Najčítanejšie

Rodáčka z Kysúc Oľga Pohanková je úspešnou autorkou televíznych dokumentov

Mnohé z nich aj režírovala, napísala knihu o holokauste a jej tvorba vyvrcholila vydaním zbierky poézie Made in láska.

Ako si začínala? 

Po skončená vysokej školy som začala pracovať v Československej televízii  (ČST) v Banskej Bystrici, ako redaktorka pre oblasť kultúry a umenia. O rok neskôr som sa vydala, presťahovala do Bratislavy a pokračovala som v spravodajstve. Spravodajčina je veľmi náročná na čas a tak, keď sa narodila moja dcéra Oľga, odišla som do redakcie publicistiky a dokumentaristiky.

Môj muž  pracoval tiež v televízii, navyše krátko po našej svadbe začal externe študovať na pražskej FAMU, to znamená, že sme obaja žili v rýchlom tempe, ale predsa, čas plynul o niečo pomalšie, ako dnes. Život však nie je iba o šťastí, láske, do cesty prichádzali prekážky a tie sa nám v manželstve nepodarilo prekonať tak, ako sme chceli. A do cesty prišla aj ďalšia prekážka týkajúca sa zamestnania. Iba pár mesiacov pred „Novembrom 89“ ma z televízie prepustili napriek tomu, že som participovala na projektoch, na ktorých si ČST v tom čase veľmi zakladala a považovala za akúsi prioritu.

Keď si odišla z televízie, zo dňa na deň sa ti zmenil život ? 

Voči televízii som bola dosť ústretová a napokon sama som požiadala, opakujem nedobrovoľne  o výpoveď. Nechcela som sa vystavovať zdĺhavým, nepríjemným rozhovorom, stretnutiam na rôznych komisiách, výboroch a pod. Zamestnávateľovi to veľmi vyhovovalo, pretože prepustiť ženu matku nedospelej dcéry, to sa do ich koncepcie vôbec nehodilo. Televízia mi potom veľkoryso sprostredkovala zamestnanie v časopise Televízia, kde som pracovala iba krátko, lebo v roku 1990  som sa vrátila opäť do televízneho prostredia a pracovala na pozíciách redaktor, reportér, moderátor, komentátor. Spomínam si, že môj návrat do televízie bol paradoxne podmienený konkurzom, ktorého som sa musela zúčastniť bez ohľadu na profesionálnu prax. Spravodajstvo bolo opäť na krátke obdobie, no práce tam bolo na „desaťročia“, preto som bola veľmi rada, keď prišla ponuka vrátiť sa k dokumentárnej tvorbe. Z publicistickej tvorby spomeniem magazíny venované rôznym kultúrnym aktivitám, starším občanom, mala som vlastnú talkshow venovanú zahraničným Slovákom s názvom Slovenský svet a mnoho ďalších relácií, ktoré som prinášala ako ich autorka, alebo komentátorka, moderátorka a redaktorka. Niektoré som nakrúcala v USA, Austrálii, Izraeli, niektoré získali aj zaujímavé ocenenia doma a v zahraničí.

Venovala si sa aj výtvarnému umeniu….

Áno. To je krásna a nekonečná téma! Ak sa podarí spojiť televízne umenie s výtvarným, je to niečo, čomu sa človek úplne oddá. U mňa to bolo o to intenzívnejšie, lebo mojim partnerom bol takmer štvrťstoročie výtvarník. Okrem toho, dcéra má výtvarné nadanie. Už od narodenia čo uchmatla, tým kreslila, ceruzky a pastelky skrývala pod vankúš, aby už ráno mohla kresliť po stene, plachte, poduškách a podobne. Vyštudovala Filmovú akadémiu vo Viedni.

Kedy si začala pociťovať potrebu písať básne?

Bolo to niečo celkom prirodzené, mne veľmi blízke. Od školských čias som recitovala, učila sa naspamäť dlhé náročné texty našich klasikov a recitovala ich na rôznych podujatiach.Made in láska je moja prvotina, ale píšem ďalej, lebo ma to baví. Vo svojich veršoch píšem o láske a jej podobách. Vážne aj menej vážne. Raz lásku ochraňujem, inokedy hľadám. Nechcem ju bagatelizovať na úroveň negatív civilizačného sveta, vediem s ňou dialóg, v ktorom celkom prirodzene nachádzam prejavy, ktoré s láskou, jej kultúrou ( ak to môžem tak nazvať), nemajú nič spoločné. Napriek tomu sú s témou späté. Knihu Made in láska s ilustráciami Běly Kolčákovej  som venovala mojej dcére, ktorá je momentálne už po druhý raz v Afrike a nakrúca ďalší autorský dokument.

Je všestranná, výtvarne nadaná, aktívne ovláda sedem jazykov (slovom a písmom). Jej starý otec hudobník  Siloš Pohanka sa rád ňou pýšil a tvrdil, že za jej talentom sa skrýva sluch,  ktorý zdedila po ňom a uplatnila ho najviac v učení cudzích jazykov.

 

 

 

 

 

 

 

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Magda Brellošová vyhrávala so svojimi modelmi súťaže na najvýznamnejších veľtrhoch módy

Byť  25 rokov vdovou a sama na všetko, tak dnes nechápem, ako som to mohla…

5 hodín pred

Čo som nechcela robiť ako moja mama a predsa to robím!

Moja mama bola pekná žena (v strede, vľavo je moja sestra). Mala kvalitné čierne vlasy,…

10 hodín pred

Výroba pacientov je pre farmaceutický priemysel veľmi dôležitá!

Aj zvieracích pacientov, musím dodať. Máme fenku jazvečíka. Má osem rokov a už niečo vyše…

10 hodín pred

Recept na výborné medovníčky, alebo ak chcete perníčky

Cesto musí zrieť 4 dni a potom sa z neho môže odoberať a piecť 4…

11 hodín pred

Musela som sa naučiť žiť so sklerózou multiplex

Dobrý deň priatelia! Volám sa Gabriela Bednárová, mám 56 rokov  a sklerózu multiplex. Túto chorobu…

11 hodín pred

Kde sa naše negatívne emócie ukladajú najčastejšie?

Každý prežíva svoje emócie inak. Niekto vie všetko negatívne vytesniť, iný sa bude donekonečna nimi…

1 deň pred