Leto a vytúžené letné dovolenky sú konečne tu. Aj keď sa spájajú s pohodou a oddychom, naša imunita je v strehu. Zmena prostredia jej totiž dáva nepekne zabrať. Nečudujte sa, ak vás na dovolenke pri mori prekvapí nepríjemné vírusové či bakteriálne ochorenie.
Každý rok nastáva obdobie, kedy mávame imunitu častejšie oslabenú. Býva to hlavne na jar a na jeseň. Málokto však vie, že i letná dovolenka je pre obranyschopnosť organizmu neľahkou skúškou. Ak sa vyberiete spoznávať nové miesta, prípadne len tak polihovať na pláži, vystavujete sa prostrediu, na ktoré vaše telo nie je zvyknuté. Zákonite teda musí čeliť novým podnetom, nielen v podobe klímy, ale i ostatných faktorov vyplývajúcich z prostredia, ale i nepriaznivého pôsobenia klimatizácie v automobile, hotelovej izbe a na iných miestach. Reakciou môže byť práve oslabenie imunitného systému, ktorý následne nedokáže chrániť telo pred vírusmi a baktériami. Nie je preto nič nezvyčajné, ak vás pri dovolenkovej, niekedy priam tropickej klíme potrápi prechladnutie, či dokonca chrípka. Prečo? Choroby nám totiž hrozia v momente, kedy je náš imunitný systém oslabený, patogén je zvlášť agresívny alebo patrí do takého druhu, s akým sa náš organizmus doteraz nestretol.
S „fyzičkou“ to radšej nepreháňajte
Patríte k ľuďom, ktorí si ideálnu dovolenku predstavujú ako dni plný športu, prác v záhrade či okolo domu? Mali by ste spomaliť! Aj keď je leto a krásne počasie na to priam stvorené, nezvyklá fyzická námaha môže vyústiť až do ochorenia. Ak si totiž nečakane „dáte do tela“, imunitný systém dostane zabrať oveľa viac. Prejavuje sa na vás únava, malátnosť, prípadne i svalová horúčka, a obranyschopnosť organizmu môže byť značne oslabená. Prekračovaním svojich fyzických možností tiež zvyšujete riziko vzniku úrazu. Zvážte preto stav vlastných síl a radšej to veľmi nepreháňajte.
Čo ak…
V prípade, že sa chystáte s rodinou na dovolenku, nezabudnite si pribaliť lekárničku so všetkým potrebným. Základom sú prostriedky proti tráviacim ťažkostiam, či prvá pomoc pri úrazoch. Aby ste sa nemuseli strachovať o zdravie seba a svojej rodiny, vhodným pomocníkom na predchádzanie ochorení v dôsledku oslabenej imunity je enzýmový liek Wobenzym. Vďaka obsiahnutým enzýmom pomáha podporovať a mobilizovať imunitný systém tak, aby bol v prípade ohrozenia schopný brániť sa. V prípade bakteriálnej infekcie je navyše často potrebné nasadiť antibiotiká – Wobenzym priaznivo ovplyvňuje ich prienik do tkanív. Užívanie lieku Wobenzym môže byť tiež veľmi prínosné aj pri liečbe úrazu. Jeho sprievodným znakom totiž býva aj vznik zápalu. Liek Wobenzym pomáha optimalizovať zápalové reakcie, zmenšovať opuchy, tlmiť bolesť, zlepšovať a urýchľovať proces hojenia. Navyše ho teraz dostanete v novom balení 300 tabliet, ktoré je spratné, praktické a moderné, takže ho hravo zabalíte so sebou na všetky cesty či šport. Viac na www.wobenzym.sk.
"Wobenzym je tradičný liek s prírodných zdrojov pre vnútorné užívanie. Pozorne si prečítajte príbalovú informáciu. Liečbu detí konzultujte s lekárom. Viac na www.wobenzym.sk."
Reklamný článok agentúra Botticelli, foto Shuterstock
Pre blond farbu som sa odhodlávala veľmi dlho. Viedlo ma k tomu zúfalstvo keď som…
Väčšinou ju stretávame po boku manžela profesora Pavla Traubnera, neurológa, ktorého azda každý na Slovensku…
Pamätám si, keď sa blížila moja päťdesiatka. Bola som na niekoľkých oslavách priateľov, či spolužiakov,…
Priatelia, som starý kuchár. Variť som sa naučil na vojne a prakticky varím každú nedeľu.…
Slušnosť je dôležitá súčasť ľudskej spoločnosti. Je to spôsob, ako prejavujeme rešpekt, úctu a ohľaduplnosť…
Na pozvanie Majky Velšicovej, skvelej herečky, speváčky a kabaretierky, sme s Miločkou Krieschovou. profesionálnou fotografkou…
Leave a Comment