Aktuálne

Richard Gere: Toto je láska, vľúdnosť a zodpovednosť

Súcit, láskavá dobrosrdečnosť, altruizmus a zmysel pre bratstvo a sesterstvo sú kľúčom k ľudskému rozvoju nielen v budúcnosti, ale aj v prítomnosti…

Na rozdiel od bádania a rozvoja vedy a techniky vo vonkajšom svete, sa mnohé východné tradície zamerali na vnútro človeka, aby hľadali zmysel jeho pozemskej existencie.
Kniha Tibetský buddhizmus odhaľuje čitateľovi celkom odlišnú kultúru, než v akej žije dnešný moderný človek.

„V knihe Tibetský buddhizmus nám Jeho Svätosť ponúka jasný, detailný prehľad tibetskej buddhistickej praxe lásky, vľúdnosti a univerzálnej zodpovednosti. Žiada nás, aby sme boli plne sústredení na prítomnosť, aby  sme vždy pozorne sledovali svoje postoje, činy a motivácie, aby sme nekompromisne skúmali vlastné duševné pochody a skúšali možnosti, ako v sebe dosiahnuť určité pozitívne zmeny,“ píše v úvode slávny herec Richard Gere, ktorý má už dlhé roky blízko k budhizmu.

Dalajláma, nositeľ Nobelovej ceny mieru za rok 1989, je všeobecne uznávaný ako jeden z našich veľkých duchovných priateľov. Je predstaviteľom neprerušenej tradície siahajúcej 2500 rokov do minulosti až k historickému Buddhovi. Mnoho rokov jeho pôsobenia v úlohe duchovného učiteľa a politického vodcu je v súčasnosti naozaj čosi jedinečné. Často hovorieval: „Moje náboženstvo je láskavosť.“

 

V knihe píše o rôznych metódach, ktoré môžeme použiť ako nástroje na skúmanie seba samých, čo nám umožní vydať sa na cestu sebaobjavovania a rozvoja. „Pozerajte na svoje telo a myseľ ako na laboratórium a sledujte, či môžete používať tieto rozličné techniky: inými slovami, pustite sa do dôkladného výskumu svojho vlastného duševného fungovania a skúmajte možnosť, ako v sebe dosiahnuť určité pozitívne zmeny,“ vyzýva Dalajláma.

V knihe sa venuje budhizmu všeobecne – aká je Buddhova podstata, aké sú štyri pečate budhizmu, o čom je cesta prázdnoty a súcitu.
V ďalšej časti rozoberá altruistický pohľad a spôsob života. V prvom rade vysvetľuje, v čom sú benefity altruizmu, pretože dnes to mnohí považujú za slabosť, či naivitu. Radí ako rozpoznať vnútorného nepriateľa, ako prekonať hnev a nenávisť.
V poslednej tretej časti sa venuje budhizmu Tibetu: aké sú kategórie tantry, ako vyzerá tantrická prax, najvyššia joga-tantra. Vždy v závere častí necháva priestor na otázky a odpovede.

Tibetský budhizmus je kniha, ktorá – podľa slov Richarda Gera – môže priniesť šťastie do vášho života. A dokáže sa stať prameňom šťastia v budúcnosti pre všetky bytosti.

Milan Buno, knižný publicista

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Tyrolské buchty podľa Janky Horečnej

Je to veľká pochúťka, keď si niekde na lyžiarskom svahu v Rakúsku objednáte tyrolské buchty.…

2 hodiny pred

Už ani tá špiková kosť nie je to, čo bývala!

Neviem kam sa podeli tie vynikajúce špikové kosti z čias minulých, lebo keď moja mama…

3 hodiny pred

Po šesťdesiatke som urobila životný obrat

Pracovala som ako zdravotná sestra v ružinovskej nemocnici. Moja životospráva bola veľmi zlá od A…

11 hodín pred

Už nič nemusíme, len môžeme!

Ráno vstanem, či je sviatok, alebo piatok o šiestej (ale nemusím) a  ešte v pyžame…

11 hodín pred

Môžete stokrát vidieť umierať človeka ako profesionál, ale keď vám umiera mama, je to strašný pocit

Dnes by sa dožila 95 rokov. Neprejde deň, žeby som jej nevenoval aspoň myšlienku. Niekedy…

1 deň pred

Čo poviete? Môžu staršie ženy nosiť bikiny?

Téma „nevhodnosti“ dvojdielnych plaviek po určitom veku je vlastne spoločenský konštrukt, ktorý sa mení v…

1 deň pred