Keď sme boli mladší, boli sme šťastnejší. Napadne vás niekedy táto veta? Ak áno, je to nezmysel. Psychológovia sa zhodujú v tom, že pocit šťastia nesúvisí s vekom.
Dobrá správa znie: V sedemdesiatke sú ľudia rovnako šťastní ako boli v dvadsiatke. V osemdesiatke sú dokonca ešte šťastnejší. Napriek všetkým chorobám a trápeniam, ktoré vysoký vek prináša, je to tak. „Existuje veľa mýtov o šťastí, napríklad ten o ťažkom období dospievania, alebo o kríze stredného veku,“ hovorí Ivo Toman, úspešný školiteľ manažérov a autor mnohých kníh. Jeho kniha Šťastie na mieru sa stala bestselerom a aj tí najväčší kritici podobných návodov na život pri nej zbystria. Toman rád búra mýty. „Jeden z nich je, že vek má vplyv na šťastie. Pravda je, že naň nemá veľký vplyv.
Najčastejším dôvodom depresie je strata partnera
„Neplatí to ale pre každého. Sú aj mrzutí dedkovia a protivné stareny. Depresie postihujú až 15 percent starých ľudí. Mnohé prípady depresie vo vysokom veku však nespôsobuje starnutie, ale bolesť, vedľajšie účinky liekov, spoločenská izolácia a najmä strata partnera. Ak máte však dosť priateľov, môžete sa týmto zhubných následkom vyhnúť. “
Každý si predstavuje, že poslednú časť svojho života strávi príjemne. Cestovaním, koníčkami, stretávaním sa s priateľmi v peknej záhrade, hrou s vnúčatami a podobne. Ale o tom, či sa nám to podarí rozhoduje, aký život sme viedli predtým. Presnejšie, aký sme mali k nemu postoj.
Kedy je lepšie? Po päťdesiatke!
Všetky výskumy na túto témy by sa dali vyjadriť grafom v tvare U. Nazýva sa Medzinárodná krivka nálady. Najväčší prepad, teda kedy sme najmenej šťastní, je vo veku tesne pred päťdesiatkou. Takže, ak sa niekto nachádza v tomto období, nezostáva mu nič iné, len si optimisticky uvedomiť, že už bude len lepšie.
„Mladí ľudia si obyčajne spájajú šťastie s budúcnosťou,“ píše Ivo Toman vo svojej knihe. „Potom hladina šťastia pozvoľne klesá. Dno dosahuje väčšinou medzi štyridsaťšesť a päťdesiat rokmi, kedy sú silné pocity úzkosti a sklamania. Potom sa krivka prekvapujúco opäť zdvíha. Starší ľudia si šťastie spájajú obyčajne s pokojom, s kľudom. Mnohí sú potom v sedemdesiatke rovnako šťastní ako v dvadsiatke.“
Sedemdesiatročná Ilona by sa mohla pod tieto slová podpísať. Jej životný príbeh je jasným dôkazom. „Keď som mala 48 rokov, môj muž odišiel za inou ženou a ja som sa psychicky zrútila,“ hovorí. Deti sa odsťahovali a ja som mala pocit, že sa život končí. Navyše som v tom čase pribrala, zhoršila sa mi pleť i vlasy. Bola som stará otrávená pani. Potom som si našla novú prácu, nových priateľov, nové koníčky. Teraz vyzerám lepšie ako vtedy a vnútorne sa cítim skvelo, lepšie ako keď som bola mladá. Obliekam si čo chcem, je mi jedno, čo si kto o mne myslí, lebo si hovorím, že sedemdesiatročná žena už nikoho nezaujíma. Krásny vek,“ hovorí so smiechom.
Starší ľudia sú pokojnejší
Je to preto, lebo už nemajú veľkú zodpovednosť. Naučili sa rozpoznať úmysel druhých, takže sa vedia vyhýbať hádkam a stresovým situáciám. Svoje očakávania znížili, prijali svoje obmedzenia. Navyše sa znižuje aj to, aké sú pocity intenzívne. Sedemdesiatnici sa už nevedia bláznivo zamilovať, ani sa rozčúliť kvôli úplnej hlúposti. Nelietajú v pocitoch z extrému do extrému a to všetko vedie k pocitu šťastia.
Foto Pixabay.com
Zdroj: www.i60.cz
Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…
Leave a Comment