Výchova detí

Sú šťastné dnešné deti? Odborníci hovoria o iGenerácii

Každá generácia dospievajúcich je formovaná sociálnymi, politickými a ekonomickými udalosťami a ani dnešní tínejdžeri nie sú odlišní. Sú prvou generáciou, pre ktorú sú mobilné technológie a sociálne médiá samozrejmosťou. Je to generácia, ktorá sa označuje slovom iGenerácia a jej základná charakteristika by mohla znieť aj takto:

iGenerácia sú technicky superprepojené deti, ktoré sú menej rebelujúce, tolerantnejšie, oveľa menej šťastné a úplne nepripravené na dospelosť.

Je to generácia detí narodená v rozmedzí rokov 1995 až 2012 a jej názov je odvodený od ich všadeprítomného iPhonu. Generácia, ktorá oceňuje individualizmus a ekonomická nerovnosť príjmov je pre nich samozrejmosťou .

Vďaka novým médiám má iGenerácia slabšie emocionálne zdravie. Práve nové médiá (počítačové hry, sociálne siete, mobilné aplikácie, youtube kanály…apod) robia mladistvých viac osamelými, úzkostnými a depresívnymi, podkopávajú ich sociálne schopnosti a dokonca aj spánok. iGenerácia vyrastá s mobilnými telefónmi, stránku Instagram má skôr, ako začne strednú školu a dobu „pred internetom“ si nepamätá. iGenerácia trávi päť až šesť hodín denne smskovaním, chatovaním, hraním online hier, surfovaním na webe, streamovaním a zdieľaním videí. Stretávanie prebieha viacmenej online. A to je pritom vedecky dokázané, že viac ako dve hodiny „screentime“ teda času stráveného v jase obrazovky denne zvyšuje riziko vážnych problémov týkajúcich sa duševného zdravia (myslíme tým samozrejme voľný čas).

Experimentálne štúdie rovnako dokazujú, že keď sa tínejdžeri vzdajú na určitý čas Facebooku, alebo trávia väčší čas v prírode bez telefónu, stanú sa šťastnejšími. Od začiatku puberty sa v mozgu spúšťa kaskáda zmien, ktoré robia tínejdžerov citlivejšími na ich spoločenský svet. Používanie sociálnych médií, znamená, že deti dnes trávia menej času so svojimi priateľmi osobne. Online obsah zároveň vytvára nerealistické očakávania (o šťastí, o obrazoch tela, životnom štýle…) a zároveň aj pocit, že už všetko predsa vedia. Toto má podľa vedcov podobné účinky ako fyzická bolesť. Dievčatá môžu byť obzvlášť zraniteľné, pretože používajú viac sociálnych médií.

Toto sú závažné zistenia sociológov, ktoré si v ďalšom článku rozoberieme podrobnejšie.

Pripravila MIS

Foto Pixabay.com

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Z čiernovlásky blondínka. Silvia Obernauer (50) sa rozhodla pre takýto radikálny krok.

Pre blond farbu som sa odhodlávala veľmi dlho. Viedlo ma k tomu zúfalstvo keď som…

4 hodiny pred

Katarína Traubnerová ako ju nepoznáte. Vo svojom živote musela urobiť jedno veľmi ťažké rozhodnutie!

Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…

8 hodín pred

50 plus? No a čo? Pozrite sa, ako sa teší zo života táto dáma?

Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých  oslavách priateľov, či spolužiakov,…

10 hodín pred

Mäso plné vody? Kto nás klame?

Priatelia, som  starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…

22 hodín pred

Ako sme sa prestali slušne správať! Slušnosť nie je pre slabochov, je pre silných. Slušnosť nie je pre hlupákov, je pre múdrych.

Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…

22 hodín pred

Nový videoklip v 88 rokoch? Naša Majuška má ešte dostatok energie!

Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…

1 deň pred