Aktuálne

iGenerácia. Sú dnešné deti šťastné?

Každá generácia dospievajúcich je formovaná sociálnymi, politickými a ekonomickými udalosťami a ani dnešní tínejdžeri nie sú odlišní. Sú prvou generáciou, pre ktorú sú mobilné technológie a sociálne médiá samozrejmosťou. Je to generácia, ktorá sa označuje slovom iGenerácia a jej základná charakteristika by mohla znieť aj takto:

iGenerácia sú technicky superprepojené deti, ktoré sú menej rebelujúce, tolerantnejšie, oveľa menej šťastné a úplne nepripravené na dospelosť.

Je to generácia detí narodená v rozmedzí rokov 1995 až 2012 a jej názov je odvodený od ich všadeprítomného iPhonu. Generácia, ktorá oceňuje individualizmus a ekonomická nerovnosť príjmov je pre nich samozrejmosťou .

Vďaka novým médiám má iGenerácia slabšie emocionálne zdravie. Práve nové médiá (počítačové hry, sociálne siete, mobilné aplikácie, youtube kanály…apod) robia mladistvých viac osamelými, úzkostnými a depresívnymi, podkopávajú ich sociálne schopnosti a dokonca aj spánok. iGenerácia vyrastá s mobilnými telefónmi, stránku Instagram má skôr, ako začne strednú školu a dobu „pred internetom“ si nepamätá. iGenerácia trávi päť až šesť hodín denne smskovaním, chatovaním, hraním online hier, surfovaním na webe, streamovaním a zdieľaním videí. Stretávanie prebieha viacmenej online. A to je pritom vedecky dokázané, že viac ako dve hodiny „screentime“ teda času stráveného v jase obrazovky denne zvyšuje riziko vážnych problémov týkajúcich sa duševného zdravia (myslíme tým samozrejme voľný čas).

Experimentálne štúdie rovnako dokazujú, že keď sa tínejdžeri vzdajú na určitý čas Facebooku, alebo trávia väčší čas v prírode bez telefónu, stanú sa šťastnejšími. Od začiatku puberty sa v mozgu spúšťa kaskáda zmien, ktoré robia tínejdžerov citlivejšími na ich spoločenský svet. Používanie sociálnych médií, znamená, že deti dnes trávia menej času so svojimi priateľmi osobne. Online obsah zároveň vytvára nerealistické očakávania (o šťastí, o obrazoch tela, životnom štýle…) a zároveň aj pocit, že už všetko predsa vedia. Toto má podľa vedcov podobné účinky ako fyzická bolesť. Dievčatá môžu byť obzvlášť zraniteľné, pretože používajú viac sociálnych médií.

Toto sú závažné zistenia sociológov, ktoré si v ďalšom článku rozoberieme podrobnejšie.

Pripravila MIS

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Veľmi jednoduchý test, podľa ktorého zistíte, aké staré je v skutočnosti vaše telo

Ja osobne mám 30, nie vyše šesťdesiat a som so sebou veľmi spokojná. Ako som…

24 minút pred

Štvornásobná stará mama najradšej pletie a jej dielka sú krásne

Volám sa Dagmar Baranová. Bývam v Trnave a mám 60 rokov. Mám dvoch synov a…

42 minút pred

Byliny a naše tradície fungujú. Naši predkovia vedeli, ako si chrániť zdravie. Ako sa k tomu vrátiť?

Bioritmus. Príroda. Byliny. Všetko, čo fungovalo našim predkom funguje dodnes. Problém je, že tradície sa…

13 hodín pred

Zlá správa pre súčasnú generáciu. V západných vyspelých krajinách klesá IQ obyvateľov.

V posledných desaťročiach sme svedkami znepokojujúceho trendu: priemerné IQ v niektorých západných vyspelých krajinách vykazuje…

18 hodín pred

Orieškové sucháriky, recept, ktorý som už dávno potrebovala

Už som aj zabudla na túto dobrotu, ktorú si tiež, ako Zuzka Almaši Koreňová pamätám…

18 hodín pred

Čítanie pre tých, ktorým to páli. Tisíc páleníc Borisa Filana

Boris Filan má na konte množstvo textov – od tých pesničkových, cez knižné cestopisy, rozhovory…

1 deň pred