Muži si často myslia, že svokry sú voči ním zaujaté. Ale mám kolegu, ktorý o…

18 hodín pred

Pani Alica má vo svojej zbierke 1368 vreckoviek. Mnohé sú veľmi vzácne.

Najvzácnejšie vreckovky mám s paličkovanou krajkou, predpokladaný rok 1890-1900. Sú jemne a veľmi vzácne. Mám…

18 hodín pred

Nostalgia za starým parfumom, na vôňu ktorého ste dodnes nezabudli?

Pamätáte, aká značka to bola? Ja viem celkom presne, bol to Bič može, podlhovastá fľaštička,…

18 hodín pred