Zdravie

„Nebuď taký hypochonder!“

Asi každý z nás sa stretol s touto vetou. Táto choroba postihuje asi jedno percento populácie vyspelých krajín a rovnako ňou bývajú postihnutí muži i ženy. Hypochondria je charakterizovaná úzkostlivým sebapozorovaním a strachom z vážneho ochorenia, aj keď lekár potvrdí výborný fyzický zdravotný stav. Hypochonder kladie priveľký dôraz na svoje najrôznejšie telesné prejavy, zveličuje slabé pocity bolesti a veľa času trávi ich prehnaným pozorovaním.Existujú tiež názory, že ku vzniku hypochondrickej poruchy môže viesť i spôsob výchovy dieťaťa, napr. dovolením vecí, ktoré normálne nesmie, resp. dieťa častejšie dostane počas choroby „odmenu“, v podobe sladkostí či hračiek. Hypochondriou vraj najčastejšie trpia prvorodené deti, pretože ich zdravotnému stavu neskúsené matky venovali oveľa väčšiu pozornosť ako u druhého dieťaťa.

Typické príznaky

Po prvý raz sa prejavia po prekonanej chorobe, keď pacient namiesto toho, aby sa cítil lepšie, začne pociťovať zhoršenie stavu a prehnane sleduje prípadné príznaky choroby. Tento stav sa pripisuje faktu, že sa chorý počas choroby cíti dobre, lebo sa mu venuje zvýšená pozornosť a často býva oslobodený od každodenných povinnosti. Prvý príznaky hypochondrie sa najčastejšie objavujú v období neskoršej adolescenciei, ale prepuknúť môžu v akomkoľvek veku, zriedkavo však po 50. roku života. Prejavy sa zhoršujú najmä pri záťažových situáciách a strese. Pre hypochondrov je typické, že užívajú veľké množstvo najrôznejších vitamínov a rôznych podporných preparátov, absolvujú veľa vyšetrení, často navštevujú najrôznejších špecialistov a neuspokoja ich nijaké uistenia lekárov, že sú vo výbornom zdravotnom stave. Pre takýchto pacientov je však dôležité, aby u nich lekár včas vylúčil skutočné ochorenie niektorého z telesných systémov a orgánov a ponúkol im liečbu pod dohľadom psychológa alebo psychiatra.

Porucha psychického zdravia

Hypochondria je predovšetkým psychická porucha charakterizovaná prehnaným a intenzívnym zameraním sa na vlastný zdravotný stav. Prejavuje sa reálne ničím nepodloženým presvedčením o vážnom ochorení. Pacient zvyčajne zameriava pozornosť na jeden alebo dva orgány alebo telesné systémy. Hypochondriu však nemožno považovať za simulovanie, pretože simulant chorobu predstiera vedome a účelovo.Hypochonder naozaj trpí a je presvedčený o svojom zlom zdravotnom stave. Všeobecne sa však dá ťažko určiť hranica medzi hypochondriou a ostatným somatogénnymi ochoreniami. Rozdiel vidieť iba v tom, že u hypochondra ide o strach z ochorenia a v popredí ostatných somatogénnych porúch stojí vedomie samotnej choroby. Stanovenie liečby hypochondra je ako balansovanie na lane, a preto treba urobiť všetky podrobné vyšetrenia, aby sa potvrdili, resp. vylúčili popísané symptómy, ktorú môžu byť i skutočným sprievodným znakom nejakého ochorenia.Vyšetrením lekár obvykle rýchlo zistí neopodstatnenie sťažností pacienta, aj keď ten negatívnemu verdiktu neverí a opätovne žiada ďalšie vyšetrenia. A tak to ide stále dookola, nespokojný hypochonder zvykne aj zmeniť lekára, ktorý by mu potvrdil jeho domnienky. Pritom by lekár mal takémuto pacientovi veľmi citlivo a opatrne vysvetliť, že netrpí fyzickou ale psychickou poruchou, aby postihnutý nenadobudol dojem, že ho lekár považuje za blázna, keď mu odporúča psychiatrickú terapiu. Diagnózu hypochondrie si človek nerád pripúšťa a pred svojím okolím tají aj časté návštevy lekára, najmä ak ide o psychológa a psychiatra. Hypochondria vzniká vnútornými konfliktmi, ktoré majú na svedomí pocity viny a strachu. Môže byť tiež následkom psychického šoku, stresu, preťaženia či nedostatkom spánku, ale môže maskovať aj istú príčinu nespokojnosti v rodine alebo v práci. Silná hypochondria však môže viesť k tomu, že pacient nadobudne presvedčenie, že sa musí šetriť aj v práci, a tak často zostáva doma ležať v posteli. Vtedy sa môže objaviť depresia, úzkosť, zlosť, hnev a nespavosť. Hypochonder obviňuje lekárov z neschopnosti určiť diagnózu a verí len svojim domom. No a podľa lekárov sa najťažšie lieči vymyslená choroba.

Prevencia?

Hypochondrii sa nedá ľahko predchádzať, lebo už nemožno s určitosťou predvídať. Veľkou pomocou a prevenciou sa však môže stať starostlivosť o domáce zviera, napr. psa. Donúti totiž človeka myslieť na zodpovednosť za štvornohého člena rodiny, zároveň ho odvádza od úvah o chorobách a dáva jeho životu iný rozmer. Pocit zdravia môže navodiť i cvičenie jogy alebo tanec, skrátka činorodý život s rôznymi koníčkami a pestovaním zdravého životného štýlu. Potenciálnemu hypochondrovi potom nezostane čas sa zapodievať svojimi fyzickými problémami a nezveličuje ich význam, pretože je v psychickej pohode.

Foto Pixabay

Pripravila LIS

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Tento príbeh hovorí o otcovi, ktorý mal dospievajúcu dcéru, ktorá mala vždy zachmúrenú, takú sivú tvár

Raz jej chcel dať otec ponaučenie. Pracoval ako šéfkuchár a tak ju zobral do kuchyne.…

14 hodín pred

NIET NAD HORÚCU POLIEVKU!

Môj otec hovorieval: "Dobrá polievka, tá ťa postaví na nohy!" Vedci zistili, že kostný vývar…

14 hodín pred

Dnes má moja milovaná maminka 85 rokov a toto je pre mňa jednoduché, obyčajné šťastie, hovorí Zora Csoborová

Pokiaľ som sa vedľa nej nepostavila kvôli foto, ani som si neuvedomila aká je drobunká.…

23 hodín pred

Každý človek je taký mladý, aká ohybná je jeho chrbtica – Joseph Pilates

Narodil sa v roku 1883 v Nemecku v chudobnej grécko - nemeckej rodine a bolo…

2 dni pred

Univerzálny liek – jednoducho to je púpava

V ľudovom liečiteľstve má púpava nezastupiteľné miesto. Bylinkári ju odporúčajú používať napríklad na aterosklerózu, na…

2 dni pred

Štrúdľa jednoducho a rýchlo podľa Mirky Štyriakovej

Samozrejme, aj ja si to rada uľahčím a urobím štrúdľu z kúpeného lístkového cesta. Moji…

2 dni pred