Reklama

Aktuálne

Richard Gere: Toto je láska, vľúdnosť a zodpovednosť

Súcit, láskavá dobrosrdečnosť, altruizmus a zmysel pre bratstvo a sesterstvo sú kľúčom k ľudskému rozvoju nielen v budúcnosti, ale aj v prítomnosti…

Na rozdiel od bádania a rozvoja vedy a techniky vo vonkajšom svete, sa mnohé východné tradície zamerali na vnútro človeka, aby hľadali zmysel jeho pozemskej existencie.
Kniha Tibetský buddhizmus odhaľuje čitateľovi celkom odlišnú kultúru, než v akej žije dnešný moderný človek.

„V knihe Tibetský buddhizmus nám Jeho Svätosť ponúka jasný, detailný prehľad tibetskej buddhistickej praxe lásky, vľúdnosti a univerzálnej zodpovednosti. Žiada nás, aby sme boli plne sústredení na prítomnosť, aby  sme vždy pozorne sledovali svoje postoje, činy a motivácie, aby sme nekompromisne skúmali vlastné duševné pochody a skúšali možnosti, ako v sebe dosiahnuť určité pozitívne zmeny,“ píše v úvode slávny herec Richard Gere, ktorý má už dlhé roky blízko k budhizmu.

Dalajláma, nositeľ Nobelovej ceny mieru za rok 1989, je všeobecne uznávaný ako jeden z našich veľkých duchovných priateľov. Je predstaviteľom neprerušenej tradície siahajúcej 2500 rokov do minulosti až k historickému Buddhovi. Mnoho rokov jeho pôsobenia v úlohe duchovného učiteľa a politického vodcu je v súčasnosti naozaj čosi jedinečné. Často hovorieval: „Moje náboženstvo je láskavosť.“

 

V knihe píše o rôznych metódach, ktoré môžeme použiť ako nástroje na skúmanie seba samých, čo nám umožní vydať sa na cestu sebaobjavovania a rozvoja. „Pozerajte na svoje telo a myseľ ako na laboratórium a sledujte, či môžete používať tieto rozličné techniky: inými slovami, pustite sa do dôkladného výskumu svojho vlastného duševného fungovania a skúmajte možnosť, ako v sebe dosiahnuť určité pozitívne zmeny,“ vyzýva Dalajláma.

V knihe sa venuje budhizmu všeobecne – aká je Buddhova podstata, aké sú štyri pečate budhizmu, o čom je cesta prázdnoty a súcitu.
V ďalšej časti rozoberá altruistický pohľad a spôsob života. V prvom rade vysvetľuje, v čom sú benefity altruizmu, pretože dnes to mnohí považujú za slabosť, či naivitu. Radí ako rozpoznať vnútorného nepriateľa, ako prekonať hnev a nenávisť.
V poslednej tretej časti sa venuje budhizmu Tibetu: aké sú kategórie tantry, ako vyzerá tantrická prax, najvyššia joga-tantra. Vždy v závere častí necháva priestor na otázky a odpovede.

Tibetský budhizmus je kniha, ktorá – podľa slov Richarda Gera – môže priniesť šťastie do vášho života. A dokáže sa stať prameňom šťastia v budúcnosti pre všetky bytosti.

Milan Buno, knižný publicista

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Recept na zemiakové pirohy plnené bryndzou

Cesto: (uvarené najemno nastrúhané) 500 g zemiaky 500 g polohrubá múka 1 ks vajce soľ…

5 hodín pred

Maja nikoho nepočúvala a vydala sa tesne po sedemdesiatke

Maja vyzerá skvelo, hoci už má vyše sedemdesiat rokov. Asi sa pod  vzhľad výrazne podpísal…

17 hodín pred

S bývalým televíznym moderátorom Vojtom Keszelim o jeho druhom a treťom talente

Ďakujem osudu, že som sa počas celej svojej televíznej kariéry redaktora, či moderátora a zavše…

19 hodín pred

Jahodové zemiakové knedličky s mascarpone

Karol Hrčka, vynikajúci kuchár nám stále ponúka jedlá, spracované do dokonalosti. Také sú aj tieto…

1 deň pred

Čo robím na dôchodku?

Na Dôchodku: Kapitola Plná Života  Dôchodok je obdobím, kedy sa zatvárajú jedny dvere a otvárajú…

1 deň pred