Reklama

Najčítanejšie

Bojím sa, aby som nebola svojim deťom na obtiaž, ale už viem, aká je prevencia!.

Hoci mám len 60 rokov, čoraz častejšie sa nad tým zamýšľam, lebo má strach, že ma opustia sily a ja budem odkázaná na pomoc druhých. Čo robiť, aby sa to nestalo? Veľa som už na túto tému prečítala a jediná rada, ako zostať aktívnym do vysokého veku je pohyb a zdravá strava. Potrebovala som schudnúť a bez pohybu to nešlo. Ale čo robiť, ako začať? Oslovil ma nordic walking. Kúpila som si palice a každý deň sa snažím prejsť aspoň 8 kilometrov. Nordic walking si ma získal svojou jednoduchosťou a vysokou efektívnosťou pre telo, keď sa robí správnou technikou.  Prečo? Lebo je to dostupný šport pre každého, kto si chce zlepšiť fyzickú kondíciu, alebo zhodiť niekoľko nadbytočných kíl. Chôdzu s palicami zvládne každý, ale má aj svoje pravidlá. Podľa lekárov je to jeden z najzdravších športov. Umožňuje aktívne zapojiť a posilniť 90 percent svalov celého tela, pomáha zlepšiť pohyblivosť chrbtice a tak uvoľniť napätie v krčných, ramenných a medzilopatkových svalov. Prispieva k správnemu držaniu tela, posilňuje obehový systém a dýchacie ústroje, zlepšuje koordináciu pohybov i metabolizmus. Palice znižujú záťaž kladenú na kĺby a zabezpečujú lepšiu stabilitu. Rovnako ako veľa iných zaujímavých vecí, aj nordic walking vznikol vlastne náhodou. Keď sa mal 5. januára v roku 1988 konať v Helsinkách závod na bežkách, príroda sklamala – sneh nenapadal a tak hrozilo, že preteky sa zrušia. Organizátori dostali nápad, ktorý sa neskôr ukázal ako geniálny.

S palicami sú prechádzky zábavnejšie, najmä keď vyrazí spolu viac priateľov. Navyše neexistuje takmer žiadne obmedzenie, nordic walking sa odporúča aj ľuďom s nadváhou, alebo seniorom, pre ktorých je severská chôdza veľmi šetrná a pritom efektívna – posilňuje sa pri nej srdce a kompletne celý pohybový aparát. Lekári túto aktivitu odporúčajú aj ľuďom s osteoporózou alebo artrózou, vrámci rehabilitácie pri mnohých ochoreniach pohybového systému, alebo poúrazových stavov a napríklad aj po operácii srdca. Oproti bežnej chôdzi sa dá pri nordic walkingu spáliť o 20 percent kalórii viac (za hodinu asi 400 kalórii) a telo sa vďaka tomu naučí lepšie hospodáriť s cholesterolom.

Ako na to?

Základom je efektívna koordinácia nôh a paží, kedy sa strieda pravá ruka s ľavou nohou a opačne. Všetkému napomáha správny odraz pomocou palíc. Pohyb nohy je z päty na celé chodilo, až k špičke palcov, prsty smerujú dopredu. Snažte sa držať telo vzpriamené – hlavu v predĺžení chrbtice, hrudník otvorený, rovný chrbát, ramená stiahnuté smerom k ušiam, pohľad smeruje dopredu. Rytmus pohybu je pravidelný, svižný, čo krok, to odpich palíc. Boky a trup sa nevytáčajú. Výhodou je, že tento šport sa dá robiť kdekoľvek. Samozrejme, že najlepší je  v prírode, ale výborne poslúži aj park v centre mesta, alebo nábrežie rieky.

Vaša Alica

Foto Depositphotos. com, Pixabay.com

 

Vaše komentáre

Redakcia

Leave a Comment
Zdielať
Uverejnené
Redakcia

Nedávne články

Recept na zemiakové pirohy plnené bryndzou

Cesto: (uvarené najemno nastrúhané) 500 g zemiaky 500 g polohrubá múka 1 ks vajce soľ…

6 hodín pred

Maja nikoho nepočúvala a vydala sa tesne po sedemdesiatke

Maja vyzerá skvelo, hoci už má vyše sedemdesiat rokov. Asi sa pod  vzhľad výrazne podpísal…

18 hodín pred

S bývalým televíznym moderátorom Vojtom Keszelim o jeho druhom a treťom talente

Ďakujem osudu, že som sa počas celej svojej televíznej kariéry redaktora, či moderátora a zavše…

20 hodín pred

Jahodové zemiakové knedličky s mascarpone

Karol Hrčka, vynikajúci kuchár nám stále ponúka jedlá, spracované do dokonalosti. Také sú aj tieto…

1 deň pred

Čo robím na dôchodku?

Na Dôchodku: Kapitola Plná Života  Dôchodok je obdobím, kedy sa zatvárajú jedny dvere a otvárajú…

1 deň pred