Rozhovory

O Slovenke, ktorá pre NASA skúma, či by pozemské živočíchy prežili na Marse

Michaela Musilová je vyštudovaná astrobiologička (skúma, ako vznikol život a či existuje aj inde mimo Zeme), ktorá pracovala aj pre NASA. Momentálne je predsedníčkou SOSA, občianskeho združenia, ktoré sa podieľa na rôznorodých slovenských a medzinárodných vedecko-technických projektoch spojených s vesmírom a venuje sa aj mnohým ďalším činnostiam. Z rečí ovláda nemčinu, samozrejme angličtinu, taliančinu a francúzštinu a učí sa ruštinu a japončinu.

Môj otec je diplomat, mama archeologička. Práve vďaka otcovej práci sme s bratom mohli veľa cestovať po svete. Najprv sme žili vo Švajčiarsku, neskôr sme šli do Ameriky aj do Ríma. Rodičia nás viedli skôr k jazykom, histórii, kultúre a umeniu a doteraz k tomu mám veľký vzťah. A to napriek tomu, že neskôr som sa vydala vedeckou cestou za svojím snom študovať astrobiológiu.

Poznať vesmír, bol už váš detský sen?

Môj detský sen už asi od ôsmich rokov bol stať sa astronautkou. V detstve to bol však len taká bláznivá, skoro až nesplniteľná túžba. Neskôr som váhala, či si zvolím cestu umenia, jazykov a diplomacie, k čomu ma viedli rodičia, alebo či pôjdem za svojou vášňou – vesmírom. Druhá cesta bola omnoho náročnejšia, pretože by som nielen nemala podporu od blízkych, čo sa týka odborných znalostí, ale aj by som si všetko musela odfinancovať sama. Vesmír a astrobiológia sa v tom čase dali dobre študovať len vo Veľkej Británii či v USA. V pätnástich rokoch však u mňa zvíťazil vesmír.

Ako ste sa dostali až do NASA?

Na strednej škole som si začala privyrábať, každé leto som brigádovala, aby som sa mohla dostať do zahraničia na univerzitu. Nakoniec som sa dostala na britskú univerzitu College London, kde sa mi podarilo získať aj rôzne štipendiá. Náklady na život však boli v Anglicku vysoké, takže som si privyrábala aj počas štúdia, niekedy som mala až tri práce naraz. V druhom ročníku sa mi podarilo dostať na univerzitu Caltech v USA,  ktorá bola v tom čase najlepšia na svete. To mi otvorilo nielen veľmi veľa možností, ale aj dvere do NASA cez výskumný grant, ktorý som získala.

Na čom konkrétne ste pre NASA pracovali?

Pre NASA som pracovala na projekte, ktorý sa týkal organizmov žijúcich v extrémnom prostredí. Zjednodušene, skúmali sme, či  by pozemské organizmy mohli prežiť cestu na Mars a podmienky na povrchu Marsu. Tým pádom sme chceli vyhodnotiť či nechtiac nekontaminujeme Mars našimi mikróbmi.

Počas doktorátu ste boli súčasťou projektu vedeného Mars Society. O čo konkrétne išlo?

Išlo o výskumný pobyt na Marťanskej púštnej výskumnej stanici vo vysokých nadmorských výškach studenej púšte v Utahu. Je to jedno z najpodobnejších miest Marsu na Zemi. V rámci experimentu som žila niekoľko týždňov s viacerými ľuďmi v simulovanej marťanskej ubytovni s plochou v priemere asi 8m.  Cieľom misie bolo pripraviť ľudí na náročnosť a prekážky, ktoré ich budú čakať pri živote na červenej planéte. To znamenalo musieť tam žiť a pracovať s obmedzením množstvom jedla, vody a iným kľúčových zásob, ako keby sme boli na Marse. Počas svojej prvej misie na simulovaný Mars som mala na starosti vedenie všetkých výskumných projektov a tým pádom aj väčšinu prvej britskej posádky. Osobne som misiu zvládala veľmi dobre, pretože to bolo ako určitým spôsobom žiť svoj detský sen stať sa astronautkou – v tomto prípade marsonautkou. Tento rok som sa opäť vrátila na simulovaný Mars, tentokrát ma vybrali ako veliteľku celosvetovej posádky. Nedávno ma vybrali do ďalšej simulovanej misie vedenej NASA, ale tentokrát bude na 8 mesiacov, tiež v simulovanej marťanskej stanici, ale 2500 m vysoko na sopke na Hawaii.

Čo vás okrem práce baví?

Mám veľa koníčkov, možno je to práve tým, že som mala také rôznorodé vzdelanie. Baví ma všetko od umenia, fotografie, cez spev až po tanec, čo je môj najobľúbenejší koníček a šport zároveň. Rada behám, lyžujem, hrám bedmint, dokonca nedávno som začala aj s karate. Snažím sa cvičiť aspoň päťkrát týždenne. Vo voľnom čase sa venujem umeniu. Keď som bola malá, písala som sci-fi knihy, k čomu by som sa raz rada vrátila. Okrem toho je mojou najväčšou vášňou cestovanie.

Máte alebo plánujete rodinu?

Momentálne nemám rodinu, asi je to tým, že veľa pracujem a cestujem po svete.  

Zdroj Orange a archív Michaely Musilovej

 

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Katarína Traubnerová ako ju nepoznáte. Vo svojom živote musela urobiť jedno veľmi ťažké rozhodnutie!

Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…

3 hodiny pred

50 plus? No a čo? Pozrite sa, ako sa teší zo života táto dáma?

Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých  oslavách priateľov, či spolužiakov,…

5 hodín pred

Mäso plné vody? Kto nás klame?

Priatelia, som  starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…

17 hodín pred

Ako sme sa prestali slušne správať! Slušnosť nie je pre slabochov, je pre silných. Slušnosť nie je pre hlupákov, je pre múdrych.

Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…

17 hodín pred

Nový videoklip v 88 rokoch? Naša Majuška má ešte dostatok energie!

Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…

20 hodín pred

Mám 80 rokov a ak máš viac ako 50, vypočuj ma! Múdrosť získaná životom!

Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…

1 deň pred