Ako starnú, mnohí ľudia premýšľajú o kúpe štvornohého priateľa. Táto otázka sa stáva obzvlášť aktuálnou po odchode do dôchodku, keď sa objaví viac voľného času a vzniká potreba stáleho spoločníka. Podľa štatistík najviac majiteliek psov tvoria ženy. Okrem toho 28 % psov vlastnia ľudia do 34 rokov, takmer 60 % majú majitelia vo veku 35 až 64 rokov a 13 % majú majitelia starší ako 65 rokov. Teda 13 % majiteľov psov má viac ako 65 rokov. Rozhodnutie zaobstarať si psa si vyžaduje dôkladnú analýzu všetkých aspektov: od fyzických možností až po finančnú situáciu. Ide o zodpovedný krok, ktorý môže výrazne zmeniť život staršieho človeka, a to pozitívne aj negatívne.
Staršia žena so psom
Výhody psa pre seniorov
Účinky na zdravie
Početné lekárske štúdie potvrdzujú priaznivé účinky psov na zdravie ich starších majiteľov. Pravidelné prechádzky s vaším štvornohým priateľom pomáhajú posilniť kardiovaskulárny systém a znížiť riziko vzniku hypertenzie o 30 %.Je pozoruhodné, že každodenná interakcia s domácim miláčikom stimuluje mozgové funkcie, čo výrazne znižuje pravdepodobnosť vzniku demencie a Alzheimerovej choroby. Fyzická aktivita spojená s chôdzou vášho domáceho maznáčika pomáha udržiavať svalový tonus a pohyblivosť kĺbov. Aj krátke prechádzky dvakrát denne výrazne zlepšujú celkovú pohodu a prispievajú k udržaniu zdravého životného štýlu.
Psychologické výhody
Pes sa stáva nielen domácim miláčikom, ale skutočným priateľom, schopným rozjasniť osamelosť a dať radosť z komunikácie. Štvornohí miláčikovia majú úžasnú schopnosť vycítiť náladu svojho majiteľa a poskytnúť mu emocionálnu podporu v ťažkých časoch. Starostlivosť o zviera dáva staršej osobe pocit relevantnosti a dôležitosti. Zavedená rutina kŕmenia, chôdze a starostlivosti o vášho domáceho maznáčika vám pomôže usporiadať váš deň a cítiť sa potrební. Pes vám nielen spríjemní voľný čas, ale stane sa zdrojom pozitívnych emócií a podnetom k aktívnemu životu. Vedci poznamenávajú, že majitelia psov majú menšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť depresiou a úzkosťou. Komunikácia so štvornohým priateľom podporuje tvorbu endorfínov – hormónov šťastia, čo priaznivo vplýva na psychický stav staršieho človeka.
Možné ťažkosti
Zdravotný stav budúceho majiteľa
Pred rozhodnutím o kúpe psa musíte objektívne posúdiť svoju vlastnú pohodu. Prítomnosť závažných chronických ochorení môže výrazne skomplikovať starostlivosť o vášho domáceho maznáčika. Sú to:
Choroby muskuloskeletálneho systému.
Kardiovaskulárne patológie v štádiu dekompenzácie.
Ťažké formy cukrovky.
Pravidelné hospitalizácie tiež spôsobujú ťažkosti pri udržiavaní štvornohého priateľa. Je dôležité si vopred premyslieť, kto sa bude môcť o zvieratko v prípade vašej neprítomnosti postarať.
Materiálna stránka problému
Chov psa si vyžaduje značné finančné investície. Mesačné výdavky zahŕňajú:
Jedlo vysokej kvality.
Pravidelné veterinárne prehliadky.
Výrobky na hygienu a starostlivosť.
Hračky a doplnky.
Je potrebné počítať aj s možnými neplánovanými výdavkami na ošetrenie domáceho maznáčika či pohotovostnú veterinárnu starostlivosť.
Ako si vybrať správne plemeno?
Pre starších ľudí sú ideálne plemená s miernou aktivitou, napr.
Cavalier King Charles Španiel.
Mops.
Shih Tzu.
Francúzsky buldoček.
Pekingský.
Ruský farebný lapdog.
Títo psi nevyžadujú dlhé prechádzky ani intenzívnu fyzickú aktivitu, čo je dôležité najmä pre starších ľudí. Optimálna veľkosť a charakter. Odporúča sa vyberať malé alebo stredne veľké psy, ktoré sa pri venčení ľahšie ovládajú. Je dôležité venovať pozornosť temperamentu plemena: uprednostňujú sa vyvážené, priateľské psy s ľahkou povahou.
Praktické rady
1. Príprava domova.
Pred príchodom vášho domáceho maznáčika by ste mali:
Poskytnite psovi miesto na odpočinok.
Odstráňte potenciálne nebezpečné predmety.
Kúpte si potrebné príslušenstvo (misky, posteľ, vodítko).
Zabezpečte drôty a cennosti.
2. Organizácia každodennej starostlivosti.
Vytvorte si jasnú dennú rutinu, ktorá zahŕňa:
Čas kŕmenia.
Plán chôdze.
Hygienické postupy.
Obdobia odpočinku a aktivity.
3. Činnosti v núdzových situáciách.
Pripravte si vopred:
Kontakty na najbližšiu veterinárnu ambulanciu.
Zoznam dôveryhodných ľudí, ktorí sú pripravení pomôcť so psom.
Úspora na nečakané výdavky.
Akčný plán, ak sa zdravotný stav majiteľa alebo zvieraťa zhorší.
Poďme si to zhrnúť
Riešenie
Možné ťažkosti
Zdravotný stav budúceho majiteľa
Pred rozhodnutím o kúpe psa musíte objektívne posúdiť svoju vlastnú pohodu. Prítomnosť závažných chronických ochorení môže výrazne skomplikovať starostlivosť o vášho domáceho maznáčika. Podmienky ako:
Choroby muskuloskeletálneho systému.
Kardiovaskulárne patológie v štádiu dekompenzácie.
Ťažké formy cukrovky.
Pravidelné hospitalizácie tiež spôsobujú ťažkosti pri udržiavaní štvornohého priateľa. Je dôležité si vopred premyslieť, kto sa bude môcť o zvieratko v prípade vašej neprítomnosti postarať.
Materiálna stránka problému
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…
Takto sme si pýtali v socialistických bufetoch. Šaláty sa vyrábali podľa prísnych noriem a tak…
Keď sme boli mladší, boli sme šťastnejší. Napadne vás niekedy táto veta? Ak áno, je…
Leave a Comment