Pýtate sa: „Prečo ten názov?“
Nuž, moja odpoveď je: „Lebo pohyb je základ!“
Základ všetkého. Veď aj to, čo sa nám zdá byť pevné a nehybné, sa predsa len hýbe. Mala som na mysli kameň – skalu. Stojí či leží na mieste a je pevná, nehybná. Ale ono to tak nie je. Nie je to, čím sa zdá byť. Má v sebe molekuly, ktoré sa skladajú z atómov. A každý atóm má svoje vnútro, v ktorom sa nachádza vlastne jedna malá slnečná sústava. A ako viete, aj v našej slnečnej sústave sa pohybujú planéty po svojich obežných dráhach okolo Slnka. Jednoducho vzaté, ako v malom, tak i vo veľkom…
Čiže ten pohyb má pre všetko neuveriteľný význam. Ako veľký, môžeme zistiť vtedy, keď sa nemôžeme hýbať. Až vtedy si uvedomíme, ako bolo vlastne skvelé to hýbanie sa a čo nám to dávalo.
Ono to tak funguje. Oceniť môžeme len to, čo stratíme. Až vtedy zistíme, aké to bolo dobré, keď sme to mali. A tu niekde je začiatok. Začiatok aj pre ľudí s koxartrózou. Dôležité je, aby sa človek s takouto diagnózou dozvedel aj niečo iné, než svoju diagnózu s tým, čo má užívať, aby ho nebolelo a nepreťažovať sa. A to iné je nádej na návrat k plnohodnotnému životu. Som večný optimista, a tam, kde to iní vzdávajú, ja začínam znova. Vstávam a skúšam znova, s vierou v úspech.
Knihu môžete podporiť v predpredaji tu: https://www.startlab.sk/projekty/2780-od-nemohucnosti-k-pohybu/
Veľa ľudí si nesprávne nastavuje svoju skladačku v hlave. V zmysle dĺžky a kvality svojho života. Každý jedinec je doslova „strojcom svojho šťastia“. Ak sa zaradí do kategórie seniorov, tak sa tým seniorom stane! Ak ale túži žiť ďalší svoj život ako doslova mladý tvor, MUSÍ pre to niečo urobiť. Nie je to nič, čo by dokázal len dáky nadčlovek. Dokáže to každý jedinec, pokiaľ CHCE.
Spoločnosť na celej Zemi vykazuje trend predĺženia ľudského života. Je tu niekoľko aspektov, ktoré by nás mali zobudiť zo spánku a inšpirovať nás inou, svetlou budúcnosťou človeka. Nie ako nemohúceho tvora napoly dementného od senility. Moja vízia je, že Zem sa naplní šťastnými ľuďmi v zrelom veku, ktorí budú svetielkami pre ostatných spoluobčanov a inšpirovať ich svojím príkladom. A verte, ľudia, máme na TO! Máme predpoklad, ale i schopnosti na zrealizovanie niečoho takého. Veď keď má človek o nejaký ten rôčik viac, má aj viac skúseností. Má čo odovzdať svojmu okoliu, hlavne svojim deťom i vnúčatám. Je čas na túto zmenu. Začať sa správať konečne ako zodpovední ľudia a nie ako nemohúci starci, ktorých treba odložiť do seniorských zariadení. Starajme sa preto o seba iným spôsobom, ktorý nám ponúka táto nová doba. Využime všetky svoje možnosti.
Nie je možné slovami presvedčiť ľudí okolo seba, že to ide. Ale živý príklad naozaj INŠPIRUJE. Ak sa človek hýbe správnym spôsobom, dejú sa v jeho tele naozaj zázračné veci. A o to ide, aby sa hýbali nielen svaly, ale aj vnútorná energia. Ak jej nedáme možnosť sa hýbať, tak sa hýbať nebude a pomaly postupne začne zhasínať ako sviečka, ktorá dohorieva. Zvoľte si pre seba svoj vlastný spôsob starostlivosti. Venujte si čas a cvičte každý deň, hneď keď sa ráno zobudíte, napríklad. J
Ešte doplním. Som Darina Strešňáková, mám 70 rokov, dôchodkyňa. Činorodá. Preto je tu aj moja kniha „OD NEMOHÚCNOSTI K POHYBU“.
Je dôležité, aby sa o nej vedelo a aby ju všetci, čo majú chuť, mohli vziať do ruky a cvičiť s ňou. Ja cvičím už plné štyri roky. A je mi fajn. Som živý príklad, že sa to DÁ.
„Je kniha vhodná len pre ľudí po operácii bedrového kĺbu, alebo aj pre tých, ktorí majú problémy s bedrovým kĺbom, alebo je vhodná aj pre ľudí, ktorí majú „iba“ problémy s kĺbmi vo všeobecnosti, ale nemajú vyslovene problém s bedrovým kĺbom, a dané cviky im môžu tiež pomôcť?“
Moja odpoveď znie: Áno, tie cviky sú najmä pre koxartrozických pacientov. Ale určite aj pre človeka, ktorý chce mať dobrú pohyblivosť vôbec. Pri cvičení sa pracuje iným spôsobom, než je obvyklé. Toto cvičenie harmonizuje celé ľudské telo, aby bolo vyvážené a malo správne nastavenie pre všetky svalové skupiny. Ľudia sa zvyknú zameriavať len na prácu s veľkými svalmi – čo vidia ako motiváciu pre to, aby dobre vyzerali. Nechtiac pri tom zanedbávajú svoje vnútorné svaly a viac si poškodia, ako pomôžu. Preto dochádza aj k mnohým vážnym zraneniam, ktoré potom ľudí pacifikujú. Následne sa musia venovať bolestivej fáze obnovenia svojej pohyblivosti. Tú by si mohli ušetriť tým iným cvičením, o ktorom je vlastne reč v knihe Od nemohúcnosti k pohybu.
Podporte knihu v predpredaji. Ostávajú nám už len posledné dni… https://www.startlab.sk/projekty/2780-od-nemohucnosti-k-pohybu/
Článok je pripravený v spolupráci s www.40plus.sk
Pre blond farbu som sa odhodlávala veľmi dlho. Viedlo ma k tomu zúfalstvo keď som…
Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Leave a Comment