Reklama

Aktuálne

Je možné prekonať chorobu silou myšlienky, veríte na psychosomatiku?

Je to veľmi zložitá téma a je vám chcem len priblížiť, o čom premýšľam. Aj samotní lekári priznávajú, že ľudský mozog je veľmi zložitý a nevieme s istotou povedať, prečo sa určité veci dejú.

Prečo sme chorí?  Každý psychológ vám povie, že vždy sa dá nájsť príčinná súvislosť, ktorá predchádzala našej chorobe. Niekedy je to jasnejšie, inokedy menej. Existuje pojem ako „sekundárny benefit,“to znamená, že choroba prišla preto, aby sme vo svojom živote niečo vyriešili. Nie každý si to uvedomí. Je predsa oveľa jednoduchšie užiť nejakú tabletku, ako začať niečo vo svojom živote meniť. Akákoľvek choroba je nám pre niečo daná. Je to tiež dôsledok našich myšlienok, či činov. Naše telo nám signalizuje, že je čas niečo zmeniť. Ale často to nepočúvame, radšej  jednoducho potláčame symptómy namiesto toho, aby sme sa pozreli na koreň problému. Toto je hlavná myšlienka psychosomatiky: my sami tak, či onak vyvolávame nástup choroby. Naše telo sa snaží pomôcť pri riešení nášho problému, naznačuje nám, kde sa stala chyba, ale my sa namiesto toho na neho hneváme a nechápeme, prečo nás neposlúcha. Prečo telo zlyhalo? Môžeme sa sťažovať na dedičnosť, zlé životné prostredie, to samozrejme všetko existuje, ale choroba sa rodí v našej hlave. Koniec koncov nie každý, kto má predispozíciu na cukrovku ju dostane, alebo každý kto býva v meste so zlým ovzduším, má problémy s pľúcami, nie každý, kto pije alkohol má chorú pečeň. Všetci možno poznáme zo svojho okolia príklad, keď mladý muž, ktorý sa zdravo stravoval, dostal napríklad rakovinu žalúdka a alkoholik, plus celoživotný fajčiar sa ešte aj v deväťdesiatke teší výbornému zdraviu. Prečo sa to deje? Pravdepodobne tu zohráva úlohu psychosomatika. Mladý muž preto uprednostňoval zdravý životný štýl, lebo sa desí rakoviny. Navyše neustály stres v práci. Alkoholik naopak nemyslí na žiadne choroby a žije si pre svoje vlastné potešenie. Samozrejme nikoho nenabádam k takémuto životnému štýlu, ale ide o to, čo sa odohráva v našich hlavách.  A to, čo máme v hlave, to nás často privádza do stresu.

V žiadnom prípade nikoho nechcem odhovárať od liečby, aby sedel doma so svojimi myšlienkami. Ale jedno nevylučuje druhé. Niektoré choroby sa podľa mňa dajú vyliečiť silou myšlienok, prehodnotením vlastného života. Samozrejme, že sú choroby, kde sú akékoľvek silné myšlienky bezmocné.

Prosím, neberte tento článok ako nejaký vedecký fakt, je to len moje zamyslenie a budem rada, ak sa k nemu vyjadríte, prípadne napíšete svoje vlastné skúsenosti.

Vaša Katarína

Ilustračná foto Pexels

 

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Jahodové zemiakové knedličky s mascarpone

Karol Hrčka, vynikajúci kuchár nám stále ponúka jedlá, spracované do dokonalosti. Také sú aj tieto…

1 hodinu pred

Čo robím na dôchodku?

Na Dôchodku: Kapitola Plná Života  Dôchodok je obdobím, kedy sa zatvárajú jedny dvere a otvárajú…

1 hodinu pred

Boli sme mladé a krásne hoc aj v teplákoch. Ako sa cítime dnes v tomto oblečení?

Našla som vo svojom archíve túto fotografiu. Je z roku 1972 z vysokoškolského volejbalového turnaja.…

3 hodiny pred

Ďalší zázrak na Gynekologicko-pôrodníckej klinike: Mamička s cystickou fibrózou porodila v Nemocnici AGEL Košice-Šaca už druhé bábätko

Cystická fibróza patrí k dedičným ochoreniam a prejavuje sa prevažne pľúcnym postihnutím. Svoje o tom vie aj mladá…

24 hodín pred

Taký obyčajný deň u manželov Medveckých

Každý je... z nejakého chovu. Naše sliepočky - z voľného a s výbehom a bežia…

1 deň pred

„Cítite tu vôňu? Nádhera! Nie je to náhodou lipový kvet?“ – pýta sa pani pracujúca v záhradke svojho suseda. „Omyl. „Takto vonia agát.“

„Cítite tu vôňu? Nádhera! Nie je to náhodou lipový kvet?“ - pýta sa pani pracujúca…

1 deň pred