„Beta glukán z hlivy ustricovitej rieši zápaly, významne ovplyvňuje mykózy, prejavy ochorenia HPV, upravuje menštruačný cyklus a zmierňuje predmenštruačný syndróm,“ hovorí MUDr. Eva Žďárská, z Glukánovej poradne v Brne.
Vedci dokázali, že látka beta glukán, ktorú obsahuje hliva ustricovitá, pomáha v spojení s klasickou medicínou potláčať negatívne vedľajšie účinky liekov a zároveň umožňuje ľahší priebeh liečby.
Glukány vedci objavili v 60. rokoch minulého storočia. Objavy prišli z dvoch smerov: z USA a z Európy, druhý z Japonska. Japonci začali výskum hlavne po druhej svetovej vojne. Dôvod bol jednoduchý. Mnoho ľudí z Hirošimy a Nagasaki trápili zdravotné problémy vyvolané ožiarením po výbuchu atómovej bomby. Jedným z mála prostriedkov, ktorý pomáhal zmierniť zdravotné ťažkosti, bola práve liečivá hliva ustricovitá. Neskôr sa z hlivy začali vyrábať rôzne preparáty a dokonca aj liečebné prípravky. Používali sa, a používajú sa aj dodnes, ako doplnková terapia pri liečbe rakoviny, hlavne pri ožarovaní a pri chemoterapii. Glukány sa okrem húb nachádzajú v pivovarských kvasniciach či v pekárskom droždí, v morských riasach a v obilí. Na farmaceutické účinky sa najčastejšie izolujú z hlivy ustricovej alebo z pekárskych kvasiniek.
Glukány sú vhodné na zápaly aj na infekcie
Beta glukán sa dnes v mnohých ázijských krajinách používa ako dôležitý prostriedok pri liečbe niektorých druhov rakoviny. V USA sa testuje ako súčasť liečby leukémie, nervového a lymfatického systému a iných ochorení. „Najviac mám zmapované pôsobenie glukánov u pacientok s gynekologickými ochoreniami, pretože na tomto pracovisku pôsobím,“ tvrdí MUDr. Eva Žďárská, z Glukánovej poradne v Brne. „Beta glukán rieši zápaly, významne ovplyvňuje mykózy, prejavy ochorenia HPV, upravuje menštruačný cyklus, zmierňuje predmenštruačný syndróm, dokonca sa niektorým pacientkam po jeho požívaní „stratili“ myómy v maternici.“ Častými pacientmi sú u doktorky Žďárskej deti s opakovanými ORL infekciami, ktoré na užívanie beta glukánu reagujú veľmi pozitívne. Prichádzajú aj pacienti s kožnými problémami, so žalúdočnými vredmi, uroinfekciami či s hypertenziou. „Zvláštnou skupinou sú pacienti s autoimúnnymi ochoreniami, pri ktorých treba látku obozretne dávkovať, výsledky sú však veľmi povzbudivé,“ dodáva lekárka. „Nemálo pacientov je aj s onkologickou diagnózou, kde dochádza minimálne k zlepšeniu životného komfortu pri náročnej liečbe týchto ochorení.“
Čo je vlastne beta glukán a ako sa dostáva do ľudského tela?
Beta glukán je zložený cukor (polysacharid). Jeho jediným stavebným prvkom je glukóza (jednoduchý cukor). Glukózové jednotky sú viazané vo veľkých molekulách a to tak, že výsledkom nie je sladký cukor, ktorý poskytuje energiu pre svalovú aktivitu, ale dodáva „energiu“ pre aktivitu imunitných buniek.
„Beta glukán sa do ľudského tela dostáva cez klky tenkého čreva,“ vysvetľuje doc. MUDr. Mária Šustrová, CSc., imunologička a alergiologička. „Následne sa cez lymfatický systém dostane do krvného riečiska, kde pôsobí na imunitné bunky. Beta glukán zdvojuje väzbu imunitných buniek na patogén (baktéria, vírus, pleseň, rakovinová bunka) a tým zvyšuje imunitnú odpoveď organizmu na ochorenie. Týmto spôsobom sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Beta glukán navyše podporuje tvorbu a prežívanie kmeňových buniek v kostnej dreni, z ktorých sa tvoria biele a červené krvinky.“
Z množstva výskumov a štúdií, ako aj z praktického používania beta glukánu, sú známe nasledovné účinky:
Foto Pixabay.com
Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Predstavte si, že máte 80 rokov, žijete podľa svojich pravidiel s ľahkou dušou a srdcom…
Leave a Comment