Rustikálny štýl je pravým opakom moderného minimalistického dizajnu. Pôsobí romanticky a útulne a jeho hlavnými rysmi sú prírodné materiály a teplo domova. Môžete ho použiť v akejkoľvek miestnosti, avšak najlepšie vždy vynikne v kuchyni.
V praxi si pod pojmom rustikálna kuchyňa môžete predstaviť akúkoľvek kuchyňu, ktorú by ste očakávali niekde na chalupe na vidieku. Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom tohto štýlu, v nasledujúcom článku vám vysvetlíme, ako zariadiť kuchyňu v rustikálnom štýle tak, aby sa z nej stalo útulné srdce vášho domu.
Usporiadanie a farebné zladenie kuchyne
Rustikálny štýl by mal navodzovať pokoj, romantiku a útulný pocit domova. Aké farby do kuchyne v rustikálnom štýle teda zvoliť? Výborne do nej zapadnú najmä neutrálne pastelové farby. Čo sa týka konkrétnych odtieňov, možnosti sú vcelku široké a určite preto nájdete takú farbu, aká vám najviac vyhovuje:
Pamätajte na to, že pokiaľ v rustikálnom štýle zariaďujete veľmi malú kuchyňu, najlepšie je vyberať z veľmi svetlých až bielych odtieňov. Biela totiž stiesnený priestor opticky zväčšuje. A navyše skvelo ladí s drevom, ktoré by malo byť hlavným materiálom každej rustikálnej kuchyne.
Čo sa týka usporiadania, rustikálnu kuchyňu môžete vyriešiť na niekoľko spôsobov. Základom je kuchyňa, v ktorej kladiete hlavný akcent na drevené materiály. Rovnako tak ale môže byť vašou dominantou čokoľvek iného – napríklad kuchynská linka či jedálenský stôl z poctivého masívu. Rustikálnu kuchyňu môžete taktiež postaviť okolo tehlovej steny (či v prípade paneláku okolo steny s obkladom imitujúcim tehly). Podlaha v rustikálnej kuchyni by mala byť ideálne drevená, ale pokiaľ to nejde, tiež si bohato vystačíte s dlažbou imitujúcou kameň alebo drevo.
Fantázii v usporiadaní rustikálnej kuchyne sa medze nekladú, avšak stále treba mať na pamäti, že použité farby a materiály by mali tomuto štýlu odpovedať. Tými hlavnými sú drevo, kameň, kovy ako meď či mosadz a keramické obklady. Naopak, vyhnúť sa je potrebné hlavne plastu, antikoru či veľmi lesklým povrchom.
Výber nábytku a kuchynskej linky
Pri výbere nábytku a kuchynskej linky do rustikálnej kuchyne je to najmä o materiáloch a detailoch. Ideálnym riešením je väčšinou masív. Ten je ale dosť finančne náročný. Pokiaľ hľadáte lacnejšiu alternatívu, určite si vystačíte aj s drevo dekórom vo farbe prírodného dreva alebo dyhou. Pracovná doska môže byť taktiež drevená, ešte štýlovejšie ale bude pôsobiť kamenná. A pokiaľ je varenie vašim hobby a v kuchyni na to máte dostatok priestoru, veľkolepú rustikálnu kuchyňu môžete postaviť okolo masívnej kuchynskej linky do U.
Akonáhle budete mať vyriešené farby a materiály linky i nábytku, ďalej to bude o malých detailoch. S ich pomocou môžete dosiahnuť divy. Veľkú úlohu hrajú napríklad dvierka na nábytku a ich úchyty. Do rustikálnej kuchyne nepatria pravidelné línie, naopak – čím vyrezávanejšie, zdobenejšie a profilovanejšie (s jednoduchšími či členitejšími profilmi) dvierka sú, tým lepšie. Nestratia sa ani tie priehľadné sklenené, za ktorými vyniknú rôzne kuchynské doplnky.
Čo sa týka úchytov, v rustikálnej kuchyni môžu zapôsobiť tie kovové s porcelánovými prvkami. Skvelého výsledku môžete dosiahnuť tak, že ich zladíte s vodovodnou batériou. Pokiaľ ste si vybrali napríklad mosadznú, zvoľte tiež úchyty z mosadze.
Výber spotrebičov
So spotrebičmi do rustikálnej kuchyne si našťastie nemusíte veľmi lámať hlavu. Skvelo do nich zapadnú voľne stojace chladničky v retro štýle. Tiež umývačky riadu, ktoré nielenže ponúkajú praktické funkcie a úsporu energie, ale zároveň svojím minimalistickým dizajnom dokážu zvýrazniť rustikálne prvky priestoru a s tradičným štýlom interiéru vytvoria zaujímavý kontrast, ktorý pôsobí originálne. Navyše ale môžete vsadiť aj na plne vstavané varianty spotrebičov – napríklad trúby v čiernom prevedení bez chrómových prvkov sa budú veľmi hodiť k drevu.
Pokiaľ ale chcete do rustikálneho hávu zahaliť celú kuchyňu vrátane spotrebičov, tak môžete vyberať z veľmi širokej ponuky zariadení z rôznych retro či vintage edícii (vyrába ich napr. Gorenje).
V tomto prípade je ale dobré byť skutočnými punktičkármi a dať si na tom záležať. Nevyberajte teda len retro chladničku alebo sporák, ale naopak sa zamerajte aj na tie najmenšie kuchynské spotrebiče, ako sú napríklad rýchlovarné kanvice či toustovače. Výsledný dojem tak nebude ničím narušovaný a všetky spotrebiče budú pôsobiť ako jeden rustikálny celok.
Doplnky a dekorácie
Rovnako ako v prípade kuchynského nábytku, aj dekorácie do rustikálnej kuchyne by mali byť hlavne z prírodných materiálov. Ideálna je keramika, porcelán, drevo či prútie. Typickými dekoráciami v rustikálnych kuchyniach sú preto napríklad prútené košíky na stoloch a policiach, porcelánové soľničky a koreničky, hlinené misky a šálky, medené panvice a riad, keramické vázy s čerstvými kvetinami, svietniky so sviečkami, originálne fľaše na olej či ocot, retro nástenné hodiny do kuchyne alebo drevené dosky na krájanie.
Báť sa nemusíte ani výraznejších ozdobných motívov, ako sú napríklad zvieratá, kvetiny či levanduľa. Majte však na pamäti, že týchto ozdobných prvkov na kuchynských dekoráciách nemá byť nadmiera.
Samostatnou kapitolou sú doplnky do kuchyne. Ich základ by v rustikálnej kuchyni mali tvoriť textílie. Práve tie interiéru dodajú príjemnú atmosféru a skutočné teplo domova. Základom sú preto záclony či závesy do kuchyne, ktoré budú niečím výrazné – napríklad zaujímavým kvetinovým vzorom. Atmosféru ďalej dotvoríte zavesenými chňapkami či utierkami, pohodlnými podložkami na stoličkách, mäkkými kobercami či vzorovanými obrusmi na stole. Všetok textil v miestnosti je ideálne ladiť s celkovým farebným vzhľadom kuchyne a nábytku, aby medzi nimi nevznikal zbytočný kontrast.
A keďže skoro každý štýl tkvie hlavne v detailoch, výnimkou nie je ani ten rustikálny. Jeho zaujímavosťou je, že by nemali chýbať bylinky. Čerstvé kvetiny vo vázach či vedrách sú základom, avšak chce to viac. Nebojte sa preto v kuchyni rozvešať cesnakové vrkoče či sieťky so sušenými bylinkami.
Osvetlenie
Posledným, avšak nemenej dôležitým aspektom zariaďovania rustikálnej kuchyne je voľba vhodného osvetlenia. Základom by mal byť štýlový a na prvý pohľad rustikálny luster. Dnes ich je na trhu veľké množstvo – nájdete drevené, sklenené aj kovové varianty s jednou, dvomi či tromi žiarovkami. Väčšinou však ide o kombináciu kovu a odhalenej kabeláže na drevenom tráme.
Do rustikálnej kuchyne ale skvelo zapadnú taktiež akékoľvek mosadzné svietidlá. Nič neskazíte ani tým, ak vyberiete svietidlo, aké by sa vynímalo hlavne v industriálnom štýle – teda rôzne geometrické či kovové lustre, odhalené žiarovky a podobne.
Najveľkolepejšie ale vždy pôsobí, pokiaľ sa na drevenom základe svietidla vyníma dlhá omotaná kabeláž s žiarovkami zavesenými v rôznej výške.
Záver
Pokiaľ si kladiete otázku, ako zútulniť kuchyňu, rustikálny štýl je výborným riešením. Ak si na zariaďovaní dáte záležať, v kuchyni sa budete cítiť pohodlne a ľahko sa vrátite do starých čias, keď ste ako malí navštevovali babičku a jej kuchyňu. Základným pravidlom pre rustikálny štýl zhrnutým do pár slov sú prírodné materiály v kombinácii s neutrálnymi farbami a veľkým množstvom štýlových, ale zároveň funkčných dekorácií a doplnkov.
PR, zdroj obrázkov: unsplash.com
V malej cornwallskej dedinke Pevlyn sú tajomstvá rovnako zradné ako skalnaté pobrežie Anglicka... Je tu…
MUDr. Klímová: Psychosomatika, rodinné choroby, liečenie. Finálne diagnózy a riešenia. Doktorka Klímová, ktorá vystúpila z lekárskej…
Keď rozmýšľate, akú dobrotu upiecť rodine na sviatky, tu je recept. Potrebujeme: 300 g hladkej…
"Nikdy som nemyslela na svoj vek, keď som sa snažila schudnúť. Niektorí ľudia si myslia,…
A je jedno, či sa s ním stretnete na ulici, pri káve, alebo v jeho ambulancii. Aj tam…
Aký krásny môže byť deň, keď sa ho dotkne láskavosť. Niekedy je tým najlepším svedectvom.…
Leave a Comment