Mávate stavy, keď túžite po niečom sladkom? Alebo sa nalievate vodou, hoci nemáte smäd? Ide o zlozvyky, alebo sa nám to snaží niečo naznačiť?. Niekedy môžu byť jeho signály vedené priamo z nášho podvedomia. Ako v nasledujúcich štyroch situáciách.
Chuť na čokoládu
Poznáte to. Je to nezvládnuteľné, za každú cenu si musíte dať aspoň maličký kúsok čokolády. Vychutnávame tú chuť a nechávame si krémovú masu pomaly rozpúšťať na jazyku. Ako v tranze si maškrtne dávate ďalší kúsok. Až dokiaľ nepokrčíte prázdnu striebornú fóliu. Telo signalizuje. Neodolateľnou chuťou na čokoládu naše podvedomie túži po potešení a odmene v tabuľkovej forme, potrebuje odbúrať stres, odohnať preč frustráciu a zlosť.
Čo sa v skutočnosti odohráva v tele: Čokoláda obsahuje uhlohydráty, ako glukózu a aminokyselinu tryptofan, ktoré pomáhajú okamžite uvoľniť hormón šťastia a spokojnosti. Americkí chemici v posledných výskumoch dospeli k záveru, že čokoláda pôsobí v mozgu na tie isté receptory, ktoré reagujú na návykové látky, ako je napríklad marihuana. Čokoláda je teda látka s drogovým statusom!
Naša rada: banány, mango, broskyne, alebo marhule sú takisto sladké a vyvolávajú pocity šťastia. Nepočúvajte maškrtný jazyk vždy, keď sa vám snaží nahovoriť, že potrebuje práve tie látky, ktoré sú v čokoláde. Radšej zjedzte niečo síce sladké, ale nie také kalorické. Možno postačí aj dobrá káva s mliekom.
Bolí vás hlava, kolena sa trasú, neviete sa na nič sústrediť, je vám zle. Siahnete po fľaši vody alebo minerálky a na jeden dúšok vypijete tri, štyri poháre. Po štvrťhodine sa cítite lepšie. Ale to, že ste nemali žiaden smäd, len ste sa nechali oklamať telom, ste prehliadli.
Telo signalizuje: Takto nie! Životne dôležitý pocit smädu hlási organizmus okľukami, nie cez takýto priamy signál.
Čo sa v skutočnosti v tele odohráva: Voda je základnou stavebnou látkou pre všetky orgány a telo ju potrebuje pri každej činnosti, pri spánku, dýchaní, alebo športovaní. Úbytok vody si spolu s predchádzajúcimi vodnými restmi telo zaznamenáva a v neskoršom veku nám vystaví účet v podobe straty elasticity pokožky, nízkeho tlaku a podobne. Prečo sa nedostatok tekutín v tele neohlási prostredníctvom smädu okamžite? Pretože smäd nesúvisí priamo s množstvom tekutín, ide o nerovnováhu elektrolytov: sodíka, draslíka, vápnika, horčíka. Predovšetkým nahromadenie soli v krvi spôsobuje chuť niečoho sa napiť, hoci vnútorné telesné prostredie je tekutinami bohato zásobené. V krajnom prípade sa môže stať, že i keď máte suchoty vo vnútri, smäd sa nedostaví, to už však ide o zlyhanie poplašného systému organizmu.
Naša rada: Pite pravidelne a do zásoby. Teda nie raz za deň dva litre naraz, ale popíjajte počas dna. Potrebná dávka vody, respektíve inej nesladenej tekutiny pre ľudský organizmus je na jeden kilogram hmotnosti tela 0,03 litra vody. Ak teda vážite päťdesiat kilogramov, denne by ste mali v menších dávkach vypiť 1,7 litra vody. Pri športovaní alebo extrémnej fyzickej záťaži je treba množstvo vody zvýšiť dvojnásobne.
Už len pri myšlienke na štartujúce sa lietadlo sa vám zovrie žalúdok. Pri nastupovaní sa vám potia ruky a pri rolovaní na dráhe sa v hlave premietajú katastrofické scény zo všetkých filmov, ktoré ste kedy o lietadlách videli.
Telo signalizuje: Pozor, ohrozenie života! Už ste určite počuli o ľuďoch, ktorí odmietli letieť len preto, že mali nepríjemný pocit a lietadlo sa napokon zrútilo. Bohužiaľ, až takto perfektne naša vnútorná intuícia nefunguje.
Čo sa v skutočnosti odohráva v tele: Strach z letu môže súvisieť aj s tým, že sa momentálne fyzicky alebo psychicky necítite fit. Alebo ste nervózny zo zážitku, ktorý sa má odohrať v blízkej budúcnosti a máte z neho obavy. Kto má panický strach z lietania trpí buď pravou aviofóbiou, alebo len strachom z lietania. Tento pocit sa zakladá na strachu pred niečím neznámym. Inštinktívne sa bojíme niečoho, čo sa nám zdá oveľa väčšie než my. To, čo bol mamut pred miliónmi rokov, je dnes lietadlo. A ani technické nevedomosti nepridajú na pokoji. Pýtame sa sa mi seba: Ako sa môže niekoľko tonový obor dostať a udržať bezpečne vo vzduchu? Predstava stroja riadeného pre nás neznámym človekom, pilotom, od ktorého sme celkom závislí, vyvoláva podvedome paniku.
Naša rada: Pohľadajte metódu, ktorá udrží váš strach na uzde. Psychológovia odporúčajú napríklad žuvačku. Žuvací reflex signalizuje telu, aby odbúralo napätie. Alebo vyskúšajte počas letu napnúť všetky svaly v tele, vydržať so zadržaným dychom v napätí asi desať sekúnd a potom sa naraz uvoľniť s prudkým výdychom. Ak strach pretrvá aj naďalej, vyhľadajte radšej pomoc odborníka.
Ležíte v pohodlí na pohovke už dve hodiny. Predvčerom, včera i dnes zase leňošíte. Jediným pohybom je prepínanie televíznych kanálov diaľkovým ovládaním.
Telo signalizuje: Sladké ničnerobenie á la dolce vita, teda sladký život. Nehýb sa organizmus, takto je to oveľa lepšie!
Čo sa v skutočnosti odohráva v tele: Dýchanie je plytšie, spotrebúvame menej kyslíka a sme čoraz lenivejší a lenivejší. Svalstvo oddychuje, hoci to nepotrebuje. Dokonca aj počas spánku sa telo hýbe viac než na gauči pred televízorom. Ten, kto pravidelne polihuje na pohovke ako vrece zemiakov, môže si do podvedomia zakódovať nesprávnu predstavu o využívaní voľného času.
Naša rada: Skúste prekonať samých seba. Spýtajte sa, čo spôsobuje vašu nechuť hýbať sa. Ste príliš pohodlní už dlho, nehodilo by sa vám telo trochu potrápiť tréningom? Urobte zopár drepov alebo klikov pred milovaným televízorom. Alebo choďte ma polhodinovú prechádzku do parku a pozorujte kvetinovú záhony či labute na jazere. Keď si telo zvykne na trochu pohybu, vyžiada si neskôr zvýšenú záťaž.
Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…
Leave a Comment